Afrika Safari Rehberi: Çadırlı Safari Nasıl Oluyor?

“Afrika’da safari yapmak en çok istediğim şey, ama oteller çok pahalı, tur fiyatları korkunç” diyenler için, en ucuz yöntemi tüm detaylarıyla Afrika Safari Rehberi olarak yazmaya karar verdim. Baştan uyarayım; sonuçta yine herhangi bir Avrupa seyahatine göre oldukça yüksek rakamlarla karşılaşacaksınız fakat bundan daha ucuza safari ayarlamak pek mümkün değil, torpil yapacak Afrikalı bir dayınız yoksa tabi. Gelelim seyahatimizi ucuzlatan alternatife; yaygın kullanılan adıyla Budget Safari, yani Çadır.

Afrika safari rehberi
Ngorongoro Krateri’nde, Milli Park’ın içindeki kamp alanımız.

Afrika Safari Rehberi – Tur Detayları

Bu yazıyı okuyorsanız safarinin ne olduğunu biliyorsunuz zaten. Afrika’da safari dediğimiz şey, 4×4 jeeplerle Milli Parklarda dolaşıp doğal yaşamı gözlemlediğiniz bir aktivite. Uganda’dan başlayıp Güney Afrika’da sonlanan hat üzerinde safari yapılan belli başlı Milli Parklar var. Yaban hayatın devam ettiği bir alan olduğu için alanlara rehbersiz giriş yasak. Yani, “Ben bir araç kiralarım, ucuza kapatırım.” düşüncelerini çöpe atın. Safariyi turla yapmak zorundasınız. Ama turun lüksü size kalmış. Bütçeniz varsa tek başına olacağınız kişiye özel tur da ayarlayabilirsiniz. Bizim gibi bütçeyi düşük tutmak isteyenler için düzenlenen ortlama 20 kişilik Budget Safari turlarına da katılabilirsiniz. Kişi sayısı gözünüzü korkutmasın, arazide kullanılan jeepler 6-8 kişilik olduğu için, gün boyu sadece o kadar insanla birliktesiniz. Kalabalık olmasının bazen avantajlı olduğunu da söyleyebilirim. Seyir halindeyken sizin görmediklerinizi bir başkası görüp çığlık atarak haber verebiliyor. Daha önce Türkiye’den bir tur deneyiminiz varsa, onunla kıyaslama yapmamanızı öneririm. Yabancı bir grupla gezi çok daha rahat ve keyifli. Afrika’da Overland Safari Turu başlıklı yazımda, overland safarinin avantajları ve dezavantajlarını bulabilirsiniz.

Afrika safari rehberi

Budget Safari’de Uganda’dan başlayıp Cape Town’da sonlanan turlar genelde 40 gün civarında. Kendinize uyan gün ve lokasyonu seçip turun ortasından dahil olabilirsiniz. Örneğin biz turun 2. haftasında Nairobi’den dahil olduk. 2 hafta boyunca Masai Mara, Serengeti ve Zanzibar’ı gezdikten sonra turdan ayrıldık. Kalanlar Namibya’ya devam etti. Biz 2 gün Zanzibar’daki konaklamamızı uzattık. Bu şekilde, kendi zevkinize, zamanınıza ve bütçenize göre turunuzu şekillendirebilirsiniz.

Afrika safari rehberi

Safarinin ufacık sıkıntılarından da bahsetmeden geçmeyelim. Her ne kadar sürekli oturuyormuşsunuz gibi görünse de, aslında oldukça yorucu bir deneyim. Bazı sabahlar güneş doğmadan yola çıkıyorsunuz. Grupla birlikte hareket ettiğiniz için “5 dk daha uyuyayım” gibi bir şansınız yok. Diğer bir konu; tuvalet. Milli Parklarda her yerde tuvalet yok, ağaç da yok. Zaten araçtan uzaklaşmanıza izin vermiyorlar. Tuvalet molasında araç duruyor, ön taraf erkekler, arka taraf kızlar tuvaleti oluyor 🙂

Kenya Masai Mara Safari
Masai Mara Milli Parkı’ndaki tuvalet molamız

Afrika Safari Rehberi – Konaklama

Yukarıda bahsettiğim gibi, Budget Safari’de konaklama tamamen çadırda oluyor, fakat çadır taşımanıza gerek yok. Tur şirketi çadır ve matınızı veriyor, kurmak-toplamak size ait. Gittiğiniz her bölgede farklı özelliklerde çadır kampları mevcut. Bazı kamp yerlerinde hazır çadırlar, içinde yataklar, hatta her çadıra özel duş ve wc var. Oralarda çadır kurmanıza gerek kalmadan otel konforunda konaklıyorsunuz. Ama bazı noktalarda sıcak su bile bulunmayabiliyor. Bir bölgede en fazla 3 gün kalındığı için, her 2-3 günde bir çadır toplayıp kurmak zorundasınız. Uzun süre çadırda konaklama zor bir olay, kabul edelim 🙂 Bütün günü arabada geçirdikten sonra, gerçekten rahat bir yatak arıyorsunuz. Onun da çözümü var. Her kamp alanında olmasa bile bazı noktalarda oteller mevcut. Biraz konfor aradığınız zamanlarda 10-15$ ekstra vererek, o gecelik konaklamanızı otelde yapabiliyorsunuz.

Afrika safari rehberi - Kenya Masai Mara
Masai Mara yakınındaki ilk kamp alanımız “Enkolong Tented Camp”. Buradaki çadırlar hazır, içlerinde yataklar var. Her çadırın arkasında, kendisine ait duş ve tuvalet yapılmış.

Ne kadar kampsever olsanız da, Afrika’da çadırda kalmak bambaşka bir deneyim. Giderken risk aldığınızı unutmayın. Ben hiç denk gelmesem de akrep ve zehirli yılanla karşılaşma riski her zaman var. Milli Parklara yakın noktalarda kaldığınızda kamp alanlarına vahşi hayvan uğrama olasılığı çok yüksek, hatta sürekli uğruyorlar 🙂 Gece tuvalete kalktığınızda karşınızda zebra görmek, kulağa sevimli gelse de o an için baya ürkütücü oluyor. Bu senaryonun sırtlan ve buffalo versiyonlarını da düşünün. Bazı kamp alanları tüfekli Masailer tarafından korunurken, bazılarında herhangi bir koruma yok, tamamen vahşi doğanın ortasındasınız. Ben bu duruma “Offf en sevdiğim!!” diye tepki veriyorum. Siz de bendenseniz buyrun yazının devamına.

Afrika Safari Rehberi – Yeme / İçme

Tur boyunca en çok sıkıntı çektiğim konu bu oldu sanırım. Aç kalmadım ama kahvaltılarda anavatanım burnumda tüttü. Budget Safari’de fiyatlara 3 öğün yemek dahil ama çeşit çeşit yemek beklememek lazım. Şehir merkezindeyken tur rehberi yemeklik alışveriş yapıyor. Sabah kahvaltılarını ve akşam yemeklerini kamp alanında grupla birlikte hazırlıyorsunuz. Sonrasında temizlik ve bulaşık yıkama var. Kenya ve Tanzanya’da çoğu kamp noktasında, kampın aşçıları tarafından hazırlanmış yemekler yendiği için, biz fazla yemek yapmadık. Fakat turun Cape Town’a kadar olan kısmına dahil olacaksanız her gün yemek-bulaşık-araç temizliği gibi işlerden birisini yapacağınızı bilin.

Afrika safari rehberi - Tanzania Safari
Şehirler arası ulaşımın sağlandığı tur otobüsümüz böyle bir şey. Hantal eşyaların hepsi, çadır, yemek malzemeleri, yolcuların fazla eşyaları bu otobüsün içerisinde duruyor. Bu otobüsü gördüğünüz kamp noktasında bilin ki yemekleri siz yapacaksınız 🙂

Yemek çeşitliliği az fakat lezzetli. Tur öncesi rehber vejetaryen olup olmadığını soruyor ve yemekler buna göre hazırlanıyor. Aynı konu domuz hassasiyeti için de geçerli. Sabah kahvaltıları genelde mısır gevreği, cheddar, salam, sosis şeklinde. Arada yumurta yapılıyor. Kahvaltıda bizden başka çay içen olmadığı için saçma sapan bir sallama çayla idare etmek zorundasınız. Öğlen yemeklerinde arazide olduğunuz için, genelde kumanya şeklinde sandviç ve meyve veriliyor. Akşam yemekleri çorba, etli veya sebzeli yemek olarak hazırlanıyor. Alkol tamamen size ait. Kamp alanında bulmanız zor. Şehir merkezlerinde market alışverişi için mola veriliyor. O zaman kendi yiyeceğiniz alışverişi yapabiliyorsunuz.

Hijyen konusuna da değinelim. Turla birlikte hazırlanan yemeklerde ortak tabak, bardak çatal vs kullanılıyor. Bulaşıklar elde yıkanıyor ama su sıkıntısı olduğu için öyle gıcır gıcır temizlenemiyor. Yani kullanacağınız malzemeler çok temiz olmayabilir. Bu konuda çok titizseniz kendi yeme-içme malzemelerinizi götürebilirsiniz.

Afrika Safari Rehberi – Ulaşım

Artık THY‘nin Afrika’nın pek çok noktasına direk uçuşları var. Safariye dahil olacağınız noktaya gidiş biletinizi, safariyi bitirdiğiniz noktadan da dönüş biletinizi almanız yeterli. Onun dışındaki bütün ulaşımlar tur tarafından sağlanıyor. Şehirler arasında tur otobüsüyle, ara noktalarda lokal jeeplerle ulaşım sağlanıyor. Böyle bir turda neredeyse her gün, sabahtan akşama kadar bir aracın içinde olacağınızı unutmayın. Biz gidişi Nairobi’ye aldık, dönüşü Darüsselam’dan yaptık. Gruptan Zanzibar’da ayrıldığımız için, Zanzibar’dan dönüşü de kendimiz feribot ile halletmiştik.

Afrika safari rehberi - Masai Mara National Park
Masai Mara’da fotoğrafta görülen araçlarla ulaşım sağlanıyor.
Serengeti Budget Safari Rehberi
Serengeti’de araçlar değişiyor ve arkadaki Jeep’lere terfi ediyoruz.

Afrika Safari Rehberi – Planlama

Öncelikle tur ayarlayabileceğiniz firmalar hakkında bilgi vereyim. Nomad Africa ve Acacia Africa bu konuda faydalanabileceğiniz 2 büyük tur firması. Kenya-Tanzanya için Acacia’yı tercih ettik fakat Cape2Vic turu için Nomad daha avantajlı görünüyor. Gideceğiniz döneme göre 2 firma arasında fiyat kıyaslaması yapmayı ihmal etmeyin. Her bölgenin, hatta her parkın “en iyi zamanı” farklı. Seyahatten ne beklediğinize veya ne görmek istediğinize bağlı olarak dönem planlaması yapmak en doğrusu. Soğukta gezmek istemeyebilirsiniz ama en sıcak zaman hayvanların en az görüldüğü zamandır, örneğin. Kenya-Tanzanya için en güzel dönem Eylül-Kasım arası. NatGeo’nun “Büyük Göç”ünü okuyanlar veya seyredenler bilir; binlerce öküz başlı antilop deli danalar gibi koşarak göç ederler. İşte bu göçün en iyi gözlemlendiği dönem Eylül-Kasım dönemi. Ayrıca hava sıcaklığı optimum düzeyde. Yağış az ama kıştan yeni çıktığı için su miktarı fazla, dolayısıyla sulak alan etrafındaki görülecek hayvan sayısı artıyor. Uçak bileti fiyatları yılın her dönemi aynı olsa da, tur fiyatları değişkenlik gösteriyor. Düşük fiyatlı tur satın almak için 1 sene önceden hareket etmelisiniz. Özellikle yüksek sezonda turlar hemen dolabilir. Ve son güzel haberim; böyle bir seyahat için yanınıza arkadaş bulamadıysanız hiç üzülmeyin, tek başınızı da gidebilirsiniz. Grupta tek başına gelen bir sürü kişiyle karşılaşacaksınız.


“AFRİKA’DA OVERLAND SAFARİ TURU NASIL AYARLANIR?” YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 


Africa budget safari rehberi
Tatlı rehberimizle Zanzibar’da veda pozu

Afrika Safari Rehberi – Tavsiyeler

– Seyahat Sağlığı Merkezinden gideceğiniz ülkede zorunlu tutulan aşı listesini öğrenin. Bazı aşılar kademeli yapıldığı için son dakikaya bırakmayın. Ülke tarafından zorunlu tutulan aşılar Seyahat Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak yapılır. Onun dışındaki aşıları dilerseniz kendiniz yaptırabilirsiniz. Biz Kenya ve Tanzanya için sadece Sarı humma aşısı yaptırmıştık. Sıtmanın aşısı yok, seyahat süresince bir hap kullanıyorsunuz. Kullanmayanlar da var ama riskli bir durum. Fakat hap biraz baş belası. 10 günün sonunda benim yemek borumu tahriş ettiği için 1 hafta yemek yiyemedim. Seyahat Aşıları Nerede Yapılır? başlıklı yazımdan daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

– Gideceğiniz ülkenin vize isteyip istemediğini sürekli kontrol edin. Gündem karışık, çok sık değişiklik oluyor.

Keyifli bir kamp için bunları almayı unutmayın! başlıklı yazımda listelediğim malzemeleri hepsini yanınıza alın. İlave olarak; mevsim ne olursa olsun çantanızda bere ve polar ceketiniz mutlaka olsun. Hava tahminlerinde yazan sıcaklıklara aldanmayın. Bazı noktalarda gündüz hava sıcaklığı 30°C iken, gece 2-3°C’ye kadar düşüyor.Fermuarla paçalarını çıkartıp şort olarak kullandığınız pantolonlar var, böyle bir durum için ideal. Her mevsim yağmura hazırlıklı olun.  

– Yanınıza bol bol T-shirt alın. Açık renk kıyafetleri tercih etmemeye çalışın. Jeeplerin her tarafı açık. Arazide giderken toz toprak oluyorsunuz. Sabah beyaz giydiğiniz kıyafet 1 saat içinde kahverengiye dönüyor. 


– Elbette gördüklerimiz çektiklerimizden daha kıymetli fakat safaride çekmediğiniz fotoğrafı nerede çekeceksiniz? İyi bir zoom lens olmadan yola çıkarsanız çok pişman olabilirsiniz. Ayrıca dürbün de oldukça faydalı bir araç.


Budget safari planı yapmadan önce tavsiye aldığımız kişiler “Ya çok sever her sene gitmek istersiniz, ya da nefret eder, adını bile anmazsınız” demişlerdi. Tecrübe ettikten sonra doğruluğunu daha iyi anladım. Ben sevenlerden hatta aşık olanlardan oldum. Bir sonraki turumuzu iple çekiyorum. Umarım siz de vahşi yaşamı, kendi ortamında görmekten keyif alanlardan olursunuz. 

**Gelecek olan yazılarımdan haberdar olmak isterseniz e-posta grubuna abone olabilir, Facebook sayfamı beğenebilir veya Instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Her türlü sorunuz için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabileceğiniz gibi, diğer hesaplarımdan da ulaşabilirsiniz.

Africa budget safari rehberi
Kurgu değil, sürekli böyle seyahat ettik. Yoksa 1 kilo toz yutmak zorunda kalacaktık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir