7 Günlük Lübnan Gezi Planı

beyrut gezilecek yerler

Beyrut; günün her saati canlı kalan sokakları, dillere destan gece hayatı, bütün Ortadoğu’ya ilham veren mutfağı, vizesiz ve yakın oluşu sebebiyle uzun hafta sonu kaçamağı için bile tercih edilen bir destinasyon olsa da yakın çevresinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleriyle birlikte çok daha fazlasını hak ediyor bana kalırsa. Böyle atıp tutmak kolay tabii ki…Hepimiz isteriz gittiğimiz ülkede 1 ay geçirip sindire sindire her köşesini keşfetmeyi ama şartlarımıza göre hareket etmek zorunda kalıyoruz çoğu zaman. O nedenle daha az vakit ayırabilecekler için, aşağıda önerdiğim plana ufak alternatifler de ilave ettim. Böylece, Şubat ayı sonunda gidip kayak merkezine de uğrayacak şekilde uyguladığımız 7 Günlük Lübnan Gezi Planı içinde, kendinize uygun olmayan günleri silip daha kısa bir plan yapabilirsiniz.

Şeffaflık önemli! Bu yazı Booking.com işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler. 

Gün 1-2: Beyrut (Konaklama: Beyrut'ta)

Her geçen gün bünyesine kattığı farklı mekanlar, müzeler ve sanat galerileriyle Beyrut günübirlik gezilecek bir şehir olmaktan çoktan çıktı bile.  Daha kısa süreli vakit ayırmak durumunda kalırsanız benim tavsiyem Hamra Caddesi’ne uğramadan; Güvercin Kayalıkları’nda günü batırmadan; humus, fattoush, manakesh gibi yerel lezzetleri tatmadan; en az 5 tane duvar grafiği bulmadan; Green Line’da cephesi kurşun izleriyle kaplı binaları görmeden; Corniche’de yürüyüş yapan insanların arasına karışmadan; Gemmayzeh’te hip bir kafede oturmadan Beyrut’tan ayrılmayın. Beyrut çevresinde görülecek yerler için taksi ayarlamanızı bu iki gün içinde yapmayı unutmayın. Daha fazla bilgi için: 48 SAATTE ADIM ADIM BEYRUT GEZİLECEK YERLER»

Otel önerisi: The Living by Beirut Homes. Beyrut’taki diğer konaklama alternatiflerini görmek için tıklayın» (işbirliği linki)

Lübnan gezi planı

Gün 3: Baalbek - Ksara - Anjar (Konaklama: Beyrut'ta)

Lübnan’ın yüzölçümü bakımından ufak bir ülke olması, Beyrut’un ülkenin merkezinde bulunması ve önemli noktaların 2-3 saatlik mesafede yer alması sebebiyle Lübnan gezi planı yaparken bütün konaklamayı Beyrut’ta ayarlayıp çevresindeki yerleri günübirlik turlar şeklinde ziyaret etme şansınız var. Bu turlardan en popüleri ve bence kesinlikte atlanmaması gerekeni Baalbek turu.

Plan, sabah erkenden Beyrut’tan ayrılacak şekilde olmalı. Aynı gün içinde, aynı güzergahta bulunan Baalbek Kalıntıları, Ksara Şarap Mahzeni ve Anjar Antik Kenti’ni gezerek akşam 17.00 gibi Beyrut’a dönüş yapabilirsiniz.

Baalbek Kalıntıları

Suriye sınırındaki ünlü Bekaa Vadisi’nde yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Baalbek Kalıntıları tarih boyunca yüzyüze kaldığı büyük depremler, dini değişimler, savaşlar ve son olarak IŞİD tehdidine rağmen mucizevi bir şekilde ayakta kalmayı başarmış. Bu haliyle günümüze kadar ulaşan, İtalya dışındaki en büyük Roma kalıntısı…Vadinin en yüksek noktasına inşa edilmiş nefes kesen bir tapınak kompleksi…

Şehrin rahatlıkla görülebildiği bir alanda bulunan Baalbek, bu özelliği sayesinde döneminin ibadet merkezi haline gelmiş. “Yüksek nokta” olması kısmının altını çizmekte fayda var; Beyrut ile arasında ciddi bir sıcaklık farkı bulunuyor. Buraya ziyarete gelirken havanın daha soğuk olacağını hesaba katarak hazırlıklı olmanızı öneririm.

Hem Suriye sınırına çok yakın hem de Hizbullah kontrolündeki bölgelerden birisi olduğu için ziyaret etmeye çekinenlere şunu diyebilirim: Lübnanlı bir taksici ile ulaşım sağlayıp, sadece ören yeri ziyareti ve öğle yemeği molası için arabadan indiğimiz bu turda, en ufak bir sıkıntı ile karşılaşmadık ama karşılaşmak -çok az da olsa- ihtimal dahilinde. Daha fazla bilgi için: LÜBNAN GEZİ REHBERİ»

Lübnan gezi planı - Baalbek Antik Kenti

Baalbek’e Nasıl Gidilir?

Beyrut’tan kalkan grup turlarına katılmak veya özel tur ayarlamak bir seçenek elbette fakat bu seçenek hem daha maliyetli hem de daha kısıtlayıcı olacağı için biz, taksi ayarlayıp gitmeyi tercih ettik. Bir gün öncesinden güvenli bulduğumuz bir taksici ile $100 ücrete anlaşıp; sabah 08:00’de bizi Hamra’daki otelimizden almasını, aynı gün içinde 3 noktaya (Baalbek, Ksara, Anjar) götürmesini ve akşam otelimize bırakmasını istedik. Verdiğimiz karardan hiç pişman olmadığımız için size de bu yöntemi uygulamanızı önerebilirim.

Beyrut’taki trafik probleminin şehrin çevresinde görülmeyeceğini düşünüp araba kiralamayı planlıyorsanız dağları aşarken tek şeritli ve çok virajlı yollardan geçtiğimizi, bu yollarda sürücülerin sinyal bile vermeden sürekli sollama yaptığını ve yol boyunca yüreğimizin ağzımıza geldiğini belirtmeden edemeyeceğim.

Beyrut’un içinde bulunan “Cola Station”da Baalbek’e giden minibüsler bulmanız mümkün; ücreti yaklaşık $4 dolar. Forumlarda direkt giden minibüs olduğunu söyleyen de var, aktarmalı gitmek gerektiğini söyleyen de. Kullanmadığım için konforu hakkında yorum yapmam zor fakat bütçe kaygısı taşıyanlar için en uygun alternatif minibüsle ulaşım sağlamak.

Baalbek tapınağı iç kısmı

Baalbek Tavsiyeleri

♦ Ören yerine girmeden önce, yol üstündeki Taş Ocağını da planlarınıza dahil edebilirsiniz, ziyaret ücretsiz. Baalbek’in yapımında kullanılan ve hala nasıl taşındığı hakkında net bilgi verilemeyen dev taş blokların üretiminin yapıldığı yer burası. Ayrıca 2014 senesinde keşfedilen dünyanın en büyük ve en ağır taş bloğu burada yatıyor.

♦ Kendi yetiştirdikleri ürünleri kullanarak yöreye özgü sfiha (bir çeşit minik lahmacun) yapan Lakkis Farms, kısa bir yemek molasını hak ediyor.

♦ Turlar genellikle Anjar-Baalbek-Ksara şeklinde bir rota oluşturuyor. Muadillerine göre fazla kalabalık olmamasına rağmen kimsenin olmadığı saatlerde Baalbek’I gezmek müthiş bir duygu. Mümkünse Anjar’ı değil, Baalbek’i günün ilk durağı yapın.

Chateau Ksara

Baalbek yolu üzerinde bulunan Ksara, 1857’den beri şarap üretimi yapan Lübnan’ın en eski şaraphanesi. Ücretsiz bir şekilde girip hem mahzeni gezebiliyor, hem şarap tadımı yapabiliyor hem de beğendiğiniz şarapları satın alabiliyorsunuz. Maalesef biz, Pazar günü detayını hesaba katmadığımız için kapısından geri dönmek zorunda kaldık çünkü Pazar günleri kapalıymış.

Anjar Antik Kenti

Anjar Antik Kenti

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve Suriye’deki iç savaşla birlikte ciddi anlamda ziyaretçi kaybeden –çünkü sınıra sadece 2 km mesafedeki bir Ermeni mahallesi- Anjar, Emevi dönemine ait önemli bir antik kent. Açık söylemek gerekirse Baalbek’in heybeti yanında esamesi okunmuyor fakat tarihe ilgi duyanları tatmin edecek büyüklükte. Kişi başı $4 ücret ödeyerek gezebileceğiniz Anjar için ortalama 1 saat ayırmanız yeterli.

Gün 4: Mzaar Kayak Merkezi (Konaklama: Kfardebian'da)

Beyrut için söylenen “Sabah denize girip öğlen kayak yaptığınız şehir” tanımlamasını duymuş muydunuz? İşte bunun sebebi, şehir merkezinden 1.5 saatte ulaşılabilen Ortadoğu’nun en büyük kayak merkezlerinden Mzaar. Yola çıkmadan bir gün önce Beyrut’ta bir taksici ile maksimum $50 ücrete anlaşıp kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Akşam Beyrut’a döneceğiniz günübirlik bir plan yaparsanız tadına varmak için en geç sabah 06:00’da Beyrut’tan ayrılmasınız. Biz, 2 gün ayırmak istediğimiz için sabah 08:00’de yola çıkıp 10:00’da vardık ve akşam konaklamayı kayak merkezinin bulunduğu Kfardebian’da yaptık. Daha fazla bilgi için: LÜBNAN’DA VİZESİZ KIŞ TATİLİ: MZAAR KAYAK MERKEZİ»

Otel önerisi: L'escale du Mzaar. Mzaar Kayak Merkezi'ndeki diğer konaklama alternatiflerini görmek için tıklayın» (işbirliği linki)

Gün 5: Mzaar Kayak Merkezi (Konaklama: Byblos'ta)

Pistler kapanana kadar kaydığınıız bir günün sonunda eşyalarınızı toplayıp halkın kullanımıyla “Jbeil”, bilinen tarihi adıyla Byblos’a geçme zamanı. Yaklaşık bir saat süren yolculuğun taksi ücreti yine $50. Biz, felaket yağmurlu bir kış gününe denk geldiğimiz için akşam vakti Byblos sokaklarında aradığımız tadı bulamasak da Feniqia’nın damak çatlatan Lübnan yemekleriyle kendi çapımızda unutulmaz bir akşam geçirdik. Yaz mevsiminde gelirseniz hangi Akdeniz kentine benzeteceğinizi şaşıracağınızdan ve burada uzun uzun vakit geçirmek isteyeceğinizden eminim.

Alternatif Plan: Eğer kayak yapmak ilginizi çekmiyorsa yapacağınız Lübnan gezi planı içinden Mzaar Kayak Merkezi’ne ait günleri silersiniz; 4. günün sabahında Beyrut’tan direkt Byblos’a geçer, geceyi de burada geçirir, ertesi gün Jeita Mağarası ve Harissa Tepesi’ne uğrayarak Beyrut’a dönersiniz. Veya; son derece sıkışık bir program olmasını göze alıp, aynı gün içinde Byblos, Jeita ve Harissa turu yapıp akşamı Beyrut’ta geçirirsiniz.

Otel önerisi: Aleph Boutique Hotel. Byblos’taki diğer konaklama alternatiflerini görmek için tıklayın» (işbirliği linki)

Gün 6: Byblos - Harissa- Jeita Grotto (Konaklama: Beyrut'ta)

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Byblos’un şehir merkezi, yarım günde gezilebilecek kadar ufak, tipik bir Akdeniz sahil kasabası. Sabah erken kalkıp bir de gündüz gözüyle gördükten sonra $50’a ayarladığınız taksi ile Jeita Grotto ve Harissa’ya uğrayarak Beyrut’a dönüşe geçebilirsiniz.

Byblos (Jbeil)

İnsan yaşamına 8 yıllık kesintisiz ev sahipliği yapması dolayısıyla dünyanın en eski şehirlerinden birisi Byblos…Günümüzde kullanılan modern alfabelerin pek çoğunun temelini oluşturan Fenike Alfabesi’nin doğduğu topraklar…$5.5 ücretle girdiğiniz antik kentin içi de her döneme ait kalıntılarıyla size ufak bir şov yapıyor. Duvar katmanlarında şehre ayak basan herkesin izi bulunan Byblos Kalesi de burada. Yaklaşık 2 saat alanı ve kale içindeki müzeyi gezdikten sonra Beyrut’ta görmeye hasret kaldığınız souk’u dolaşmaya geçebilirsiniz. Devamında Eski Datça’yı andiran dar sokaklarda kaybolma ve denizle kucaklaşma faslı.

Lübnan gezi planı - kebap
Lübnan gezi planı - Byblos sahili
Lübnan gezi planı - Byblos ara sokakları

Byblos’a Nasıl Gidilir?

Başka hiçbir noktayı işin içine katmadan, Beyrut’tan çıkıp Byblos’a gidip akşamına da geri döneceğiniz bir plan yapıyorsanız en rahat yöntem Uber kullanmak. Uber şoförü ile güzel bir pazarlık yapıp akşam dönüşte size geri götürmesini isteyebilirsiniz. Orta noktada buluşamazsanız sorun yok. Beyrut’taki kadar olmasa da Byblos’ta da Uber mevcut. Tek yön gidiş $35 civarında. Normal şartlarda ulaşım 50 dakika sürüyor ama gidene kadar korkunç bir trafiğin içinde kalabilirsiniz. Özellikle akşam saatlerinde 3 saate çıkmasına hazırlıklı olmalısınız.

Toplu taşımayla gitmek isterseniz Beyrut’taki Charles Helou durağından Byblos’a giden minibüsler kalkıyor; ücreti $4-5 civarında. Ayrıca, Beyrut’tan kalkan turlara katılma alternatifi Byblos için de geçerli.

Harissa Tepesi

Benim biraz gereksiz bulduğum, Uğur’un ise zevkten dört köşe olduğu Harissa Tepesi’nde, Lübnan kıyılarına tepeden bakan dev Meryem Ana heykeli bulunuyor. Karşılaştığınız manzara uydu görüntüsü gibi; o kadar yüksekten ve geniş. Siz yine de beni dikkate almayın; burası Meryem Ana’ya adanmış dünyadaki en önemli tapınaklardan birisi ve Lübnanlı Hristiyanlar için hac mekanı. Kalabalık yoksa 15-20 dakika geçireceğiniz mekanda, yüksek sezonda heykelin en tepesine çıkmak için daha fazla zaman harcamanız gerekebilir.

Harissa Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Heykelin bulunduğu tepeye ulaşmak için iki yol var: En tepeye kadar araçla ulaşım sağlamak veya Jounieh’ten teleferiğe binmek. Araçla teleferik durağına kadar gitmek de bir seçenek. Eğer tamamen toplu taşıma kullanacaksanız Beyrut’taki  Charles Helou durağından Byblos veya Tripoli’ye giden minibüslere binip Jounieh’te inebilirsiniz. Daha sonra, indiğiniz yerden teleferik durağına yürümeniz lazım. Teleferikle ilgili detaylar için tıklayın»

Lübnan gezi planı - Harissa Tepesi'nden Beyrut'a bakış
Lübnan gezi planı - Harissa tepesi

Jeita Grotto (Jeita Mağarası)

Aşırı yağıştan dolayı alt mağaradaki efsane tekne turuna katılmadığımız halde “Ben bugüne kadar mağara görmemişim.” Dedirten Jeita Grotto, Lübnan’da kesinlikle görülmesi yerlerin başında geliyor. Abartmış olsaydım 2009 yılında Dünyanın Yeni 7 Doğa Harikası adayı arasında yer almazdı.

Fotoğraf çekmenin kesinlikle yasak olduğu mağara içine girerken orada bulunan kilitli dolaplara telefon, kamera gibi çekim yapabileceğiniz ekipmanları bırakmanız gerekiyor. Bizim fotoğraf makinesi ve çantası, dolaba sığmayacak kadar büyük olunca yanımıza almamıza izin verdiler ama mağara içinde adım başı dikilen görevliler kesinlikle göz açtırmıyor. Zaten neden yasağı delmeye çalışmak da son derece anlamsız.

Jeita Grotto’ya Nasıl Gidilir?

Buraya gelen bir toplu taşıma aracı olmadığı için Beyrut’ta Charles Helou durağından Byblos veya Tripoli’ye giden minibüslere binip Jeita bağlantı yolunda indikten sonra taksiye binmek tek çözüm. Beyrut’tan kalkan günübirlik Byblos-Jeita Grotto-Harissa turlarına katılabilir veya bu planda önermiş olduğum şekliyle bir taksici ile anlaşabilirsiniz. Mağara, Pazar günü dışında her gün 09.00-17.00 arasında açık. Ücreti kişi başı $12.20. (Lübnan Gezi Maliyeti» yazısında daha düşük ücret görünmesinin sebebi, sadece üst mağara için fiyat ödemiş olmamız.)

Gün 7: Beyrut'a Veda

Bu planın ardından “Beyrut’ta daha yapacak bir şey kaldı mı?” diye sorarsanız, sokaklarında gezmek dışında cevabım yok. İlk iki gün için önerdiğim Beyrut gezi planı, sabah erken saatte başlayacak şekildeydi. Lübnan’a varışınız daha geç bir saatte olur veya yavaş yürüdüğünüz için listedeki her yeri yetiştirememiş olursanız kalan noktaları bugün içerisinde dolaşabilirsiniz.  Jeita Grotto dönüşünde havaalanına yetişme stresi yaratmayacak bir saate uçak bileti ayarlamayı başarırsanız bir gün önceden de dönebilirsiniz. Veya enerjiniz kalırsa Beyrut’un gece hayatını deneyimler, son günü daha sakin geçirerek Lübnan’a veda edersiniz.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

48 Saatte Adım Adım Beyrut Gezilecek Yerler »

Lübnan | Beyrut Gezi Rehberi »

Lübnan'da Vizesiz Kış Tatili: Mzaar Kayak Merkezi »

Lübnan Gezi Maliyeti - Beyrut Gezisi Kaça Mâl Oldu? »

"7 Günlük Lübnan Gezi Planı" yazısı hoşunuza gittiyse Lübnan ile ilgili yazıları okumak için tıklayın. Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.