Cape Town Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

Okyanusta büyüleyici canlılar, dağlarda nefes kesen manzara, uçsuz bucaksız şarap bağları, zengin dünya mutfakları, tasarım mağazaları, rengarenk pazarları, güler yüzlü ve misafirperver halkı, yamaç paraşütü, helikopter turu, dalga sörfü, fok dalışı ve sayısız alternatifiyle Cape Town, her zevkten seyahatseveri mutlu edecek kadar dolu bir şehir. Sanırım bu yüzden, giden çoğu kişinin favori şehri oluyor. Cape Town Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler yazısında kendi zevkime göre seçtiğim noktaları tüm detaylarıyla aktarmaya çalıştım ancak bütün bunların devede kulak olduğunu bilmenizi isterim. Cape Town planı yapmadan önce Cape Town Gezi Rehberi yazısından da faydalanabilirsiniz.

Cape Town Gezilecek Yerler

Cape Town'da ulaşım konusunun biraz sıkıntılı olduğundan bahsetmiştim. Araba kiraladığınız sürece ters trafik haricinde hiçbir sorun yok, zaten istediğiniz her yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Bizim gibi araba kiralamayı düşünmeyenler için Cape Town Gezilecek Yerler listesini "Araçsız" ve "Araçlı" olmak üzere 2 gruba ayırdım. Araçsız gezilebilen yerlere, düşük fiyata Uber ayarlayarak veya otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz, yani "Yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz." gibi bir anlam çıkmasın 🙂 "Araçlı" dediğim yerlere ise toplu taşıma ile gitmeniz ya çok zor ya da imkansız. Araba kiralamaya alternatif olarak bir tur firmasıyla anlaşıp paket tur satın almanız en kolay ve rahat çözüm. Bu tur firmalarının her türlü zevke göre ayarlanmış programları mevcut. Dilerseniz sadece şoför ve araç da ayarlayabilirsiniz. Çoğunuzun turlara alerjisi olduğunu biliyorum ancak Cape Town'da pek çok sırt çantalının da turla hareket ettiğini belirtmek isterim. Önerilen tur firmaları ise şu şekilde: Cape Convoy, Baz Bus, African Blue, Beautiful Cape Town

* Araçsız Aktiviteler

• Lion's Head / Cape Town Gezilecek Yerler

Cape Town; doğaseverlere Table Mountain (Masa Dağı), Signal Hill (Sinyal Tepesi), Chapman’s Peak, Kirstenbosch, Silvermine gibi sayısız yürüyüş ve tırmanış rotaları sunan benzersiz bir şehir. Eğer bizim gibi tek seferde bütün rotaları tamamlama imkanınız yoksa, içinden en özel olanı seçme niyetindeyseniz ve her yıl tırmanan 200.000 kişiden birisi olmayı düşünüyorsanız ilk tercihiniz Lion’s Head olabilir. Kayanın etrafını döne döne tırmandığınız bu tepede Cape Peninsula ve Robben Island'a uzaktan baktıktan sonra şehri 360° seyretme imkanınız var. Gün batımı ve gün doğumu için ideal olan bu rotanın en popüler zamanı ise bir Cape Town ritüeli olan dolunay.

Cape Town Gezilecek Yerler
Lion's Head

Şehrin göbeğinde, Masa Dağı ve Sinyal Tepesi arasında kalan doğa harikası bu tepe, bir tarafında bulunan çıkıntının erkek aslan kafasına benzemesi sebebiyle “Lion’s Head” adını almış. (Elbette İngilizler, kolonyal dönemde bu tepeye “King James His Mount” diyerek kendi isimlerini vermeden edememiş.) Bir zamanlar gerçekten aslanların bulunduğu tepede, son aslanın 1802’de vurulduğu söylenir. Şimdilerde ise bol bol yöreye özgü yaban tavuğu görebileceğiniz bir yer.

Bizim Lion's Head deneyimimiz ise biraz hayal kırıklığı oldu. Kış mevsiminde, Ağustos ayında gittiğimiz için fırtınalı bir günde şansımızı deneyip tırmanmaya karar verdik. Okuduğum bütün bloglar, çok kalabalık bir kitlenin tırmanıyor olduğunu, hatta zincirle çıkılan bölümde bazen sıra beklemek zorunda kaldığınızı yazmasına rağmen, bizim gittiğimiz esnada, tüm yol boyunca sadece 5 kişi ile karşılaştık, onlar da dönüşe geçmişti. Tepeye yaklaşmaya başladığımızda ise fırtına şiddetini artırdı ve ayakta duramayacak hale geldik. Tehlike anında yardım isteyebileceğimiz kimse olmadığı için risk almadık ve tepeye ulaşmadan geri döndük.

Lion's Head'e Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Kaymaz tabanlı bir spor ayakkabı ve rahat kıyafetler giymek
 • Yanınıza yeterli miktarda su ve yiyecek almak
 • Karşılaştığınız hiçbir canlıyı beslememek
 • Organik de olsa hiçbir çöpü atmamak (Özellikle meyve artıklarına dikkat!)
 • Gitmeden önce "Gateway Guide" indirmek
Lion’s Head’e Nasıl Gidilir?

- Şehir merkezinden Uber ile yaklaşık 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Biz, Loop Street üzerindeki hostelimizden 35 ZAR (9.5 TL) ücret ödeyerek gittik. Dönüşte tekrar Uber kullanmak için telefonunuzda internet bağlantınızın olması gerektiğini unutmayın.

- Cape Town’un belediye otobüsü Myciti Bus (106 ve 107 numara), buraya yakın bir duraktan geçiyor: Kloof Nek Caddesinin tepesi. Burada indikten sonra bir müddet yürümeniz gerekli. Bu otobüslerin çok sık geçmediğini hatırlatayım yani buraya ulaşım için en rahat alternatif araba. İlle de otobüs kullanmak isterseniz, buradan güncel bilgileri kontrol edebilirsiniz.

• Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi / Cape Town Gezilecek Yerler

Dünya üzerindeki ilk botanik bahçesi olan Kirstenbosch, günümüzde hala en büyük botanik bahçelerinden birisi. İçerisinde Afrika'nın güneyine özel yüzlerce bitki çeşidini görmek mümkün.  Onun yanı sıra, ağaçların arasında dolanan farklı kuşlar, özellikle de baykuş türleri oldukça ilgi çekici. "Cape Town'da yapacak onca aktivite varken kurgulanmış bir alanda çiçek görüp ne yapayım?" diye düşünüyordum ancak yağmurlu ve fırtınalı bir havada bütün planlarımız suya düşünce soluğu burada aldık. İyi ki de almışız! Güneşli bir havada piknik için vazgeçilmez bir alan olan botanik bahçesinde, biz gittiğimizde sadece bir kaç kişi vardı.

Cape Town Gezilecek Yerler
Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi

Kirstenbosch Botanik Bahçesi'nin şüphesiz en etkileyici yeri 130 metre uzunluğundaki Tree Canopy Walkway. Halk arasında, şeklinin yılana olan benzerliğinden ötürü, bir yılan çeşidi olan "Boomslang" de deniyor. Botanik bahçesine tepeden bakabileceğiniz bu yürüyüş yolu, yeşilliğin içine giren bir tünel gibi adeta. Kirstenbosch'un bir ünü ise yaz konserleri. Ayder yaylası gibi uçsuz bucaksız çimlik alanda her sene Kasım-Nisan ayları arasında Pazar konserleri oluyor. Aralık ayı ortasında giderseniz,  mumlar eşliğinde Noel şarkılarının söylendiği konserlere de katılabilirsiniz.

Giriş Ücreti: 60 ZAR (16 TL)

Ziyaret Saatleri: 08.00-18.00 (Nis-Agu) / 08.00-19.00 (Eyl-Mar)

Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi'ne Nasıl Gidilir?

Cape Town Gezi Rehberi yazısında bahsettiğim Hop on Hop Off otobüslerinin "Mini Peninsula" rotası burayı da kapsıyor. Aracınız yoksa bu otobüsleri kullanarak gelebilirsiniz. Pazar günü hariç haftanın her günü saat 10.00 ve 14.00'te ücretsiz rehber hizmeti bulunuyor, Salı günleri ilave olarak saat 11.00'de de var. Gelişinizi bu saatlerde yaparsanız rehberle birlikte bütün parkı 90 dakikada gezip bitki türleri hakkında çok daha geniş çaplı bilgi edinebilirsiniz. Son olarak ufak bir tavsiyem var: Her ne kadar her mevsim ayrı bir güzel olduğu söylense de kış mevsiminde gittiğimiz için, gezimiz esnasında rehberimizin bahsettiği çoğu ağacın çiçek ve meyvesini görme şansımız olmadı. Baharda çok daha keyif alabileceğinizi düşünüyorum.

Cape Town Gezilecek Yerler
Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi

• Table Mountain (Masa Dağı) / Cape Town Gezilecek Yerler

Her şehrin bir "olmazsa olmaz" ı vardır ya, Cape Town'da bu kesinlikle Masa Dağı'na çıkmaktır. Dünyanın 7 Yeni Doğa Harikası'ndan biri olarak seçilen bu ilginç dağ, adını masa gibi dümdüz görünen tepesinden alıyor. Her mevsim tepesinden eksik olmayan bulutlara da "Masa örtüsü" deniyor. Yüzlerce endemik bitki türünün bulunduğu dağ, aynı zamanda koruma altındaki bir milli park. Bu doğa harikası dağın tepesine çıkmak için ise 2 alternatif var: teleferik veya tırmanış. Buraya tırmanmak bizim en büyük hayallerimizden birisiydi ancak sık sık dile getirdiğim üzere, seyahatimiz boyunca hava pek yüzümüze gülmedi ve fırtına hiç eksik olmadı.

Masa Dağı

Her sene yaklaşık 10 kişinin hayatını kaybettiği Masa Dağı'ndaki ölüm sebepleri arasında anlık hava değişimlerinin de yer aldığını bildiğimiz için hiç tanımadığımız bir dağa fırtına eşliğinde tırmanma riskini almak yerine (Lion's Head'de yaşadığımız gibi yarı yoldan dönmek istemediğimiz için) bulutların 2-3 saatliğine dağıldığı bir anda soluğu Masa Dağı'nın girişinde aldık ve teleferik kullanarak çıktık. Buraya geleceğiniz zaman; tepenin sürekli rüzgarlı ve serin olduğunu, kuru havada bile yerlerin ıslak olabileceğini,  insanların selfie çekerken hayatını kaybettiğini aklınızın bir köşesinde bulundurmanız iyi olur.

Teleferik Ücreti: Tek Yön 135 ZAR(36 TL), Çift Yön 255 ZAR (69 TL)

Çalışma Saatleri: 08.30-18.00

Masa Dağı'na Nasıl Gidilir?

Hop on Hop off otobüslerinin "City Tour to Table Mountain" rotası buraya geliyor. MyCiti'nin 110 no'lu otobüsü de var ancak şehir merkezinden geçmediği için aktarma yaparak gelmeniz gerekir. Şehir merkezinden gelecekseniz Uber de kullanabilirsiniz.

Cape Town Gezilecek Yerler
Masa Dağı

• Hout Bay (Hout Koyu) / Cape Town Gezilecek Yerler

Hout Bay, Cape Town'ın muhteşem okyanus manzarasına sahip düzinelerce koyundan sadece birisi. Hout, Flemenkçe'de "ahşap" anlamına geliyor. Bu bölgedeki her yapı ahşaptan imal edildiği için koy da bu adı almış. Cape Town ritüellerinden birisini daha gerçekleştirmek isterseniz eğer şehrin en eski limanı olan Hout Limanı civarındaki restaurantlardan aldığınız fish&chips'i yerken martı çığlıkları eşliğinde okyanustan gelen sakin dalgaların kadife kumsalları okşamasını seyredebilirsiniz. Hava sıcaklığı uygunsa denize giren insanların arasına katılmak da iyi bir fikir olabilir. Bizim gibi fırtına mağduru olmazsanız Duiker Adası'na (Seal Island da deniyor.) giden botlardan birisine atlayıp yüzlerce foku bir ara, doğal ortamında görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Hout Bay'e Nasıl Gidilir?

Hop on Hop off otobüslerinin "mini peninsula" rotası bu duraktan geçiyor. Fakat benim tavsiyem buraya kadar gelmişken Chapman's Peak Yolu'nu da geçmeniz yönünde, onun için ise bir araç ayarlamanız gerekiyor. Detaylar yazının devamındaki Chapman's Peak Drive başlığında.

Hout Bay

• Camps Bay (Camps Koyu) / Cape Town Gezilecek Yerler 

Cape Town, hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan, sadece sahil turuyla bile kendine aşık edebilecek bir şehir. Palmiye ağaçları ve dev kayalıklarıyla görsel bir şölen sunan Camps Bay, dalga sörfçülerinin uğrak mekanı olmasına karşın tehlikeli bir bölge olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kayalıklar ve ne zaman çıkacağı belli olmayan köpek balıkları her zaman tehdit. Zaman zaman dalga boyunun 10 katlı bina yüksekliğine ulaştığı söylenir. Bizim planımızda buraya gelmek yoktu fakat fırtınalı günün avantajı olarak sahilde gördüğümüz kocaman dalgalara karşı koyamayıp attık kendimizi otobüsten. Meğer ben şimdiye kadar hiç bu kadar büyük dalga görmemişim. "Dalga geliyor, kaçalım! Ay ıslandık-ıslanmadık." diye diye vaktin nasıl geçtiğini anlayamadık.

Camps Bay'e Nasıl Gidilir?

Hop on Hop off otobüslerinin "Mini Peninsula" ve "City Tour to Table Mountain" rotaları bu duraktan geçiyor. Ayrıca MyCiti'nin 106,107,108 no'lu otobüslerini kullanabilirsiniz.

Camps Bay

• V&A Waterfront / Cape Town Gezilecek Yerler 

The Victoria & Alfred (V&A) Waterfront, Cape Town'un en kozmopolit bölgelerinden birisi olan eski bir liman. İlk gördüğüm anda nedense bana Barselona'daki Port Vell Limanı'nı anımsattı. Şehrin kalbinin attığı bu noktada yüzlerce butik mağaza, hem çocuklara hem büyüklere hitap edebilecek müzeler ve dünya mutfaklarından sayısız lezzetler sunan restaurantlar bulunuyor. Öyle renkli ve hareketli bir kitle var ki ne tarafa bakacağınızı şaşırabilirsiniz. Mağazalardaki birbirinden ilginç ürünler ise alışveriş çılgınlarını tatmin edecek düzeyde.

V&A Waterfront'a geldiğinizde çeşitli aktivitelere katılabileceğiniz gibi yüzünüzde istemsizce oluşan gülümsemeyle dolaşmakla da yetinebilirsiniz. Robben Island gezisi, kanal veya limanda bot turu, Cape Wheel'e binme, Two Oceans Aquarium ziyareti ve helikopter turu, buraya geldiğinizde yapabileceğiniz aktiviteler arasında. Aldığımız Hop on Hop off otobüs biletine dahil olduğu için biz, Cape Wheel'e binip ayrıca liman turu yaptık. Liman içinde giderken hem suda hem de kıyıda bir sürü fok gördüğümüz için oldukça keyifli bir aktivite oldu. Fakat Cape Wheel'i biraz gereksiz buldum açıkçası.

V&A Waterfront'a Nasıl Gidilir?

Hop on Hop off otobüslerin "City Tour to Table Mountain" ve "Mini Peninsula" rotaları bu duraktan geçiyor. Ayrıca MyCiti'nin T01 ve 104 no'lu otobüslerini kullanabilirsiniz.

V&A Waterfront

• Bo-Kaap / Cape Town Gezilecek Yerler

Her biri ayrı renkte boyanmış evleri ile tanınan Bo-Kaap, Cape Town'daki bir Müslüman mahallesi. İçerisinde, çocukluk anılarımı canlandıran, "Selam-ün Aleyküm" diye karşılandığınız bakkal filan var. Gitmeden önce bu bu renkli evlerin 1-2 sokaktan ibaret olduğunu zannediyordum, koca mahalleyi görünce oldukça şaşırdım.

Apartheid rejimi zamanında ülkede 2. sınıf vatandaş muamelesi gören tek grup zenciler değil. Avrupalı beyazların dışındaki bütün etnik gruplar katı kurallar çerçevesinde yaşamaya mahkum edilmiş; Bo-Kaap'ta yaşayan Müslümanlar da buna dahil. Bütün bir mahallenin rengarenk oluşu ile ilgili ise farklı teoriler var. En ilginç bulduğum teori şu ki Apartheid rejiminin ortadan kalkması ile birlikte, eskiden beyaz olması zorunlu tutulan evlerini istedikleri renge boyama özgürlüğüne sahip oldukları için, herkes evini farklı bir renge boyamış. En realist teori ise bence şu: Özgürlüklerine kavuştuktan sonra her hane kendi evinin bakımını kendisi yapmak zorunda kalıyor; maddi yetersizliklerden ötürü, kim en ucuz boyayı bulduysa onunla boyuyor evini; sonuçta da ortaya rengarenk bir mahalle çıkıyor.

Bo-Kaap'a Nasıl Gidilir?

Bo-Kaap zaten şehrin en merkezinde bir mahalle. Long Street'e yürüme mesafesinde. Hop on Hop off otobüslerinin ana durağına da çok yakın, bu demek oluyor ki her rota buradan geçiyor. Burayı doya doya yürüdükten sonra hemen dibindeki Greenmarket Square'deki pazara uğrayıp el yapımı yöresel hediyelik eşyalara bakabilirsiniz.

Cape Town'da Gezilecek Yerler
Bo-Kaap

• Signal Hill (Sinyal Tepesi) / Cape Town Gezilecek Yerler

Cape Town'da tadına doyulmaz bir gün batımı için akla gelen ilk yer, Pazar hariç her gün öğlen tam 12.00'de top atışı yapılan Signal HillLion's Head'in devamında bulunan tepe, şekil itibariyle biraz daha düzlük. Bu iki tepeyi bir bütün olarak ele alıp aslan sfenksine benzediğinizi düşünürseniz Lion's Head aslanın kafası, Signal Hill ise kalçası oluyor. Burada da yamaç paraşütü yapma imkanınız olduğunu belirteyim. Eğer bir gününüzde güneşi bu tepeden batırmak isterseniz biraz erken gelmeniz faydalı olabilir çünkü tepe, tahmin ettiğimden çok daha fazla kalabalıktı.

Signal Hill'e Nasıl Gidilir?

Hop on Hop off otobüslerin bir de gün batımına özel bir otobüsü var fakat diğerlerinden farklı olarak duraklama yapmadan ilerleyip direkt Signal Hill'e geliyor, adı "Sunset Bus" diye geçiyor. Eğer bunu kullanmak istemezseniz şehir merkezinden Uber'le gelebilirsiniz.

Cape Town'da Gezilecek Yerler
Signal Hill

* Araçlı (Turlu) Aktiviteler

• Chapman's Peak Drive (Chapman's Peak Yolu) / Cape Town Gezilecek Yerler

Artvin'e yaptığımız seyahat sırasında geçtiğimiz yollardan o kadar etkilenmiştim ki "Şu an dünyanın en güzel yolundan geçiyor olmalıyım." diye düşünmüştüm.( Merak edenler için yazı linkine tıklayınız. ) Cape Town'daki Chapman's Peak yolunun Artvin'e rakip olacağını nereden bilebilirdim? Burası Noordhoek ve Hout Bay arasında bulunan; bir tarafta dağ, diğer tarafta okyanusa dalan Chapman's Peak Tepesi'nden oluşan manzarası ile eşi benzeri olmayan bir yol. Eğer Cape Town'da bir tur ayarlama niyetindeyseniz, burayı da dahil etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Buraya kendi aracı ile gelecekler için ücret bilgisi aşağıdaki gibi. Yol kenarında enfes manzaranın tadını çıkarırken piknik yapabileceğiniz ufak alanlar var. Ayrıca Pazar sabahı gelirseniz yüzlerce bisikletlinin de bu yoldan geçtiğine şahit olabilirsiniz. Bir sonraki Cape Town ziyaretimde kesinlikle bir bisiklet ayarlayıp buraya tekrar gelmeyi düşünüyorum.

Giriş Ücreti: Bisiklet ücretsiz, Motor 29 ZAR (7.8 TL), Araba 45 ZAR (12 TL)

Cape Town'da Gezilecek Yerler
Chapman's Peak Yolu

• Cape Point & Cape of Good Hope (Ümit Burnu) / Cape Town Gezilecek Yerler 

Cape of Good Hope (Ümit Burnu), 1488'te Portekizli kaşif Bartolomeu Dias tarafından "Fırtınalar Burnu" olarak adlandırılmış fakat onun izinden gelen kaşiflerin cesaretinin kırılmaması için adının sonradan Cape of Good Hope (Ümit Burnu) olarak değiştirildiği söyleniyor. Kaynak arayışı içinde olan Avrupalı kaşifler burayı geçmeyi başarırsa Hindistan ve oradan Uzak Doğu'ya ulaşma imkanına kavuşmuş. Bu burnun diğer bir önemi ise, senelerce Afrika kıtasının en güney ucu zannedilmesidir çünkü kuzeyden gelen denizciler, baktığı zaman en son nokta olarak bu çıkıntıyı görüyorlarmış. Günümüzde kıtanın en güneyinin Cape Agulhas olduğu anlaşılsa da Cape of Good Hope hala en popüler nokta.

Cape of Good Hope Koruma Alanı girişine 13 km uzaklıkta ise kıtanın en güney-batı ucu olan Cape Point bulunuyor. Burada, Atlas Okyanusu'ndan Hint Okyanusu'na geçmeye çalışan denizcilerin, özellikle gece çöken sis nedeniyle, korkulu rüyası haline gelen kayalıklar üzerine 1859 senesinde inşa edilmiş bir deniz feneri var. Aynı zamanda hala iki okyanusun birleştiği yer olarak kabul ediliyor.

Cape Town'da Gezilecek Yerler
Ümit Burnu

Cape Point ve Cape of Good Hope tarihi ve coğrafi öneminin yanında nefes kesen bir doğaya sahip. Metrelerce yükseklikteki yalçın kayalıklardan aşağıdaki dalga seslerini duymak, ansızın karşıma çıkıveren babunlar ve deve kuşları, koruma altındaki endemik bitki türleri, yüzüme çarpan rüzgar eşliğinde kayalıkların kenarında yürümek, "Her an bir balina çıkabilir." umuduyla Hermanus dolaylarına doğru okyanusu seyretmek...Tarifsiz duyguları yaşamama sebep olan büyüleyici bir yerdi benim için.

Buraya araç kiralayıp gelecekseniz, milli parka giriş ücreti 135 ZAR (36 TL). Araçsız iseniz bir tur ayarlamanız gerekiyor. Buraya gelen turlar, aynı yol üzerinde olduğu için Chapman's Peak Yolu ve Boulders Beach'te penguen ziyaretini de tura dahil ediyorlar.

Cape Town'da Gezilecek Yerler
Cape Point

• Simon's Town - Boulders Beach / Cape Town Gezilecek Yerler

Cape Town'da nesli tehlike altında olan dünya tatlısı Afrika penguenlerini doğal ortamında görmek isterseniz adres, bir balıkçı kasabası olan Simon's Town. Burada, Boulders Beach'te penguenleri yüzerken, güneşlenirken veya paytak paytak yürürken görebilirsiniz. Dikkat etmenizi önereceğim bir konu var: Boulders Beach'e giriş ücretli ve ahşap korkuluklar aracılığıyla penguenlerle temasınız tamamen engellenmiş durumda. Bu plajın hemen yanı başında Foxy Beach bulunuyor, giriş ücreti ve korkuluk yok, tenha bir zamanda burada da penguen görebilirsiniz. Fakat penguenlerin insandan ürktüğünü, onlara dokunmamanız gerektiğini unutmayın. Eğer tur ayarlayarak gelme niyetindeyseniz, satın aldığınız turun Boulders Beach'e giriş ücretini de kapsadığından emin olun. Aksi halde sizi hiç penguenin olmadığı bir vakitte Foxy Beach'e bırakabilirler.

Simon's Town'a Nasıl Gidilir?

Vakit sıkıntınız yoksa, Simon's Town'a tren kullanarak gelebilirsiniz. Kırmızı renkli "Southern Suburbs" hattı buraya kadar geliyor. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi, buraya gelirken geçeceğiniz yollar belki de hayatınızda gördüğünüz en güzel yollar olacak. O nedenle tren yerine kara yolu kullanmanızı önereceğim.

Cape Town'da Gezilecek Yerler
Boulders Beach

• Table View / Cape Town Gezilecek Yerler

Tabel View, Cape Town'un sayfiye mekanı. Adını Masa Dağı'nı uzaktan görmesinden dolayı alıyor. Eğer şehirdeki belirli noktalardan bu ikonik dağı görmek size yetmezse bir de Table View'den dağa bakabilirsiniz. Biz, Namibya sınırına doğru kara yolundan devam ederken ufak bir fotoğraf molası verdiğimiz için bölge hakkında söyleyebileceğim fazla bir şey yok ama şahsi fikrim, eğer sadece Cape Town'da olsaydık ve kısıtlı bir vaktim olsaydı, buraya gelmek yerine zamanımı daha farklı aktivitelerde değerlendirmek isteyebilirdim.

Cape Town'da Gezilecek Yerler
Table View

• Bonus: Köpek Balığı Dalışı

Bunu niçin bonus olarak yazdım? Çünkü konu ile ilgili bütün rezervasyonları yaptık ancak son gün hava şartları nedeniyle dalışımız iptal edildi. Ben de en azından yaptığım hazırlık aşamasından bilgiler vermek istedim.

Cape Town'da köpek balığı dalışı denilen aktivitenin detayları şöyle: Sizi, diğer grup üyeleri ile birlikte bir tekne alıyor ve okyanusta açılıyor. Balıkların olduğu bölgeye geldiğiniz zaman sırayla bir kafesin içine koyuyorlar ve yem atarak köpek balığını kafese çekiyorlar, böylece bu muhteşem canlıları yakından görme fırsatı yakalıyorsunuz. Köpek balığı dalışı yılın her döneminde yapılsa da Mayıs ve Ekim ayları arası en yüksek sezon yani en büyüklerini görme ihtimaliniz var.

Rezervasyon

Köpek balığı dalışları için tekneler, Gansbaai kasabasından kalkıyor. Eğer aracınız yoksa, tur fiyatına ilave olarak vereceğiniz ücret karşılığı (yaklaşık 500 ZAR) sizi arabayla kaldığınız otelden alıp, akşam yine otelinize bırakıyorlar. Bu aktivite için sabah 05.00- 06.00 gibi kalkmanız ve bütün gününüzü buna ayırmanız gerekli ve en önemli nokta, görme garantisi yok! Temmuz-Ağustos ayı en yoğun görüldüğü aylar olmasına karşın bu sene Orco (katil balina) popülasyonu arttığı için 5 hafta boyunca hiç görülmemiş. Ayrıca hava koşulları büyük rol oynuyor. Bizim yaşadığımız gibi, son gün rezervasyonunuz iptal edilebilir.

Köpek balığı dalışı yaptıran çok fazla tur firması var. Çok iyi araştırma yaparak seçmeniz gerekli. Güvenlik açığının olmaması lazım. Biz, White Shark Ecoventures'tan (otelden transfer dahil) kişi başı 1900 ZAR (510 TL) olacak şekilde rezervasyon yaptırmıştık.

"Cape Town Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler" yazısı hoşunuza gittiyse Cape Town ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

3 comments on “Cape Town Gezilecek Yerler ve Yapılacak Aktiviteler

 1. Isvec”in baskenti stockholm”den selamlar!

  Gezi blogunuzu,inceledim,ellerinize,emeginize saglik.
  Yolunuz isvec”in baskenti stockholme duserse,sizler”le tanismak isterim.
  6 Mart 2019 da baslayacak olan Afrika gezisi icin ,Kenja,Zanzibar,Tanzanya,Zambiya,Zimbawbe,Guney afrika hazirliklarim devam ediyorum,ben de sizler gibi gezmeyi cok seviyorum,gecen yil,Okyonusya kitasinda idim,Avustralya,Yeni zelanda,fiji,Malezya,Endonezya,Singapur ,Dubai.
  Her gezginci”nin kalbinde Maca Pichu var, gezgincilerin mekkesi,oraya gittinizmi?cok guzel yer,Bolivya”daki tuz gölu uyini ve ölum yolun da pisiklet surmek,ap ayri bir macera.
  Sevi ile ile kalin,hosca kalin.
  Mehmet Öget

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.