Afrika’da Overland Safari Turu

Senelerce sıkılmadan Afrika’nın savanalarında çekilen belgeselleri seyrediyorsanız, safari turu muhtemelen hayatınızdaki en unutulmaz deneyimlerden birisi olacak, benim için öyle çünkü. “Keşke her sene safariye gitsem…” diyorum ama Himalayalar’a ulaşan safari fiyatları sebebiyle böyle bir şey mümkün olamıyor tabii ki. Yine de Türkiye’deki safari turları veya Afrika’da ayarlanan bireysel turlara kıyasla daha uygun fiyatlı bir seçenek mevcut: Overland Safari Turu.

safari turu

Overland Safari Turu Nedir?

Overland Safari Turu, seçtiğiniz rota dahilinde kamyon görünümlü otobüs eşliğinde, seçtiğiniz pakete göre değişmekle beraber ortalama 20 kişi ile seyahat ettiğiniz, aynı zamanda da safari yaptığınız tam kapsamlı bir tur. Tura katıldığınızda yayıla yayıla tatil yaptığınızı düşünmeyin; yemek pişiriyor, bulaşık-çamaşır yıkıyor ve çoğunlukla çadırda kalıyorsunuz. Tam zamanlı çadırda kaldığınız, İngilizlerin “fakir safarisi” diye adlandırdığı “budget safari” hakkında daha detaylı bilgiye Uygun Fiyatlı Safari Rehberi başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

safari turu
Massai Köyü

Overland safari turunun, Avrupa’ya düzenlenen “8 günde 15 ülke” konseptli otobüs turlarıyla uzaktan yakından alakası yok. Burada amaç kısa zamanda en fazla ülkeyi görmek değil, seçtiğiniz rotadaki ülkeleri baştan sona karış karış gezip ülkeyi her anlamda tanımak. Günlerce, bazen haftalarca süren overland safari turunda sadece safari yapılmadığını da belirteyim. Yerli kabileleri ziyaret, goril safarisi, şehir merkezi turları, doğal güzelliklerin gezilmesi, kano ile delta geçişi gibi macera dolu alternatif tur programları var.

safari turu
Massailer ve safari ekibimiz

Overland Safari Turunun Avantajları

* Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen insanlarla tanışıp kaynaşma fırsatı yakalıyorsunuz ve safarinin dışında bambaşka bir tecrübe ediniyorsunuz. Bizim sabah kahvaltıda çay içişimiz, diğer ülkelerden gelenleri nasıl şaşırttıysa, onların hava 5°C’yken bile şortla gezebilmeleri de bizi şaşırttı ve bunun gibi sayısız örnek…

* Katılanların yaş ortalaması 25-30, yani grup içinde yaşlı veya çocuk görmeniz zor. Bazı paketlerde yaş sınır var, o gezilerde ortam gençlik kampı gibi. Tek başına gelen sayısı çok fazla. Özellikle tek başına seyahat eden kadınların Afrika’yı keşfetmesi için ideal bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

* Neredeyse 7/24 sizinle birlikte olan bir rehber var. Aklınıza takılan her konuda soru sorup bilgi alabileceğiniz birisinin olması, gittiğiniz yerlerden maksimum bilgiyle dönmenize olanak sağlıyor.

* Tur olayının en sevmediğim yanlarından bir tanesi, rehbere bahşiş verme konusudur. Tur bitiminde, kişi başına düşen bir bedel belirlenir ve rehbere bahşiş olarak verilir. Bu durum overland safari turunda da var elbette, fakat çok cüzi rakamlar. Dedik ya “fakir safarisi” diye, fiyat da ona göre belirleniyor ve kişi başı günlük 3$’ı geçmiyor.

safari turu

* Afrika’nın en büyük sorunlarından bir tanesi rüşvetin çok fazla yaygın olması. Birine rüşvet vermek zorunda kalmanız için illaki hatalı bir işe imza atmanız gerekmiyor. Daresselam’da başıma geldiği gibi; yolda fotoğraf çekerken iki polis sizi çevirip, size fotoğraf çekmenin yasak olduğunu sert bir dille söyleyip, sizi korkutup tehdit edebilir. Bu noktada turla hareket etmek en rahat ve güvenli yol.

* Bireysel olarak gezerken, Afrika’da kazıklanma ihtimaliniz çok yüksek. Taksicisi, marketi, yerel tur firmaları akbaba gibi çöküyor üzerinize. Overland safari turlarının neredeyse hepsi İngilizler tarafından işletildiği için güvensizlik sorunu yok.

* Şehirler arasında otobüsle seyahat ederken ülkeyi de tanımış oluyorsunuz. Safaride görmediğiniz şeyler çıkıyor karşınıza, mesela boyu 2 metreyi aşan termit yuvaları.

safari turu
Tanzanya’da yolda giderken gördüğümüz termit yuvası

* Çadırda kalmayı seviyorsanız, vahşi doğa içinde kamp yapmak çok farklı bir deneyim. Gece yatarken “Acaba bu gece başımıza bir şey gelir mi?” tedirginliğiyle yatıp sabah kalkınca etrafta fil pislikleri görmek bize bayağı eğlenceli gelmişti.

* Çadır kamplarının çok büyük bir çoğunluğunda İnternet yok, telefon zaten yok. Bu durum bazıları için dezavantaj olarak görülebilir elbette ama bence 3-5 gün boyunca haber okumamak, kimseyle telefon üzerinden iletişim kurmamak, sosyal medyada kaybolmamak o kadar iyi geliyor ki…

safari turu

Overland Safari Turunun Dezavantajları

* Neredeyse her gün çadır kurup topladığınız yoğun bir temponuz var. Ne kadar keyifli olsa da bir süre sonra bir otel odası, rahat bir yatak arayışı içine giriyorsunuz. Bazı noktalarda ilave ücret ödeyerek o geceyi otelde geçirme şansınız oluyor, fakat her yerde değil.

* Leş gibi geziyorsunuz, en azından ben öyleydim. Çadır kurduğunuz her noktada sıcak su olmayabiliyor. Bütün gün safari aracının içinde toza toprağa bulandıktan sonra duş alamadığım zamanlar olmuştu. Ayrıca, su kıtlığı olan bir coğrafyada her akşam foşur foşur yıkanmaya biraz utandım açıkçası.

* Overland safari turu, son derece yorucu bir aktivite aslında. Bazı turlarda her sabah (çoğunda gün ağarmadan) kalkıp, çadır toplayıp, safariye çıkıp, bütün gün araçla toprak yollarda beyin sarsıntısı geçirerek gezip, akşam yeni bölgede yeniden çadır kurduğunuz, yetmezmiş gibi yemek ve bulaşıkla da uğraştığınız yoğun bir tempo var.

safari turu
Overland safari otobüsü ya da kamyonu 🙂

* Grupla hareket etmeye uygun olmayan bünyeler için sıkıntılı olabilir. Bu turdan keyif almanız için ekip çalışmasına yatkın olmanız gerekiyor. Biz herhangi bir sorun yaşamadık, aksine çok keyif aldık ama zaman zaman bireysel hareket etme özgürlüğünü de aradık. “Tamam, bu zebranın 50 tane fotoğrafını çektik. Artık gidebilir miyiz? Hmmm, Kevin henüz aradığı kareyi yakalayamamış mı? Peki! Bekleyelim…”

* Biz hiç denk gelmedik -şansımıza- fakat çadırda akrep, yılan, örümcek gibi zehirli canlılarla karşılaşabilirsiniz. Yeni Zelandalı kardeşimiz böcek gördüğünde alıp eline oynuyor da ben benzer tepkileri veremiyorum henüz 🙂

safari turu

Tüm bunlara rağmen Kenya ve Tanzanya’daki 15 günlük ilk deneyimin tadı damağımızda kaldı. Bu sebeple, ilk fırsatta tekrarlayacağımıza dair kendimize söz verdik ve bu sene farklı bir bölgede, 30 gün sürecek şekilde yeniden bir overland safari turu organize ettik.

Böyle bir tura katılmak kafanıza yatmaya başladıysa  Uygun Fiyatlı Safari Rehberi  başlıklı yazımda yeme-içme, konaklama, ulaşım gibi konular hakkında daha detaylı bilgileri bulabilir, Afrika’da Overland Safari Turu Nasıl Ayarlanır? başlıklı yazımda ise adım adım planlamayı görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.