Avrupa’da 10 ülke 10 içki

Bir ülkeye seyahat etmek, turistik noktaları gezip ünlü binalar önünde fotoğraf çekilmekten ibaret değil. O bölgenin kültürünü daha yakından tanımak adına yerel tatları da deneyimlerimiz arasına katmak lazım. Yerel tatlar dediğimizde aklımıza yalnızca yemekler ve tatlılar gelmemeli tabii ki. Tarih boyunca sofralarımızda yer etmiş alkollü içecekleri pas geçtiğimizde önemli bir mirası hiçe saymış oluyoruz. O yüzden bu yazımda yöresel Avrupa içkileri hakkında ufak bir liste yaptım. Ama bu liste "Almanya'da bira için, Fransa'da şarap için" listesi değil. Hepsi o ülkeye has ve çoğu Türkiye'de kolay kolay bulunmayan içkiler. Eğer bu ülkelerden birisine yolunuz düşerse, "Buraya özel ne içebiliriz?" diye düşündüğünüzde beni hatırlayın 🙂

AVRUPA İÇKİLERİ

1. Polonya / Bison Grass Vodka (Bizon Otu Votkası)

Şöhreti sınırları aşmış, votka anlayışına farklı bir boyut getirmiş muhteşem Polonya içkisi. Lehçe adı Zubrovka olan bu votkanın en büyük özelliği, adından da anlaşılacağı üzere içeriğinde bizon otunun bulunması. Votkanın içinde hem otun özü bulunuyor, hem de bir-iki dal kesilmiş hâli. Ülkenin kuzeyindeki ormanlık alanlarda bolca bulunan bizon otunun kanı seyreltici özelliğinin olması sebebiyle bu votkaya şifalı bir içecek gözüyle de bakılıyor aynı zamanda. Geçmişi ise oldukça eski; ilk olarak 8. yy'da üretildiği tahmin edilen Zubrovka'nın kimler tarafından üretildiği tam belli değil; Ruslar da olabilir, Polonyalılar da. Ama popülerliğini 16. yy'da Polonyalılar ile birlikte kazandığı için ülkenin alametifarikalarından birisi hâline gelmiş. Bir rivayete göre, çiftçiler ve ormancılar tıpkı bir bizon gibi kuvvetli olmak için her sabah kalktıklarında bir shot Zubrovka içiyorlarmış.

Zubrovka nasıl içilir? Genelde buzlukta soğutulmuş hâlde sek içiliyor. Seyreltmek isterseniz  en iyi arkadaşı elma suyu. Zubrovka'yı mükemmel votka yapan özelliği ise, ne kadar içerseniz için "ertesi gün etkisi"nin sıfır olması. O nedenle benim gözümde Avrupa içkileri listesinde başı çekiyor.

Avrupa içkileri bisongrass vodka zubrowka

2. İtalya / Grappa

İtalya'nın yöresel içkileri oldukça fazla. Mesela Limoncello'yu unutmamak lazım ama bu seferlik İtalyanların tescilli üzüm rakısı Grappa'dan söz edeceğim. Geçmişi 13. yy'a kadar giden Grappa'nın modern versiyonunun üretimi 1979'da Kuzey İtalya'da başlamış. Zaten en çok tüketildiği yer de Kuzey İtalya. Kışın Alpler'den gelen soğukla başa çıkabilmek için sürekli Grappa içildiği söyleniyor. Ayrıca yemeğin üstüne içilen bir shot Grappa, sindirime yardımcı olduğu için kendisini İtalyan sofralarında görmek mümkün.

Grappa nasıl içilir? İtalyan kafelerine gittiğinizde menüde ne olduğunu bilmediğiniz bir sürü espresso çeşiti görürsünüz. Macchiato, Americano kadar yaygın bir kahve çeşidi daha vardır İtalya'da: Corretto. İşte o Corretto'nun içinde bir shot espresso ve Grappa bulunuyor. Yani yaygın kullanımı kahve ile birlikte. Genellikle soğuk kış günlerinde aç karnına içiliyor. Yemeğin üzerine içecekseniz usülü sek içmek. Güzel mi? Bence hayır ama denemeye değer.

3. Çekya / Becherovka

Ucuz bir tatil seçeneği sunması sebebiyle son yıllarda Prag oldukça popüler bir turizm şehri hâline geldi. Dolayısıyla Becherovka'yı da bilenlerin sayısı hızla arttı. Öyle ki artık Türkiye'de bulmak mümkün. Bilmeyenler için kısaca bahsedelim; Becherovka içerisinde 30 civarında bitki özü ve baharat barındıran, alkol olmasa bizim aktarlarda satışa çıkabilecek kıvamda bir Çek likörü. Coca Cola efsanesi bu içki için de geçerli. Formülü bilen yalnızca iki kişi var 🙂 Bu içkinin geçmişi 18. yy'a kadar uzanıyor. Çekya'nın kaplıcalarıyla ünlü şehri Karlovy Vary, Becherovka'nın çıkış yeri. Buraya yolunuz düşerse daha detaylı bilgiyi "Jan Becher Müzesi"nde bulabilirsiniz.

Becherovka nasıl içilir? Tahmin edebileceğiniz üzere halk tabii ki sek içiyor, hatta soğutmaya bile gerek duymadan içebiliyorlar. Hafifletme seçeneği ise tonik ile karıştırmak. Farklı aroma seçenekleri de mevcut. Benim favorim limonlu Becherovka. Sadece buzlukta soğutmanız yeterli.

Avrupa içkileri limonlu becherovka Çek likörü

4. İspanya / Cava

Cava, İspanyol kültüründe önemli yere sahip olan bir Katalan içkisi. Yoğunluklu olarak Katalunya'da üretimi yapılıyor. İlk üretimi de 19. yy burada yapılmış. Tat olarak köpüklü şarap ve şampanyaya çok benzese de kullanılan üzüm çeşitleri ve üretim yöntemi bakımından bu ikisinden ayrılır. Bunu şu şekilde tanımlıyorlar "Şarabın şampanya yöntemiyle üretilmesi." İspanya'da köpüklü şarap da oldukça yaygın olduğu için "Cava içiyorum" diye köpüklü şarap içiyor olma ihtimaliniz yüksek, şimdiden uyarayım.

Cava nasıl içilir? Lıkır lıkır içilir, öyle bir içkidir. Avrupa içkileri arasındaki favorilerimden birisidir. Tadı gazoza benzer, öğlen-akşam her vakitte, her ortamda bulup içebilirsiniz. Cavadan yapılan Sangrea da oldukça güzeldir, gittiğinizde denemenizi tavsiye ederim.

5. Slovakya / Tatratea

Slovakya'nın yöresel likörü Tatratea, Avrupa içkileri arasında en ilginç olanı bence. Tatra dağlarında yetişen bitki özleriyle harmanlanmış bu likörün ana maddesi çay. Çay, meyve ve bitki ağırlıklı olmak üzere üç ana çeşidi var. Bunlar da kendi içinde alkol oranlarına göre çeşitleniyor. Hepsi farklı renkteki şişelerde. Ürünün orijinali  ise siyah şişede,  %52 alkol oranına sahip olan çay ağırlıklı Tatratea.

Tatratea nasıl içilir? Her çeşidinin farklı içme yöntemleri var. Meyve ağırlıklı olanlar hem daha hafif hem de daha tatlı olduğu için içimi daha kolay. Yaygın kullanımından bahsedersek; sıcak çayın içine koyuluyor veya soğutularak sek içiliyor. Ülke genelinde kokteylleri de oldukça yaygın.

Slovakya tatratea original çay likörü

6. Belçika / Jenever

Günümüzdeki cinin atası kabul edilen, "Genever" olarak da kullanılan JeneverFlemenkler'in gurur kaynağıdır. Aslında sadece Belçika'ya özgü değil, Hollanda'da da yaygın kullanımı var fakat Belçikalılar daha çok sahiplenmiş, hatta Hasselt'te bir müzesi bile var. (Müze hakkında detaylı bilgi için tıklayın.) Avrupa içkileri arasında tarihi en eski olanlardan birisi. Topraktan yapılmış gibi duran otantik görünümlü şişesi için bile alınır.

Jenever nasıl içilir? Belçika'da barlarda genelde sek olarak servis edilir, yanında birayla içilir. Ben cini daima tonikle tercih edenlerden olduğum için bu yolu öneriyorum.

7. Almanya / Jagermeister

Artık ülkemizde de rahatlıkla bulup içebildiğimiz Avrupa içkileri arasında yer alsa da Jagermeister için kutsal topraklar Almanya'dır. İçerisinde 56 çeşit bitki özü, baharat ve meyve çeşidi bulundurması sebebiyle uzaktan Mısır Çarşısı'na göz kırpar. Tadı Becherovka'ya benzer, sadece daha tatlıdır ve içimi daha rahattır. Özellikle kışın içtiğinizde vücuttaki bütün mikroplardan arınmışsınız gibi bir his uyandırır.

Jagermeister nasıl içilir? Shot bardağında sek içilmesi en yaygın tüketim şeklidir. Kokteyllerde de bol bol kullanılır. En yakın arkadaşı ise Red Bull'dur.

Avrupa içkileri Jagermeister şişesi alman likörü

8. Portekiz / Ginjinha

Lisbon'un tatlı mı tatlı vişne likörü Ginjinha, daha çok yerel halkın tükettiği bir içki. "Ginja meyvesi" adında bir vişne türünden üretilen likör, Lisbon'da aynı adı taşıyan minik bir dükkanda satılıyor. Satılan başka yerler de var tabii ama bizdeki Vefa Bozacısı gibi düşünün, en orijinali kendi adını taşıyan mekanda. Yerliler gün içinde buraya uğrayıp kahve içer gibi likörlerini içip yollarına devam ediyor. O nedenle Ginjinha içmenin bir saati yok diyebiliriz. "Portekiz'e giderseniz içmeden dönmeyin" diyebileceğim bir içki.

Ginjinha nasıl içilir? Olduğu gibi minik bir bardakta servis ediliyor. Dilerseniz içine fermente edilmiş vişnesinden de koydurabilirsiniz.

9. Fransa / Absinthe

1914 senesinde Fransa'da yasaklanması ile birlikte, içimi ve üretimi serbest olan tek ülke olan Çekya yeni sahibi olsa bile, Absinthe'in ana vatanı aslında Fransa'dır. 18. yy'da özellikle bulaşıcı bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılmış ve yaygınlaşmış. Sadece tedavi amaçlı kullanımda kalsa iyi, fakat tabii insanoğlu sınırlarını bilmiyor. Özellikle bohem kesim Absinthe tüketimini biraz abartmış. Yüksek alkol oranı sebebiyle ruhsal bozukluklara yol açtığı iddiaları yaygınlaşınca 20. yy başında Avrupa'da pek çok ülkede yasaklansa da günümüzde bu yasaklar yavaş yavaş ortadan kalkmış durumda. Aşırı tüketilmesi halinde içinde bulunan pelin otunun halüsinatif etkilere yol açtığı söylenir. Çekya'da üretilen versiyonunda, şişe üzerinde Van Gogh portresi bulunur çünkü bir rivayete göre ünlü ressam Absinthe içtikten sonra bilincini kaybedip kulağını kesmiştir.

Absinthe nasıl içilir? İşi uzmanına bırakırsanız, Absinthe'in düşük alkollü versiyonu ile çok güzel kokteyller hazırlanabilir. Fakat yaygın kullanımı biraz sulandırarak içmek şeklindedir. Özellikle turistik bölgelerden alınan şişenin yanında metal bir kaşık vardır. Bu kaşık yardımıyla içkinin içine şekeri eritip o şekilde içebilirsiniz. Daha detaylı anlatmayı uygun bulmadım 🙂

Absinth şişesi Van Gogh absinthe

10. Macaristan / Palinka

Macarların insanı hayretler içerisine düşüren meyve likörü. Neden böyle dedim? Çünkü bizim bildiğimiz meyve likörü içmelere doyamadığımız, hangi çeşit kokteylde kullansak bilemediğimiz, hatta bazen aşırı tatlılıktan içimizi bayıltan bir içkidir normalde. Palinka ise, içtiğim en acı içkilerden bir tanesiydi. Muz, armut, şeftali ve vişne aromalı olanları mevcut. Palinka'nın da 500 yıllık bir geçmişi var. Macarlar bunu sindirimi kolaylaştırması için yemekten önce içiyormuş. Alternatif olarak yemeğin üstüne içenler de var.

Palinka nasıl içilir? Ufak bardaklarda sek olarak sunuluyor. Eğer şişesini alıp evde kendiniz içerseniz bir meyve suyuyla karıştırmak daha mantıklı. Ben yaşadığım acı ve sek tecrübeden sonra satın almayı aklımın ucundan geçirmedim açıkçası.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Denemeden Dönmeyin: Orta Doğu Mutfağından 10 Geleneksel İçecek »

Aylık Tavsiyeler: Temmuz Ayında Neler Keşfettim? »

Dubai'de Yeme İçme: Mekânlar ve Fiyatlar »

Prag'da Yeme İçme: Mekânlar ve Fiyatlar »

Yurt Dışına Seyahat Planı Nasıl Yapılır? »

"Avrupa'da 10 Ülke 10 İçki" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

2 comments on “Avrupa’da 10 ülke 10 içki

  1. Listeyi keşke uzatıp Porto, Martini gibi içkiler hakkında değerli görüşlerinizi de görebilseydik. Ramazotti hakkında görüşünüzü de merak ettim.

    1. Teşekkürler ilginiz için fakat konunun uzmanı değilim. Fırsat buldukça denemeye çalışıyorum, seviyorum. Burada da tamamen kişisel görüşümü amatörce paylaşmış bulundum. Belki ileride yeni bir liste daha hazırlarım. Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir