Kızıldeniz’e Vizesiz Ulaşım: Akabe’de Dalış

Yalan yok! Ürdün’e bilet alıp seyahat planlaması yapana kadar buradaki dalış imkânından haberdar değildik. Taa ki haritaya bakıp İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan’la birlikte Kızıldeniz kıyısında kendine minicik bir köşe kapan şehri Akabe’yi görene kadar… Vize sorunu yüzünden ertelemek zorunda kaldığımız Sharm El Sheikh’in yerini doldurur mu bilmem ama dalış için mükemmel bir nokta olduğu kesin. Siz de vize ile uğraşmadan Kızıldeniz ile tanışmayı kafanıza koyduysanız Akabe’de dalış yapmak Ürdün planlarınız arasında yerini almalı.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Akabe blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Akabe’ye Gitmeye Değer mi?

En temel konu ile başlayayım…

Ürdün’ün deniz kıyısındaki tek şehri olan Akabe, bulunduğu stratejik konum itibariyle yüzyıllardan beri önemini koruyan bir liman. Bu özelliği sebebiyle farklı milletlerin himayesi altında bulunduğu için belli başlı tarihi kalıntıları var.

Günümüzde ise, Ürdün’ün kalkınma planı kapsamında Akabe Özel Ekonomi Bölgesi oluşturulmuş. Turist olarak bu özelliğinin bizi ilgilendiren kısmı şu: Düşük vergi veya tamamen vergiden muaf bölge olduğu için endüstriyel ve lojistik firmalarının sayısı hayli fazla ve günden güne artıyor; dolayısıyla şehrin bir kısmı tarihi güzellikleri olan tatlı bir sahil kasabasına, bir kısmı ise ruhu olmayan bir sanayi şehrine benziyor. Benim fikrim bu.

Her sene yüzbinlerce  turisti ağırlayan Akabe’nin asıl olayı Kızıldeniz’de dalış imkânı. Eğer Ürdün’de 5 günden az vaktiniz varsa Petra gibi, Wadi Rum gibi, Lut Gölü gibi efsane noktalar varken su altı ile haşır neşir olmadan, sadece şehri görmek için veya deniz tatili yapmak için Akabe’ye vakit ayırmaya gerek yok.

Ama eğer ki Kızıldeniz’in rengarenk su altını görme hayali kuruyorsunuz, o zaman Ürdün’e gelip Akabe’de dalış yapmayı atlamak pişmanlık sebebi olabilir.

Sakın “Akabe’de dalış dışında yapacak hiçbir şey yok.” dediğimi düşünmeyin. Temel Bilgilerle Ürdün Gezi Rehberi» yazısında da bahsettiğim gibi, Amman’ı işin içine katmadan direkt Akabe’den ulaşım sağlayacağınız bir plan yapmayı düşünüyorsanız burada kaldığınız süre boyunca şehrin müzelerini, tarihi ve kültürel noktalarını gezip gece geç saatlere kadar kalabalığın eksik olmadığı sokaklarında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Amman’dan çok daha güzel bir şehir olduğu kesin.

Sorunun cevabı özetle şu: Dalış yapmayacaksanız Amman’dan başladığınız rotaya Akabe’yi dahil etmeniz çok gerekli değil. Ama eğer su altına ilginiz varsa mutlaka gelin.

Yazının devamında övmeye devam ediyorum 🙂 Öncesinde de Youtube videosunu bırakıyorum. Hoşunuza giderse benzer videoları takip etmek için kanala abone olabilirsiniz.

Akabe’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den gelecekler için en büyük avantaj, İstanbul’dan Akabe’deki havaalanı King Hussein International Airport’a direkt uçuşların bulunması fakat haftanın sadece 3 günü bu imkandan faydalabilirsiniz. Direkt uçuş olmayan günler için Amman’dan veya başka bir Ortadoğu şehrinden aktarma yapmanız gerekli.

Dikkat: Dekomprasyon hastalığı yani vurgun yeme riskini ortadan kaldırmak için seviyeniz ne olursa olsun, dalış yaptığınız gün içinde uçağa binmemelisiniz. Dönüş planı yaparken bu durumu göz önünde bulundurmayı unutmayın. Yetkin dalıcılar, dalıştan sonra en erken ne zaman uçağa binebileceklerini biliyordur fakat tekrar hatırlatmakta fayda var. Zaten dalış firmaları da rezervasyon alırken uçuş zamanınızı soruyor, sizi ona göre daldırıyor.

Akabe’ye Amman’dan arabayla ulaşım 5 saat; Petra’dan 2 saat; Wadi Rum’dan ise 1 saat sürüyor. Hepsi aynı güzergah üstünde bulunduğu için Ürdün “road trip” için şahane bir seçenek.

Araba kiralama ile ilgili detaylı bilgiler Temel Bilgilerle Ürdün Gezi Rehberi» yazısında.

JETT Bus firmasını kullanarak Amman ve Akabe arasındaki ulaşımınızı otobüsle sağlama imkanınız var. Güzergah ve detaylı saat bilgisi için buraya tıklayın»

Akabe’ye geliş için diğer bir yol ise Petra’daki Wadi Musa Bus Station’dan veya Wadi Rum’dan kalkan lokal minibüsler. Sabah genelde 06.30 ile öğlen en geç 15.00 arasında işleyen minibüsler, dolunca kalkıyor. Cuma günü çalışma saatleri değişiklik gösterebilir. Bu saatlerden sonra hareket etmeniz gerekiyorsa taksilerle pazarlık yapabilirsiniz.

İsrail ve Ürdün’ü kapsayan bir rota düşünüyorsanız sınır geçişi yapabileceğiniz yerlerden birisi de burası. İsrail tarafındaki Eilat’tan Akabe’ye gelen turlar bulmanız mümkün.

Akabe’de Dalış Hakkında Genel Bilgiler

Kızıldeniz’in “mavi” belgesellerden görmeye alışkın olduğumuz su altını dünyasını, Akabe kıyılarında bulmak mümkün. Burayı çok popüler bir dalış noktası haline getiren tek sebep bu değil elbette. Burada yılın 12 ayı dalış yapma imkanınız var. Kışın 17 °C’ye düşen su sıcaklığı, yazın en fazla 26 °C sıcaklığa yükseliyor

Her seviye dalgıca hitap edebilecek türde 25’ten fazla dalış noktası var. Bunların bir kısmı insan eliyle oluşturulmuş batıklar, bir kısmı ise göz alıcı mercan tarlaları. Akabe suları, genel olarak görüşün yüksek olması ile biliniyor; görüş, bazı noktalarda 50 metreye kadar çıkıyormuş.

Akabe'de dalış noktaları

Ayrıca “Kızıldeniz’de dalış” dendiği zaman ilk akla gelen yerlerin Mısır ve İsrail olması, sakinlik açısından Akabe’de dalacaklar için güzel bir avantaj.

Popüler dalış noktalarının hemen hemen hepsi kıyıdan yüzerek ulaşılabilir durumda. İsterseniz aynı noktalarda şnorkel de yapabilirsiniz. Genel olarak yoğun bir akıntı yok ama rüzgar durumuna göre sert dalgalar olabilir. İlk defa dalış yapmayı deneyecekler için de gayet tercih edilebilir bir bölge.

Akabe’de Dalış Firması Ayarlama

Yola çıkmadan önce heyecan yapıp hemen rezervasyon işine girdiyseniz internette bir sürü dalış firması olduğunu göreceksiniz. Bulduğunuz firma sayısını 10’la, hatta 20 ile çarpın; Akabe’deki dalış firmaları işte o kadar fazla! Hepsinin yeterli ekipmanı var; yetmezse bir yan dükkanındaki firmadan tedarik ederler. O nedenle gitmeden önce rezervasyon yaptırmanıza gerek yok. Gidince orada yüzyüze konuşmak hem daha rahat hem de pazarlık yapma şansınız oluyor.

Biz dalış yapmayı düşündüğümüz günün sabahında 08.30 gibi firmaları dolaşıp fiyat istemeye başladık. Pek çoğu kepenkleri açmamıştı bile! Açık bulduğumuz birkaç firma –ne tesadüftür ki- en profesyonel olanlardı. Fakat sadece bunlar arasında bile ciddi fiyat farkları olduğunu gördük. En yüksek fiyatı verene bunun sebebini sorduğumuzda “Bizim tüplerimizdeki hava daha kaliteli.” diye alakasız bir cevap aldık.

En sonunda uygun fiyatlı, Ürdün Kralı’nı da daldırdığı için güven veren, Türkleri çok seven ve bu yüzden bize indirim yapan, bir de bünyesinde Türk dive-master bulunan Mr. Frogman ile anlaştık. “Bizim havamız daha iyi.” diyenlerin de tüplerine burada hava bastığını görünce verdiğimiz karardan pişman olmadık. Samimi yaklaşımları, her adımda verdikleri tavsiyelerle aşırı memnun kaldık. Planı olana kesinlikle burayı öneririm.

Akabe’de dalış fiyatları genel olarak şu şekilde:

İlk defa dalış yapacaksanız tek seferlik, ekipman kirası dahil deneme dalışı $40-$50 arasında değişiyor. Eğer kıyıdan girmek yerine bot turu tercih ederseniz bu fiyat $100’a kadar çıkar.

Lisanslı dalgıçlar için fiyatlar, seçilen nokta ve ekipmana göre değişiklik göstermekle birlikte ekipmansız tek dalış ücretleri genelde $40 civarında.

Biz Mr. Frogman’da ayarladığımız 3 dalış için (Rainbow Reef, Cedar Pride Wreck, First Bay South) ekipman kirası da dahil kişi başı $100 ödeme yaptık. İlk dalışımızda rehber dahil 5 kişi, diğer dalışlarda ise sadece rehber ve biz vardık. Yani kişiye özel dalış gibi oldu. Şehir merkezinden dalışın yapılacağı noktaya kadarki ulaşım da fiyatlara dahil.

Akabe'de Dalış

Akabe’de Dalış Noktaları

Bütün dalış noktalarını görmediğimiz için tek tek yorum yazmam mümkün değil fakat daldığımız noktalar ve oradayken aldığımız tavsiyelerden bahsedebilirim.

• Cedar Pride Wreck (Gemi Batığı)

İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma Cedar Savaş Gemisi, 1985 senesinde Kral Abdullah’ın isteği üzerine Kızıldeniz sularına batırılmış. Günümüze kadar her köşesini rengarenk mercanların kapladığı 80 metre uzunluğundaki bu dev batık, Akabe’nin en popüler dalış noktası.

Kıyıdan yüzerek ulaşılan veya botla da gidilen batığın içine girilmiyor. (Yani giriliyor da, yetkin bir dalgıçsanız ve rehberi ikna ettiyseniz) Grubun havası yeterli olursa etrafını dolaşıp geri dönüyorsunuz. Tek bir dalış hakkınız varsa kesinlikle seçeceğiniz nokta burası olmalı. En dip noktası 24 metrede olduğu için her seviye dalgıç için uygun.

Akabe dalış gemi batığı

• Rainbow Reef

Kıyıdan girdiğiniz gibi 6 metre derinlikte mercanların başladığı bu dalış noktası adını sonuna kadar hak ediyor. Biz göremedik ama buranın en popüler canlılarından birisi deniz atları! Sayamadığım kadar aslan balığı, balon baloğu, rengarenk anemonlar ve aralarında dolaşan Nemo’ların sunduğu görsel şölen sayesinde suda donmak üzere olduğumu bile fark etmedim. İlk defa dalış deneyecekseniz bu noktayı kesinlikle tavsiye ederim.

• First Bay South

Haritadan da göreceğiniz gibi merkeze biraz uzak bir sahil kıyısında bulunan bu dalış noktasının avantajı görüşün çok yüksek olması ve kimselerin bulunmaması. Ne kadar az insan, o kadar çok canlı demek. Özellikle gece dalışlarının  efsane olduğu söyleniyor. Biz gün içinde daldık, o bile yetti. Görsellik olarak Rainbow Reef tadında fakat derinliği biraz daha fazla; 30 metreye kadar iniyor. Sadece şnorkel yapacakların da seçecekler yer, burası olabilir. Tura katılmanıza bile gerek kalmadan plajdan yüzmeye başlayınca mercanlar karşınıza çıkacak.

Mercan tarlasında dalış yapmak istiyorsanız First Bay North veya Japanese Garden da tercih edebileceğiniz yerlerden.

Akabe dalış Kızıldeniz mercanları

• The Tank (Tank Batığı)

En derin noktası 6 metrede olan tank batığı, su altı hayatından ziyade iyi bir fotoğraf noktası olmasından ötürü popüler olmuş gibi. İlk defa dalış deneyeceklerin en çok tercih ettiği yer burası. Oradayken aldığımız bilgi şuydu: Tankın batırıldığı bölge tamamen kumluk; o nedenle çok fazla canlılık yok. “Buraya geldiğinizde göreceğiniz şey bir tank ve etrafında dolanan 3-5 balık.” dendiği için biz bu tank batığına dalmadık. Eğer “Şu hayatta su altındaki bir tankla da fotoğrafım olsun.” isterseniz değişik olabilir ama sadece burayı görüp “Akabe’de dalış pek tırtmış.” demeyin sonra. Ayrıca burayı görmek için dalış yapmanız şart değil, şnorkel de işinizi görür.

• C130 Hercules Aircraft Wreck (Uçak Batığı)

Tank batığı kadar popüler olan ve yine bizim dalmadığımız bir diğer nokta C130 Hercules Aircraft uçak batığı. İki batık da birbirine çok yakın olduğu için genellik tek dalışta ikisine de götürüyorlar. Özellikleri aynı; burası da kumluk bölge ve canlılık az. Ayrıca uçak batığı sadece 6 ay önce batırıldığı için henüz hiçbir mercan oluşumu başlamamış. 5 sene sonra farklı şeyler konuşulur ama şimdilik burada da göreceğiniz tek şey su altındaki bir uçak. İlginizi çekiyorsa gidebilirsiniz elbette ama tavsiyem, buraya kadar gelmişken Kızıldeniz’in asıl güzelliklerini görmeniz yönünde.

Akabe’de Nerede Kalınır? Akabe’de Konaklama

Küçük ama oldukça turistik bir şehir olmasından dolayı, Akabe’de her zevke hitap eden çok fazla sayıda otel mevcut. Sadece dalış yapmakla kalmayıp gelmişken bir de deniz tatili yapmak istiyorsanız plajı olan resort hotelleri kullanabilirsiniz. Ayrıca Arab Divers , Aqaba Adventure Divers   gibi bazı dalış firmalarının uygun fiyatlı otelleri de oluyor; doğrudan iletişime geçerek otel rezervasyonu ile birlikte dalış organizasyonu da yapabiliyorsunuz.

Wadi Rum’da Bedevi çadırında kalıp her hücremize kadar kırmızı kuma bulandığımız bir günün ardından Akabe’ye geçtiğimiz için biraz konfor arayışına girdik ve Lacoste Hotel’i tercih ettik. Fakat yüksek puanlarına ve olumlu yorumlara rağmen pek memnun kalmadık; daha doğrusu verdiğimiz paranın karşılığını almadığımızı düşündük. Gerek restaurant bölümünde gerek odada ciddi bir temizlik sorunu vardı; kahvaltısı beklentimizin altındaydı, bir büyük demliğe bir adet sallama çay atıp onu servis ediyorlardı dersem yeter sanırım; personelin hali tavrı bir garipti. İyi tarafından bakarsak tam şehir merkezinde, pek çok dalış firması ve güzel restauranta yakın bir konumdaydı. Gecelik oda fiyatı $114 idi. Daha düşük fiyata daha memnun ayrılacağınız bir otel bulabilirsiniz ama yine de belki seversiniz diye linkini» paylaşayım.

Akabe’de Yeme İçme

Akabe’de ne yenir? Akabe’de sorun yaşayacağınız en son konu karın doyurmak olur sanırım. Şehir merkezinde ister Ürdün ve Ortadoğu lezzetleri sunan, isterseniz dünya mutfaklarına ait sayısız alkollü-alkolsüz café ve restoran seçeneği var çünkü.

Al Shami, Ürdün yemeklerini tadabileceğiniz güzel bir alternatif. Küçük ama oturması keyifli bir terası var; maalesef çok tercih edilen bir yer olduğu için fazla kalabalık. Yine de servisi çok hızlı ve yemekler lezzetli. 2 kişinin doyacağı şekilde çorba, salata, pirzola, nane limon ve ücretsiz mezelerden oluşan akşam yemeği için 11.5 JOD ($16.2) ödeme yaptık.

Sağlıksız ama çok lezzetli, hem de yanında alkollü bir tercih yapmak isterseniz Buffalo Wings&Rings’I deneyebilirsiniz. Mekan çok büyük, geniş bir açık alanı var. Dalış üstüne bira keyfi için şahane. 2 kişilik tavuk kanat , 1 bira ve 1 long island için 22.92 JOD ($32) ödeme yaptık.

Deniz ürünleri için güzel bir alternatif ise Rovers Return. Sipariş verdiğimiz her yemeği çok beğendik. Burası da alkollü içecek bulabileceğiniz yerlerden birisi. Büyük balık, karides yemeği ve 2 bira için 28.10 JOD ($39.6) ödeme yaptık.

Ürdün Akabe sahil neopren dalış kıyafeti

Son Tavsiyeler

• Ürdün genelinde olduğu gibi Akabe de güvenlik bakımından endişe duyacağınız bir nokta değil.

• Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz “Diving Aqaba” uygulamasında hangi noktada ne var, 3 boyutlu olarak görebilirsiniz.

• Dalışta gerekli olabilecek ekipmanları tamamlamak isterseniz buraya tık»

• Yola çıkmadan önce seyahat sağlık sigortası yaptırmayı unutmayın. Dalışa özel sigorta fırsatlarını görmek ve hemen yaptırmak için buraya tık»

Aqaba Marine Park diye adlandırılan 7 km’lik sahil şeridi halka açık ücretsiz plaj. Bazı noktalarda kullanabileceğiniz tesisler de var. Dalış yapmasanız bile şnorkelinizi alıp buralarda denize girebilirsiniz ANCAK alışkın olduğumuz bir plaj görüntüsüyle karşılaşacağınızı düşünmeyin. Katı bir yasak yok ama yerlisi kıyafetle denize girdiği için özellikle haftasonu, ortamda rahat edemeyebilirsiniz. Mayo ve bikini ile dolaşan kadınlar, bakışları üstüne çekebilir. Yabancılar, denize girmek için özel veya otellere ait plajları kullanmayı tercih ediyorlar. Şehir merkezindeki bazı otellerin, özel plajlarla anlaşması oluyor; oralardan indirimli faydalanabiliyorsunuz. Rezervasyon yaparken göz önünde bulundurabilirsiniz.

• Gördüğüm kadarıyla partili, dans etmeli bir gece hayatı yok ama gece geç saate kadar herkes dışarıda. Sokaklarda restaurant ve barlara ait masa-sandalyeler var; isteyen içkisini içiyor, istemeyen parklarda vakit geçiriyor.

• Vergiden muaf bölge olduğu için adım başı Liquer Store ve duty-free mağazalar ve var. Buralardaki elektronik, parfüm ve takı fiyatlarına göz atmayı unutmayın; uygun bir şeyler denk getirebilirsiniz.

• Biz sadece dalış odaklı hareket ettiğimiz için şehirde turistik bir gezi yapmadık açıkçası. Sizin vaktiniz ve enerjiniz olursa Sharif Al Hussein Bin Ali Camii, Memlük Kalesi, eski İslami şehir Ayla, şehir içindeki souk‘ları gezebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

“Kızıldeniz’e Vizesiz Ulaşım: Akabe’de Dalış” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

2 comments on “Kızıldeniz’e Vizesiz Ulaşım: Akabe’de Dalış

  1. Merhaba,
    Teşekkürler yazınız emeğiniz için.Bizde 29 Ekim tatili için Amman a seyahat edeceğiz.4 günümüz var araç kiralamayı düşünüyoruz ama Amman’dan alıp Akabe’den bırakmak biraz daha maliyet oluyor bunu netleştirmedik.petrada Pazartesi gecesi petra night a katılmak istediğimiz için önce Wadi Rum sonra petra sonrada Akabe yapmak gerekiyor ilk gün de Amman Lut gölü .wadi mujib i çok istiyorum ama tabi bu 4günlük sürece nasıl katacağız bi yerlerden vazgeçmek zorundayız.bir seçenek olarakda son gün akAbe yerine İsrail e geçip rez kanyon ve kızıldeniz kısmını mı yapsak kararsız kaldık.önerebileceğiniz bir rota nasıl olur du?

    1. Merhaba. İsrail tarafını bilmediğim için yorum yapamayacağım o konuda ama 4 gün Ürdün’e ancak yeter, hatta az bile. Wadi Mujib’e gidemedik ama giden herkes çok iyi yorum yapmıştı. Orayı dahil etmeye çalışın. 4 gününüz varsa Petra’yı biraz kısa tutabilirsiniz. Wadi Rum’ı da tüm gün değil de gece+yarım gün şeklinde yapabilirsiniz. Bence kısa süreye hiç İsrail’i dahil etmeden Ürdün’e odaklanın. Akabe’yi de başka sefere erteleyin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.