•  
  •  
  •  
  •  

Afrika'da safari için yeniden yollara düşmeden önce aşmamız gereken son engel kaldı: 30 günlük ihtiyaçlarımızı bir sırt çantasına sığdırmak! Öncelikle bu seyahatimizin, kış mevsimine denk geldiğimiz Güney Afrika, Namibya, Botsvana ve Zimbabve'yi kapsadığını belirteyim. Aslında son derece basit bir konunun söz konusu rotada neden bir sorun haline geldiğini, çantamın içine koyduğum eşyalar eşliğinde anlatacağım. Bu eşyaları belirli gruplara ayırdım, böylece çadırda kalmadan yapacağınız bir safari için de gerekli malzemeler konusunda biraz fikir vermeyi umuyorum. (Güncelleme: Seyahatten döndükten sonra yaptığım eklemeleri "G" harfi ile belirttim.)

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Unutulmaması Gereken Belgeler / Afrika'da Safari 

* Pasaport ve pasaport fotokopisi: Kaybolma veya çalınma durumuna karşı ikisi ayrı yerlerde tutulmalı. Gitmeden önce pasaport ve vize kısımlarının fotoğrafı, ülkede kalan birisine teslim edilebilir veya mail adresinde saklanabilir.

* Dönüş için alınan uçak bileti çıktısı: Kapıda alınacak vizeler için gerekli olabilir. (G: Hiçbir yerde sorulmadı.)

* Uluslararası geçerliliği olan sürücü belgesi: Araç kullanmayacaksanız gerek yok. "Uluslararası Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?" yazısını okumak isterseniz buraya tıklayınız.

* Aşı sertifikası: Güney Afrika dışındaki her ülke için Sarı humma aşısı olmak zorunlu. "Seyahat Aşıları Nerede Yapılır?" yazısını okumak için buraya tıklayınız.

* Seyahat sigortası: "Tüm dünyada geçerli" olacak şekilde yaptırdığınız sigortanın kapsadığı ülkeleri kontrol etmeyi unutmayın. Bazen Zimbabwe'yi kapsam dışı bırakabiliyorlar.

* Biometrik fotoğraf: Kapıda alınacak vizeler için gerekli (G: Hiçbir yerde sorulmadı.)

* Dalış brövesi: Hava durumuna göre Cape Town'da lazım olabilir.

Genel İhtiyaçlar / Afrika'da Safari 

* Priz dönüştürücü: Çoğu safari araçları priz donanımlı ve bizim kullandığımız ikili sistem var. Fakat kamp alanları veya lodge'larda üçlü giriş bulunabiliyor. (G: Üçlü giriş sistemi de kendi içinde ikiye ayrılıyormuş, bizim götürdüğümüz dönüştürücüyü Güney Afrika ve Namibya'da bazı yerlerde kullanamadık fakat kaldığımız yerlerden temin edebildik.)

* Döviz: Mümkünse dolar. Basım tarihi 2009 yılından eski olmamalı.

* Dürbün

* Not defteri ve kalem

* Gopro, apartlar ve şarj aleti (G: Bataryaları yedekli götürmek lazım. Namibya ve Botswana'da elektriğin olmadığı yerlerde konakladık.)

* Fotoğraf makinesi ve şarj aleti

* Harddisk: Olmazsa olmaz. Safaride, farkında olmadan 1000 tane fotoğraf çekiyorsunuz. Hafıza kartı filan yetmiyor. (G: Hafıza kartını da yedekli götürmek gerekiyor.)

* Laptop: En kötü ihtimalle fotoğrafları harddisk'e atmak için gerekli (G: Yanında sadece hard disk taşıyan bir gezgin, fotoğraf makinesini boşaltmak için bizim laptoptan faydalandı. Siz de yanınızda taşımak yerine başkalarından faydalanma yöntemini kullanabilirsiniz.)

* Şapka, güneş gözlüğü ve güneş kremi: Yaz-kış mutlaka gerekli

* Sivrisinek kovucu: En önemli ihtiyaç. İçinde DEET etken maddesi bulunan öneriliyor. Hap kullansanız bile sıtma için en geçerli korunma yolu spreyler ve lavanta yağı. (G: İki adet mavi kapaklı Defans götürdük. Etosha'dan sonra iki hafta boyunca her akşam kullandık. Ayrıca çadırın köşelerine pamuğa dökülmüş lavanta yağı yerleştirdik. Bir kere bile sinek ısırığına maruz kalmadan döndük.)

* Suluk

* Kitap, kulaklık: Afrika'da mesafeler kısa ama yollar uzun sürüyor. Sizi oyalayacak başka şeyler de alabilirsiniz.

* Telefon şarj aleti

* Sıtma koruyucu hap: Seyahat Sağlığı Merkezinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

* İlaçlar: Ağrı kesici, antiseptik krem, mide bulantısı önleyici, proton pompası inhibitörü, yara bandı vs.

Afrika'da Safari

Çadır İhtiyaçları / Afrika'da Safari 

Eğer çadırda konaklamalı safari yapmayacaksanız bu eşyaların çoğuna ihtiyacınız yok.

* Uyku Tulumu: Konfor aralığı 5-10 °C (G: Namibya'da uyku tulumunun konfor aralığı yetmedi. En soğuk ay olan Ağustos'ta gitmemizin de etkisi var fakat Namib Çölü bölgesinde gece sıcaklık inanılmaz derecede düşüyor.)

* Yastık: Şişme yastık sevmediğim için microfiber bebek yastığı.

* Üçlü priz: Çoğu kamp alanında priz sayısı sınırlı. Akşam safariden dönen herkes aynı anda bütün elektronik cihazlarını şarj etmeye çalıştığı için boş priz bulmak zor oluyor.

* El feneri, kafa lambası ve yedek pili: Hava karardıktan sonra en büyük kurtarıcı

* Kulak tıkacı: Sesten rahatsız olan biriyseniz diğer çadırlardan gelecek gürültüyü engellemek için

* Sabun ve el havlusu (G: Bu tip malzemeleri gittiğinizde de temin edebilirsiniz.)

* İp ve mandal: Çamaşır yıkamayı düşünmüyorsanız her güne 1 t-shirt koymalısınız ki bu mümkün değil. (G: Bu seyahatimizde çok yedekli kıyafet koymamıza rağmen 2-3 defa çamaşır yıkamak zorunda kaldık.)

* Asma kilit: Overland safari aracında size ait olan dolabı kilitlemek için

* Bel çantası: Afrika'da paranızı, kredi kartınızı asla yanınızdan ayırmamalısınız. En rahat yöntem ufak bir bel çantası

Afrika'da Safari

30 Günlük Kıyafet / Afrika'da Safari 

"Safariye giderken ne giyilir?" sorusunun cevabı öncelikle tarz değil, ortam şartlarına uygunluk. Afrika'da safariye giderken dört mevsime hazırlıklı olmak gerekiyor. Gündüz hava sıcaklığı 30°C olup gece sıfırın altına inen yerler var. Yağmur yağdığı anda her taraf çamur. Kış mevsiminde fırtına çok kuvvetli. Yazdığım listedeki adetleri ne kadar azaltırsanız o kadar çok elde çamaşır yıkamak zorunda kalırsınız. Su sıkıntısı olan bir coğrafyada bunu en aza indirmek istediğim için çantaya sığdığı müddetçe adetleri bol tutmaya çalıştım. Bir günde bir t-shirt kirlendiğini de not olarak düşeyim.

* Kalın mont - 1 adet

* Su ve rüzgar geçirmez ceket - 1 adet

* Bot - 1 adet : Akrep ve yılan tehlikesine karşı bazı kamp yerlerinde giymek zorunlu

* Bere - 1 adet: Hangi mevsim, nereye giderseniz gidin ihtiyaç duyabilirsiniz.

* Şort olabilen pantolon - 1 adet : Bu ürün safaride hayat kurtarıyor. Sabah erkenden yola çıkarken hava çok soğuk, öğlen ise aşırı sıcak olabiliyor.

* T-shirt - 10 adet: İçinde krem rengi, haki yeşili gibi doğayla uyumlu renkler var. Arabanın içinden çıkmadığınız noktalarda rengin önemi yok. (G: Doğa yürüyüşlerine katılacaksanız beyaz, pembe, mavi kesinlikle giymemeniz gereken renkler. Ayrıca atmak üzere olduğunuz tişörtlerden getirip dönüşte burada bırakabilirsiniz. )

* Şort - 3 adet

* Uzun tayt - 3 adet: Akşam kamp alanında veya doğa yürüyüşlerinde kullanmak için

* Çorap ve iç çamaşırı - 10'ar adet

* Uzun kollu ince gömlek - 2 adet: Çölde yanmak istemediğim noktalar için (G: Zimbabwe gibi akşam havanın sıcak fakat sivrisineğin yoğun olduğu yerlerde de çok faydalı oldu.)

* 1 adet normal pantolon ve bluz: Şehir merkezinde geçireceğimiz günler için eli yüzü düzgün kıyafetler.

* Spor ayakkabısı - 2 adet: Birisi düzgün. Şehir içinde giymek için. Diğeri arabada ve kampta kullanmak için.

* Bikini ve havlu: Suya girilebilecek noktalar için

* Sırt çantası

Hijyen ve Kadın İhtiyaçları / Afrika'da Safari 

* Kişisel hijyen malzemeleri: Ped, tampon, deodorant, yüz temizleme jeli

* Diş fırçası ve macunu

* Pamuk ve pamuklu çubuk

* Tarak, toka

* Epilatör: 30 gün için gerekli maalesef

* Şampuan ve saç kremi

* Makyaj malzemeleri

Bu saydığım malzemelerin hepsi 60 litrelik sırt çantasına sığdı. Saç kurutma makinesi, kuru şampuan ve tuvalet kağıdını sığdıramadığım için almadım fakat bunlar da kamplı safari için gerekli olan malzemeler arasında.

Afrika'da Safari

Safari Kıyafetleri Nereden Alınır?

Eğer Türkiye'de kış mevsimine denk gelen bir zamanda gitme hazırlığı yapıyorsanız işiniz biraz zor çünkü safari kıyafetleri doğa yürüyüşü kategorisinde yer alıyor ve pek çok spor mağazasında kış mevsiminde bu ürünler rafa kalkıyor. İstediğiniz çeşitte ürüne ulaşmak için alışverişinizi bahar ve yaz aylarında yapmanızı tavsiye ederim.

Peki, safari kıyafetleri nerede satılır? Hiçbirimiz Nat Geo'da çalışan belgeselciler filan olmadığımız için profesyonel safari kıyafetlerine dünya kadar para akıtmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Ama illaki böyle yapmak isterseniz North Face ve Jack Wolfskin'den her türlü pantolon, elbise, gömlek, şapka gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu markaların kendi mağazalarını ziyaret edebileceğiniz gibi Boyner, YKM gibi yerlerden ulaşmak da bir alternatif.

Decathlon'un ürün gamı bu konuda oldukça geniş. Fiyatları da bahsettiğim markalara göre çok daha ucuz. Biz şapka, sırt çantası, el feneri vb. temel ihtiyaçlarımızın hepsini buradan karşıladık. Şort olabilen pantolon için de benim kurtarıcım Decathlon oldu. Modellerin kalıpları çok büyük olduğu için piyasada kendime uygun bedeni bulmakta zorlanmıştım. Decathlon'un çocuk reyonundan kendime uygun pantolon bulmayı başardım.

Zara, Mango, H&M gibi markalar dönem dönem safari konseptine yer vermeyi seviyor. Şimdi bile gitseniz haki yeşili bir şeyler bulabileceğinize adım gibi eminim. Mudo veya Yargıcı'dan da toprak tonlarında kıyafetleri çok rahatlıkla edilenebilirsiniz. Hem de aldıklarınızı günlük yaşantınızda da kullanma ihtimaliniz olur.

"Afrika'da Safari için Çanta Hazırlığı" yazısı hoşunuza gittiyse Afrika'da safari ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir