Prag Çevresinde Gezilecek Yer Arayanlara: Bohemian Switzerland

Seyahate gidilen şehirde "yerlisi gibi gezmek" sevdası pek moda biliyorsunuz. Eleştirecek halim yok. Biz turistik noktaları gezmeye bayılıyoruz normalde fakat alternatif rotalar aradığımızda, doğal olarak, yaşayan insanların tavsiyelerine saldırıyoruz. Bu sene Nisan ayında Prag'a tekrar giderken de kafamızda şu soru vardı: Bu insanlar hafta sonu nereye kaçıyor? Kaz Dağları gibi, Yedigöller gibi kamp yaptıkları bir yer var mı? Eğer varsa şehirdeki parklarında bile kendimizden geçtiğimiz bir ülkenin milli parkı kimbilir nasıldır?...Derken kendimizi Bohemian Switzerland National Park'ının yollarında bulduk.

Şeffaflık önemli! Bu yazı Booking.com işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler. 

Bohemian Switzerland Hakkında - Bohemian Switzerland Nerede?

Czech-Saxon Switzerland National Park; bir kısmı Almanya'da bir kısmı da Çekya'da bulunan, Elbe Nehri ile ikiye ayrılan ve bünyesinde büyüleyici Elbe Kumtaşı Dağları'nı barındıran kocaman bir milli park. Aşağıdaki haritadan da görebileceğiniz üzere 4 ana bölümden oluşuyor: Saxon Switzerland (Almanya), Tisa (Çekya), Czech Switzerland (Çekya), Šluknovsko & Lužické mountains (Çekya). Kafanızı karıştırmak istemem, burada bahsi geçen Czech Switzerland'ın diğer adı  Bohemian Switzerland.

Bu koca park alanının tamamını dolaşmak isterseniz sanırım en az iki hafta filan ayırmanız gerekir. Milli park içinde görecekleriniz ise sadece doğal güzelliklerden ibaret değil. Orta Çağ'da inşa edilmiş kaleleri ve kayalıklar arasına gizlenmiş diğer kalıntıları görmeniz mümkün. Fakat peşin peşin uyarsam iyi olacak; tarihi kalıntıların olduğu yerlerde İngilizce bilgilendirme olmadığı için kalıntılara boş boş bakıp tahmin yürütmenin ötesine geçemedik biz.

Bohemian Switzerland

Bohemian Switzerland'ın ülke içindeki popülerliği ise Narnia Günlükleri filminin burada çekilmesi ile artmış. Filmi seyrettiyseniz o muhteşem ağaçlarla kaplı Narnia bölgesini hatırlarsınız. İşte o coğrafyanın bir kısmı Yeni Zelanda'da, bir kısmı ise Bohemian Switzerland'da bulunuyor.

Bohemian Switzerland'a Nasıl Gidilir?

* Trenle Gidiş

Prag'dan Bohemian Switzerland'a toplu ulaşım kullanarak gelme niyetiniz varsa yapmanız gereken, Prag'dan Děčín'e giden trene binmek. Prag'dan Dresden veya Berlin'e giden trenlerin hepsi Děčín durağından geçerek gittiği için gün içinde bilet ayarlamanız çok kolay, sabah 04:00'ten itibaren kalkan trenlerden yer bulabilirsiniz. Yolculuk ise trenin tipine bağlı olarak değişmekle birlikte 1,5 - 2 saat sürüyor. Prag merkez tren istasyonu ile ilgili daha detaylı bilgiyi "PRAG GEZİ REHBERİ" yazısında bulabilirsiniz.

Yolculuğunuz Děčín'de bitmeyecek. Milli Park alanına doğru bir miktar daha yol almanız gerekli. Yürüyüşe nereden başlayacağınıza göre gideceğiniz yer değişiklik gösterecektir fakat bu yazıda da anlatacağım en popüler noktalara yürümek için yola çıktıysanız başlangıç noktanız Hřensko olmalı. O nedenle Děčín'den otobüse binip Hřensko'da inmelisiniz. Otobüsler çok sık geçmediği için bu yolu tercih edecekseniz 1 saate varabilen otobüs bekleme süresini göze almalısınız. (Yaz döneminde Děčín'den Hřensko'ya giden botlar da varmış fakat bu konuda fazla detaylı bilgiye ulaşamadım.)

Eğer Prag'dan günübirlik bir kaçış yapmayı düşünüyorsanız sabah mümkün olan en erken saatte yola çıkmanızı tavsiye ederim. Vakit ve kondisyon durumuna göre rota detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

* Arabayla Gidiş

Araba kiralamak ulaşım açısından en pratik yol fakat Prag'da kullanmak için biraz sıkıntılı. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için  "PRAG ULAŞIM REHBERİ" yazısına tıklayınız. Zamanımızı en iyi şekilde değerlendirip tren-otobüs aktarmalarıyla vakit kaybetmek istemediğimiz için biz araba kiralayıp gitmeyi tercih ettik. İzlenecek yol, tren güzergahı ile aynı; Prag'dan otobana çıkıp Dresden yönüne doğru ilerleyip Děčín'e geldikten sonra tabelaları takip ederek Hřensko' ya vardık. Bütün bu yolculuğun toplamı normal şartlarda 1,5 saat sürüyor ancak biz şansımıza yol yapım çalışmasına denk geldiğimiz için ara ara bekleyerek yol aldık ve 2,5 saatte ulaştık.

Prag'dan araba kiralayıp gitmenin avantajı nedir? Bohemian Switzerland National Park'ın çok büyük bir yer olduğundan bahsetmiştim. Çok farklı rota alternatifleri olduğu gibi belli bir rotayı da kendinize uygun şekillendirme imkanınız var. Yani tüm giriş çıkışların Hřensko'dan sağlandığını düşünmeyin. Arabalı olduğunuz sürece hem başlangıç noktasında hem de konaklama yeri seçiminde çok daha rahat hareket edebilirsiniz. Ayrıca sürekli tırmanarak geçirdiğiniz ve yorgunluktan geberdiğiniz bir günün ardından arabayla hareket etmek biraz da konforlu gelebiliyor.

* Turla Gidiş

Plan programla uğraşmayı sevmeyenlerdenseniz Prag'dan günübirlik veya birkaç günlük Bohemian Switzerland turlarına katılabilirsiniz. Bu konuda en popüler firmalardan birisi Nothern Hikes.

Bohemian Switzerland

Bohemian Switzerland'a Ne Zaman Gidilir?

Bohemian Switzerland'ın yılın her döneminde ayrı bir güzellik sunduğu söyleniyor fakat Prag'ın kış mevsimindeki soğuğunu duymuşsunuzdur. Hem Prag'dan daha kuzeyde hem de tepede olan bir yere gidip acı çekmek bana göre değil açıkçası. Kar ve soğukla aranız iyiyse planlarınız arasına dahil etmek sizin tercihiniz elbette. Nisan' dan önce gittiğinizde meşhur bot turunu yapamayacağınızı belirtmek isterim.

Biz tam 23 Nisan döneminde gittik ve mevsim normallerinin üzerinde harika bir hava ile karşılaştık. Güneş tepemizden hiç eksik olmadı, rüzgar fazla etkili değildi ama buna rağmen sabah erken ve akşamüstü içlik giymek zorunda kalmıştık.

Bohemian Switzerland'da Kaç Gün Kalınır?

Bu soruya Uğur'un cevabı "Ömür boyu!". Avrupa'nın herhangi bir şehrinde yaşayan birisi için çok özellikli gelmeyebilir belki ama biz yeşile o kadar hasretiz ki böyle yerleri görünce kendimizden geçiyoruz. Ayrıca adından da anlaşılacağı üzere burası İsviçre Alpleri'ne benzerliği ile tanınan bir bölge. Farkı ise, Çekya'nın İsviçre'den daha ekonomik olması. O nedenle vakti olanlara "Kalabileceğiniz kadar kalın." derim. Fakat vaktiniz yoksa ve belli başlı noktalarını görmek istiyorsanız günübirlik gelme şansınız bile var.

Biz, gelince aklımızın kalacağını tahmin ettiğimiz için en azından bir geceyi burada bir dağ evinde geçirmek istedik ve kesinlikle yetmedi. Kaldığımız ev o kadar güzeldi ki evin bahçesinin de ayrıca tadını çıkartmak gerekirdi ama gün içinde sürekli parkta yürüyüş yaptığımız için buna fırsatımız olmadı.

Bohemian Switzerland Bölgesinde Konaklama Tavsiyeleri

Bohemian Switzerland'ın en popüler noktalarını içeren rotayı yapacaksanız ve arabanız yoksa konaklama için tercih edeceğiniz en uygun nokta Hřensko veya Mezní Louka olacaktır. Burada çok çeşitli otel ve dağ evi alternatifleri bulabilirsiniz. Dışarıdan gördüğüm kadarıyla, Mezní Louka'daki U Forta Hotel'in yemyeşil bahçe içindeki bungalovları çok cazipti. Hemen önünde otobüs durağı olduğu için arabasız geleceklere tavsiye edebilirim. Dilerseniz otelin hemen yan tarafına çadır kurma imkanınız da var.

Rezervasyon konusunda biraz geç kaldığımız için otel fiyatlarını yüksek bulduk, o nedenle merkeze biraz daha uzak bir bölgede şirin ötesi bir dağ evi kiraladık. Booking.com üzerinden rezervasyon yaptığımız ev, bir tesis değil; lokal bir kadının eşyalı evi: Apartment Renata. İçinde ihtiyaç duyulabilecek her malzeme vardı. Hava çok serin olmadığı halde akşam kaloriferleri yakmışlardı, ısınma sorunu yaşamadık. Tek sorun ev sahibi kadının tek kelime İngilizce bilmemesiydi. Buluşma konusunda sıkıntı yaşayacağımız için endişelenmek dışında bir etkisi olmadı. Araba ile geleceklere şiddetle tavsiye edebileceğim bir yer. Dört kişilik evin gecelik kirası ise 50 €.

Merkezden uzak oluşu, kendimize ait kocaman bir evi kullanma konforu, barbekü yapabilme imkanı vb. özellikler düşünüldüğünde dağ evi bize daha sıcak geldi ancak bu bölgede otelde kalmanın da daha avantajlı olduğu noktalar var. Çevrede çok fazla restaurant yok, yemek yiyebileceğiniz yerlerin çoğu otellerin mutfağı. Yemek yapma derdiyle uğraşmak istemiyorsanız otel tercih etmelisiniz. Buraya tıklayarak bölgedeki diğer konaklama alternatiflerini inceleyebilirsiniz. Biz en azından kahvaltıyı evde yaparız diye planlamıştık fakat bölgede uygun market bile bulamadık; en fazla akşam battaniye altında içmelik şarap alabildik. Evde yemek yapma niyetiniz varsa malzeme alışverişinizi buraya gelmeden önce yapmayı ihmal etmeyin.

Son uyarım da alternatif lokasyon arayanlar için...Burası Dresden sınırına çok yakın olduğu için Bohemian Switzerland içinde otel veya ev arattığınızda Dresden yani Saxon Switzerland içindeki alternatifleri de size gösterebiliyor. Baktığınız mekanın tam adresine, telefon numarası koduna, web sitesi uzantısına dikkatli bakıp Çekya'da mı yoksa Almanya'da mı olduğunu kontrol etmeyi atlamamalısınız.

Yeme İçme Tavsiyeleri

Gitmeden önce tüm yeme içmeyi kendimizin halledeceğini düşünerek gittiğimiz için mekan araştırması yapmamıştım. Fakat işler planladığımız gibi gitmeyince rota üzerinde merkez noktalarda denk geldiğimiz veya boş bulduğumuz yerlerde karnımızı doyurduk. Gördüğümüz tüm mekanlarda patates yemekleri, tavuk çeşitleri ve yöresel Çek yemekleri mevcuttu. Memnun olmadığımız bir yerle karşılaşmadığımız gibi bir iki noktayı sizinle de paylaşmak istiyorum.

Meşhur doğal kapı Pravčická Brána'ya vardıktan sonra manzaraya karşı bira-patates keyfini tarif edemem. İster kendi yiyecek-içeceklerinizi taşırsınız; isterseniz de Falcon's Nest olarak bilinen, kayanın içine oturtulmuş yapının altındaki restaurantı kullanırsınız ama mutlaka burada bir mola vermenizi tavsiye ederim.

Akşam yemeği için Hrensko merkezdeki restaurantlardan birisi olan U Raka'yı tercih ettik. Mekanda İngilizce menü yok. Sipariş konusunda risk almak istemediğimiz için (Krem şantili et filan gelebilir çünkü Çekler öyle seviyor. PRAG'DA YEME İÇME yazısında detayları bulabilirsiniz.) garanti olsun diye schnitzel ve cordon bleu siparişi verdik. Bitiremeyeceğimiz kadar kocaman porsiyonlar servis edildi ve muhteşem lezzetliydi. Ayrıca mekanın içi komple 19. yy'dan kalma tüfekler ve aksesuarlarla dolu minik bir müze gibi.

Sabah kahvaltısı konusunda biraz endişelenmiştik çünkü hem yiyecek alışverişi yapamadık hem de erkenden yürüyüşe başlayacağımız için açık mekan bulmakta zorlanacağımızı düşündük. İkinci gün rotamıza başlayacağımız yer olan Mezní Louka'ya gidip The Brana Way Hotel'in açık büfe kahvaltısına dahil olduk. Hem de hafta sonu kalabalığı artmadan otelin önündeki boş alana aracımızı park edip otopark derdinden kurtulduk.

Trekking Detayları - En Popüler Yürüyüş Rotaları

Bohemian Switzerland National Park içinde farklı bölgelerde sayısız yürüyüş ve bisiklet rotası alternatifleri var. Patikaların hepsi harita üzerinde farklı renklerle gösterilmiş. Universal kodlama sistemine uygun olacak şekilde güzergah üzerindeki ağaçlar boyanmış. Biz arabayı bıraktığımız yere geri dönme amacımız olduğu için başladığımız noktada bitirebileceğimiz bir rota izledik ve iki günde iki farklı rotayı yürüdük. Rotalarda yazdığım noktaların anlamlı gelmesi için öncelikle mutlaka görülmesi gereken yerlerden bahsedeyim.

• Pravčická Brána
bohemian switzerland

İsimler çok karışık, farkındayım. Burası Bohemian Switzerland'ın ikonik doğa oluşumu ve aynı zamanda Avrupa'nın en büyük doğal kapısı. 1982 yılına kadar bu kayanın üzerine çıkılabiliyormuş fakat erozyon sebebiyle zarar görmeye başlayınca çıkış yasaklanmış. Narnia Günlükleri filminde de bu kayanın üzerinde yürünen bir sahne var, aslında montaj. Pravčická Brána , tepede oluşu sebebiyle etrafındaki diğer kumtaşı oluşumlarıyla birlikte nefis bir manzara sunuyor. Bir de yan tarafındaki kayalıkların arasına inşa edilmiş bir şato var, ismi Falcon's Nest.

Bu doğal kapının altında durabiliyorsunuz veya uzaktan gören manzara noktalarına çıkabiliyorsunuz fakat hepsi için belli bir ücret ödemeniz gerekli. Tam 75 CZK (3 €), öğrenci 25 CZK (1 €)

Nisan - Ekim ayları ziyaret saatleri: 10:00-18:00

Kasım-Mart ayları ziyaret saatleri: 10:00-16:00

• Kamenice Gorges

Kamenice Nehri'nin kayaları yararak aktığı, dev çam ağaçlarıyla çevrili bu güzergah Bohemian Switzerland National Park'ın en masalsı yerlerinden birisi. Buradaki yürüyüş rotasının asıl güzelliği şu; bazı yerlerde yol bittiği için botla ilerlemek zorunda kalıyorsunuz. Bu bot yolculuğu ise Wild Gorge (Divoka Soutěska) ve Edmund Gorge (Tichá Soutěska) olmak üzere iki kısımdan oluşuyor ve kelimelerle tarif edilemeyecek, nefes kesen bir doğası var. Botu süren rehberler sağda solda saklanmış kalıntılar hakkında detaylı bilgiler veriyor ama Çekçe. Her bir bot yolculuğunun tek yön ücreti ise 80 CZK (3,5 €), öğrenci 40 CZK (1.5 €).

• Saunstejn Castle

"Kale" diyince gözünüzün önüne hemen tarihi surlar filan gelmesin. Burada 14. yy'da ufak bir kale varmış ama şu anda herhangi bir yapı yok. Ancak dev kayaların üzerine demirler monte ederek tırmanma imkanı sağlamışlar. Nefeslerin tutularak yapıldığı tırmanışın ardında ise İsviçre Alpleri'ni andıran yemyeşil bir manzara var. Bana kalırsa asıl olay buraya gelmek için geçtiğiniz yollar!

1. ROTA: Hřensko - Pravčická Brána - Mezni Louka - Divoka Soutěska - Tichá (Edmundova) Soutěska - Hřensko (15 km)

İlk gün sabah Prag'dan yola çıkıp geldiğimiz ve yolda trafiğe yakalandığımız için rotaya başlamamız saat 12:00'yi buldu. Kesinlikle bu kadar geç saatte başlamanızı tavsiye etmem!! Arabayı haritada No:1'de görünen otoparka bıraktıktan sonra meşhur kapı Pravčická Brána'ya doğru yürümeye başladık. Buraya kadar olan kısım çok rahat bir parkur, her yaştan insanın yürüyebileceği zorlukta. Yürünecek yolun etrafı ahşap çitlerle çevrilmiş. Haritaya bakmasanız bile yol sizi götürüyor. Biz tempolu yürüyüp arada fotoğraf molaları vererek 1 saat sonunda kapıya ulaştık. Kapının olduğu yerdeki manzara noktalarını dolaşıp ufak bir atıştırma molası verdikten sonra 14:30'da Mezni Louka'ya doğru devam ettik.

No:2 ve No:3 arasındaki yol, mola vermeden tempolu yürüyerek yaklaşık 70 dakika sürüyor. Zorluk derecesi basit fakat arada iniş-çıkışlar olunca biraz yorucu. Mezni Louka otel ve restaurantların bulunduğu bir başka merkez. Tuvalet ihtiyacınızı giderebilir, marketten su vb. alışverişinizi yapabilirsiniz. U Forta'nın restaurantında yemek veya kahve molası da iyi bir alternatif olabilir. Vaktimiz olmadığı için biz burada oyalanmadan yolumuza devam ettik çünkü rotayı tamamlamak için botu kullanmamız gerekiyor ve ilk botun kapanış saati 17:00, ona yetişmemiz şart!

Mezni Louka'dan No:4'teki ilk botun kalktığı noktaya koşar adım yürüyüşümüz yaklaşık 40 dakika sürdü ve son kalkan bota yetişmeyi başardık. 15 dakikalık boğaz geçişinin ardından tekrar yürüyerek ikinci bota ulaştık. İkinci botun son kalkış saati ise 18:00. Son botu da tamamladıktan sonra Hrensko'da arabayı bıraktığımız yere döndüğümüzde saat 19:00 olmuştu ve hava kararmak üzereydi.

Fazla yürümeden sadece görülecek yerleri görmek isteyenlere şöyle bir önerim olabilir: No:1'den yola çıkıp No:2'ye kadar yürüyüp geri dönebilirsiniz. Daha sonra aynı noktadan No:5'e yürüyüp botları ters yönde kullanıp geri dönersiniz. Fakat bu yolu izlediğiniz zaman botlara 2 kat para vereceğinizi unutmamalısınız. Ayrıca bu şekilde yürümeden bot turu yapmak isteyen çok kişi olduğu için ters yönde gitmek istediğinizde yoğun bir sıra ile karşılaşma ihtimaliniz var.

2. ROTA: Mezní Louka - Malá Pravčická brána - Šaunštejn - Vysoká Lípa - Mezní Louka (11 km)

İkinci günde hem yorgun olacağımız için hem de erkenden Prag'a dönmek istediğimiz için daha kısa bir rotanın uygun olacağını düşündük. Bu defa başlangıç noktası olarak Mezni Louka' yı seçip arabayı No:1'de görülen kısma park ettikten sonra yürüyüşe başladık.

Rotamızın ilk bölümü düne göre daha zor çünkü sürekli bir tırmanış hali var. Ayrıca ormanın içinde belirgin bir patika yok, sadece ağaçların üzerine işlenen renkleri takip ederek yolumuzu bulmamız gerekiyor.Malá Pravčická brána'ya varınca biraz dinleniyoruz. Burası da kumtaşından oluşan doğal bir kapı fakat diğerine göre çok daha ufak. Buradan sonra No:3'teki Šaunštejn'e gidene kadar yürüdüğümüz yol ise gerçek olamayacak kadar büyüleyici. Šaunštejn' de dizlerimin bağı çözülse de kayaların en tepesine kadar tırmanıyorum. Turumuzun en zorlu kısmının da burası olduğuna karar veriyoruz.

Buradan sonra Mezni Louka'ya dönene kadarki yol çok rahat. No:4'teki Vysoká Lípa, etrafı uçsuz bucaksız çimlerle çevrili hikaye kitaplarından fırlamış bir köy, kesinlikle görülmeye değer. Bütün yemek ve tuvalet ihtiyacınızı da burada gidermeniz lazım çünkü kalan yol üzerinde uygun bir yer bulmak zor. Sabah 09:00'da başladığımız bu rotayı saat 15:30'da tamamlıyoruz.

Son Tavsiyeler

* Tekrar tekrar altını çizmek isterim ki burada kimse İngilizce bilmiyor. Bütün tabelalar, panolar Çekçe veya Almanca. Almanca bilmiyorsanız tarzanca konuşmaya hazırlıklı olun 🙂

* Hava ne kadar sıcak olursa olsun dağ ortamında bir şekilde serinliğe maruz kalacaksınız, yazın bile sizi sıcak tutacak bir ceketiniz olmalı. Özellikle sabah saatleri çok soğuk olabilir. Bere de iyi bir kurtarıcı.

* Hava durumunu kontrol ederek hiç yağmur yağmayacağını öğrendikten sonra düz spor ayakkabı ile yürüdüm ancak yerlerin nemli olması durumunda mutlaka trekking ayakkabısı giyilmesi gerekir. Uygun bir ayakkabınız yoksa Prag'dan çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. "PRAG'DA ALIŞVERİŞ: EN UCUZ SPOR MAĞAZALARI" yazısı işinize yarayabilir.

Prag aşırı turistik bir şehir olduğu için sadece burayı gezdiğinizde muhatap olduğunuz Çekleri düşünerek çok soğuk bir millet olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa ki Çekler son derece sevecen ve yardımsever bir millet. Bohemian Switzerland'a geldiğinizde hem doğanın size sunduklarından başınız dönecek hem de Çeklerin tatlı yüzleri ile karşılaşma fırsatı yakalayacaksınız.

"Prag Çevresinde Gezilecek Yer Arayanlara: Bohemian Switzerland" yazısı hoşunuza gittiyse Çekya ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

2 comments on “Prag Çevresinde Gezilecek Yer Arayanlara: Bohemian Switzerland

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.