Artvin Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz seyahatindeki son durağımız Artvin, doğasıyla bizi en çok etkileyen şehir oldu. Daha şehir merkezine varmadan, Arhavi'ye gelince sahilden iç bölgeye doğru girdiğimiz gibi bölgeye olan hayranlığımız daha da artmaya başladı. Yamaçları daha bir yeşil, suları daha bir haşmetli akıyor, derelerde gördüğümüz taşların yerini devasa kayalar alıyor, turist sayısı hissedilir derecede azalıyor. Yolları daha kötü durumda ve ürkütücü ama buralara hala el değmemiş, değememiş! Borçka'ya yöneldiğimizde şaşkınlığımız en üst seviyeye ulaşıyor. Nasıl nefes kesen bir coğrafya burası! Çoruh Nehri'nin yardığı yamaçların güzelliğinden şimdiye kadar haberdar olmamak büyük ayıp! Tüm detaylarıyla benim gözümden Artvin Gezilecek Yerler listesini bu yazıda bulabilirsiniz.

Artvin'de gezilecek yerler

• Çifte Kemer Köprüsü / Artvin Gezilecek Yerler

Arhavi'nin doğa harikalarından birisi olan Kamilet Vadisi'ne açılan kapısı Çifte Kemer Köprüsü, 18. yy'da inşa edilmiş. Kamilet Deresi üzerinde birbiri ile kesişen iki köprü, Doğu Karadeniz'in meşhur köprüleri arasında adı akılda kalanlardan. Rize'den çıktıktan sonra Artvin şehir merkezine gelmeden Arhavi'den Mençuna yönüne ayrıldığınız zaman bu köprülerle karşılaşabilirsiniz. Sadece fotoğraf molası için değil, dere kenarına inip doğanın sesine kulak vermek için de harika bir nokta.

Artvin'de gezilecek yerler

• Kamilet Vadisi / Artvin Gezilecek Yerler

Tek araçlık stabilize yola katlanmak pahasına Artvin'in bize sunduğu muhteşem güzellik Kamilet Vadisi'ni Mençuna Şelalesi'ne kadar görmenizi tavsiye ederim. Rize yazısında bahsettiğim (Merak ederseniz buradan ulaşabilirsiniz.) Fırtına Vadisi'ne göre çok bakir, yerleşim yok (varsa da yeşilliklerin arasında kaybolup gitmiş) ve dolayısıyla ziyaret eden kişi sayısı daha az. Sayısız endemik bitki türüne ev sahipliği yapan vadi, Artvin'de gezilecek yerler listesi içinde kafa dinlemek için biçilmiş kaftan.

Artvin'de gezilecek yerler

Artvin'de gezilecek yerler

• Mençuna Şelalesi / Artvin Gezilecek Yerler

"Artvin'de gezilecek yerler içinde en başa nereyi koyarsın?" derseniz, açık ara "Mençuna Şelalesi" derim. Kötü mü kötü bir araç yolunun ardından, yarım saat tırmanarak ulaştığımız şelaleyi görünce Bali'ye filan ışınlandığımızı düşündüm. Temmuz başında gittiğimiz için şelalenin debisi oldukça düşük olmasına rağmen yaklaşık 50 metre yükseklikten dökülüşü bizi kendine hayran bırakmaya yetti. Şelalenin altında yüzmek ise şimdiye kadar yaşadığım en keyifli deneyimlerden birisiydi. "Artvin'de nerede kalınır?" sorusuna vereceğim cevap ise şu olur: Mutlaka bir geceyi Mençuna Konakları'nda geçirin!

Peki, Mençuna Şelalesi'ne nasıl gidilir? Arhavi'ye geldikten sonra Mençuna'yı gösteren tabelaları takip etmeniz gerekli. Önce karşınıza Çifte Kemer Köprüsü çıkacak. Oradan sonra yol bozuluyor, gidiş-geliş tek şeride düşüyor ve bol virajlı. Mençuna Konakları'na varana kadar araçla devam ediyorsunuz. Sonrasında yol yok, aracı oraya park edip yürüyerek devam etmelisiniz. Yine tabelalar ile şelaleye giden patika tarifi yapılmış. Biraz dik bir yolu var ama çay tarlaları arasından geçerken mest olduğunuz için yorgunluğu anlamıyorsunuz. Yarım saat tırmandıktan sonra karşınızda Türkiye'de görüp görebileceğiniz en göz alıcı doğa oluşumlarından birisi... Giderken yanınıza mayo ve havlu almayı unutmayın 🙂 Burada telefonun çekmediğini de belirteyim. (Bu tip detaylar hakkında Doğu Karadeniz Gezi Rehberi başlıklı yazıda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. )

Artvin'de gezilecek yerler

Artvin'de gezilecek yerler

• Borçka Karagöl / Artvin Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz'e gitmeden önce fikir almak için o yöreden arkadaşlarımla konuştum; Trabzon'a geldim, orada birkaç esnafın ağzını yokladım. Hepsinin ortak özelliği şu; "En güzel yer neresi?" sorusuna "Bizim köy!" diye karşılık veriyor. Yani anladığım kadarıyla Doğu Karadeniz'de herkesin memleketi kendine göre "en görülesi" yer. Fakat bu kuralı bozan bir yer var: Borçka Karagöl. Konuştuğum herkes, önce kendi köyünü övdü; sonra "Karagöl'ü de mutlaka görün." diye ekledi. Haklılar, Karagöl öyle bir yer çünkü. Artvin'de gezilecek yerler listesinin en turistik olanı ama Karadenizli'yi bile etkileyecek bir doğal güzellik. Hele gölün etrafını dolaşırsanız karşılaşacağınız bitki örtüsü ağzınızı açık bırakacak.

Borçka Karagöl'e nasıl gidilir? Borkça merkeze geldikten sonra 25 km daha Karagöl yönüne devam edince milli parka ulaşabilirsiniz. Bu yolun son 6 km'si taş döşeme, yer yer ufak şelalelerden akan sularla kaplı, bazı noktalarda yamaçlardan taşlar düşmüş. Çok rahat bir yol olduğunu söylemek zor, güneşli bir günde sorun yaşamadan gittiğimiz için kendimizi şanslı hissettik açıkçası.

Borçka Karagöl'e araç girişi ücreti 9 TL. İçeride ufak bir işletme ve gölün hemen girişince bol bol piknikçi var. Fakat gölün diğer ucuna doğru uzaklaştığınız anda karşılaştığınız tek canlı, bataklıktaki kurbağa. Bir gecemi gölün etrafında kamp kurarak geçirmeyi çok istemiş olsam da düğün sebebiyle gittiğimiz için şartlarımız uygun olmadı. Gölün manzarasını görünce bu isteğimin tavan yaptığı noktada at sinekleri imdadıma yetişerek(!) dakika başı sundukları tatsız ısırıklarla bu hayalimi biraz olsun baltaladı.

Artvin'de gezilecek yerler

Artvin'de gezilecek yerler

• Hatila Vadisi

Yine tavsiye edip etmemekte kararsız kaldığım yerlerden birisi...Hatila Vadisi'nde bulunan Cam Seyir Terası, 2016 yılında ziyarete açılmış, yani çok taze. Hatila Deresi'nin 220 metre üzerine kurulan cam teras Türkiye'nin en yükseği olma özelliğinde. Yaşattığı deneyim ise tarifsiz. Metrelerce yüksekten aşağıya bir cam üzerinde dolaşarak bakmak kalbinizde minik kıpırtılara yol açabilir. Fakat hepsi bu...Vadiye geldikten sonra yapacağınız başka pek bir şey yok veya biz çok sıcak bir günde, çok sıkıntı çekerek gittiğimiz için dönüşe geçme acelesiyle öyle hissettik.

Hatila Vadisi'ne nasıl gidilir? Artvin şehir merkezine geldikten sonra Hatila Vadisi'ne ayrılan yola girmeniz gerekiyor. Cam seyir terasına kadar 13 km stabilize yol var fakat bu yolun Doğu Karadeniz seyahatimiz sırasında girdiğimiz en kötü yol olduğunu söylemeliyim. Yola girdikten sonra "Ayyy! Çok kötüymüş, en iyisi geri dönelim." deme şansınız sıfır çünkü yol neredeyse tek şerit. Ulaşmamız tam 45 dakika sürdü. Dönüşte lastiğimiz patladı, arabayı kenara çekecek yer bulamadık, 4 km patlak lastikle ilerledik. Bütün bu eziyeti çekmeyi göze alırsanız, sonunda yaşadığınız deneyim sadece 15 dakika. Tuvalet molası vereceğiniz yer bile yok. Buna rağmen milli park alanına araç girişi için 9 TL ücret ödemek zorundasınız. Karar sizin.

Artvin'de gezilecek yerler

Artvin'de gezilecek yerler

Artvin; Doğu Karadeniz'de, hatta ve hatta dünya üzerinde gördüğüm en güzel şehirlerden birisi. Tekrar gelip başka bölgelerini de keşfetmek için araştırmalara başladım bile. Çünkü vaktimiz yetmediği için Macahel'i, Maral Şelalesi'ni, Hopa'yı, Şavşat Karagöl'ü göremeden dönmek zorunda kaldık. En kısa zamanda ikinci perde için geri döneceğimi biliyorum.

Diğer Kaynak: https://blog.biletbayi.com/artvin-gezilecek-yerler.html

"Artvin Gezilecek Yerler" yazısı hoşunuza gittiyse Doğu Karadeniz ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

3 comments on “Artvin Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir