Öyle bir ülke düşünün ki; halķın büyük bir kısmı açlık sınırında yaşıyor ama okuma-yazma oranı %90’larda, dünyanın en fakir ama en mutlu insanlarını barındırıyor, ülkede insanlar, maymunlar ve fillerle iç içe yaşıyor, etrafı kaplayan yeşillikten dolayı toprak görünmüyor, kuru getirdiğiniz eşyalarınız durduğu yerde ıslanıyor. Evet, Sri Lanka’ya hoş geldiniz. Sri Lanka seyahati hakkındaki ön bilgilendirmeyi şuradaki yazımda yapmıştım. Şimdi sıra geldi 1 haftalık Güney-Batı Sri Lanka seyahatinde gördüğümüz yerlere…Sri Lanka Gezilecek Yerler listesini gün gün aşağıda bulabilirsiniz.

Sri Lanka Seyahati

Kandy’deki Peradeniya Botanik Bahçesi’nden.

Türkiye’den Sri Lanka’ya direkt uçuş henüz yok. Doha, Dubai veya Mumbai aktarmalı uçuşlarla başkent Colombo’ya gidebilirsiniz. Biz Qatar Airways’in 13.40 uçağı ile İstanbul’dan havalanıp yaklaşık 10 saatin sonunda Colombo’ya indik. Sadece beyaz eşya ve elektronik ürünlerin satıldığı spotçular çarşısına benzeyen Duty Free’sinde ufak bir şok geçirdikten sonra tur otobüsümüzle yolculuğumuza devam ettik. Tura katıldığımız için bütün gezimiz boyunca ulaşımımızı tek bir otobüsle sağladık. Ülkedeki pek çok şey gibi otobüsler de 70’lerden kalma olduğu için ulaşım baya konforsuz. Yollar aşırı bozuk olduğu için havaalanından Colombo şehir merkezine gelmemiz bile 2 saat sürdü. Seyahatimizde zamanımızın çok büyük bir kısmını ulaşıma harcadık maalesef.

Sri Lanka Gezilecek Yerler 1. Gün / Colombo → Kandalama

Pinnawala Fil Yetimhanesi

İnsanlara tavsiye etmekte kararsız kaldığım nadir yerler vardır, Pinnawala onların başında geliyor. Burası 1975 yılında kurulan bir fil yetimhanesi, bir nevi insanlığın günah çıkarma mekanı. Ailesi ölen yavru fillerin veya ormanda yaralı halde bulunan fillerin rehabilitasyonu ve bakımı yapılıyor burada. Neden günah çıkarma mekanı dedim? Çünkü fillerin doğada yaralanma ve ailesini kaybetme sebebi insanlar. Bir kısmı avcılar tarafından yaralanırken bir kısmı terör olayları sırasında yara almış. Sonuç olarak burası insanoğlunun zarar verdiği bir türe, yine insanoğlunun özür dilediği bir yer olmuş. Son yıllarda mevcut fil sayısı 170’e ulaşmış bile. Burada fillerin belli saattelerde belli ritüelleri var. Saat 09.00-13.00-17.00 beslenme saatleri. Saat 10.00-12.00 ve 14.00-16.00 arası banyo zamanı. Bu sürede düzinelerce fili nehirde yıkanırken görebilir, benim gibi şanslıysanız bir tanesini yıkayabilirsiniz. Tabi ki ekstra sevgi ekstra 1000 rupi demek Sri Lanka’da :).

Sri Lanka Seyahati - Pinnawala

Yavru bir fil yıkamak göründüğünden daha heyecanlı.

Gelelim önermekteki kararsızlığımın sebebine. Hayvanların bakım koşulları pek iyi değil. Fillerin bir kısmı zincirle bağlanmış, tamamen turistik bir öğe olarak kullanılıyor. Her ne kadar ziyaretçilerden toplanan paralar hayvanların bakımına harcansa da, hayvan hakları savunucularının bir kısmı buraya gidilmesine karşı. Fakat şu bir gerçek; burası ne bir hayvanat bahçesi gibi işkence yuvası, ne de turistler yaklaşabilsin diye hayvanlara sakinleştiricinin dayandığı aslan-kaplan parklarına benziyor. Açık söylemek gerekirse, her biri en az 15 katım olan bir fil sürüsüne 2 adım mesafede olmak, hayatımın en unutulmaz anıydı. O nedenle burayı ziyaret edip etmeme kararını size bırakıyorum.

Sri Lanka Seyahati - Pinnawala

Pinnawala’da fillerin banyo saati.

Sri Lanka Seyahati - Pinnawala

Pinnawala’da fillere bu kadar yakın durabiliyorsunuz ama alanın içine girmek yasak.

Sri Lanka Gezilecek Yerler 2. Gün / Kandalama

Sigiriya Aslan Kayası

“Kaya yani sonuçta ne kadar etkileyici olabilir ki?” diye düşünmüştüm. Sabah 9.30’da adım attığımız Sigiriya, gelmeden önce ettiğim bütün lafları ağzıma tıktı. Uçsuz bucaksız bir yeşilliğin arasından yükselen bu heybetli kaya, daha uzaktan gördüğüm anda nefesimi kesti. Maymunlar eşliğinde, yaklaşık 2000 basamak merdiven tırmandığımızda ise, devasa aslan pençeleri arasından giriş yaptığımız muhteşem bir manzara bizi bekliyordu.

Sri Lanka Gezilecek Yerler

Sigiriya Aslan Kayası’na adını veren devasa aslan pençelerinden bir tanesi

Sigiriya, Sri Lanka’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş alanlarından sadece bir tanesi. Buranın tarihi MÖ 477 yılına dayanıyor. Tarihi ile ilgili farklı efsaneler var. Dönemin kralı Kasyapa tarafından başkent olarak seçildikten sonra, kayanın tepesine kale, saray ve manastır inşa ediliyor, kayanın duvarları günümüze kadar bozulmadan kalan renkli fresklerle süsleniyor. Fakat bu freskler dönemine kıyasla oldukça etkileyici ve kıymetli. Yansıtılan tonlar, figürlerin perspektifleri, oranları pek çok sanat tarihçisine göre bir ilk. Kral’ın ölümünden sonra terkedilen alan bir süre sonra Budist manastırına çevriliyor ve 14. yy’a kadar kullanılmaya devam ediyor. Gördüğümde herkes gibi ben de bu soruyu sordum; günümüz koşullarında inşa edilen merdivenlerden zar zor çıktığımız bu kayanın üzerine, o dönemde böyle bir alan nasıl kurulabildi?

Dambulla Mağara Tapınağı 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bir diğer nokta Dambulla Mağara Tapınağı, Sri Lanka Seyahati ‘nde 2. günümüzün son durağı oldu.(Dambulla Cave Temple veya Golden Temple of Dambulla olarak da biliniyor.) Sri Lanka’nın tam merkezinde bulunan bu tapınak, bir ibadet merkezi olarak Budistler için oldukça önemli. Tarihi önemi ise, Sri Lanka’nın en iyi korunmuş mağara tapınağı olmasından geliyor. Burası aslında bir tapınak kompleksi. Önce girişte devasa bir Buda heykeli karşılıyor bizi. 10 dakika tapınağın bu muhteşem girişine bakakaldıktan sonra, mağara tapınaklarına doğru tırmanışa geçiyoruz. Evet, burada da biraz yorucu bir yokuş çıkmak zorundayız. Sonrasında içlerinde 157 adet Buda, 3 Sri Lanka kralı ve 2 adet Hindu Tanrısı heykellerinin bulunduğu 5 ayrı mağara var. M.Ö 1. yy’da, Hint saldırısı zamanı dönemin kralı Valagamba, saklanmak ve güvende kalmak için bu mağaraları kullanmış. 12 yıl sonra krallığını geri alınca, minnetini sunmak için burayı bir ibadethaneye dönüştürmüş ve ilk üç mağara tapınağını inşa ettirmiş. Ondan sonra gelen krallar da diğer mağaralara ilaveler yapmaya devam etmiş.

Sri Lanka Seyahati - Dambulla

Dambulla Mağara Tapınağı’nın girişinde altın kaplamalı dev bir Buda heykeli mevcut.

Dambulla’yı gezmeye başlamadan önce ayakkabıları çıkartmak, vücudun gerekli yerlerini kapatmak gerekiyor, yani bacaklar ve yarım kol kapalı olmalı. Burası hala tapınak olarak kullanılıyor, Budistler gelip kutsal Buda’ya dua edip teşekkürlerini sunuyorlar. Bu nedenle gezi sırasında çok sessiz ve saygılı olmanız lazım. Buda heykellerinin önünde poz verip fotoğraf çektirmek yasak.

Sri Lanka Gezilecek Yerler 3. Gün / Kandalama → Kandy

Luckgrove Baharat Bahçesi 

Sri Lanka, barındırdığı tonlarca yeşilliğin hakkını veren bir ülke. Bu bitkisel zenginlik baharatlarına da yansımış. Ülke sadece çayıyla değil, baharatlarıyla da ünlü. “Bu özelliği turistler için nasıl daha cazip bir hale gerirebiliriz?” diye düşünmüşler ve belli yerlere baharat bahçeleri kurmuşlar. Listesine buradan göz atabilirsiniz. Luckgrove bunlardan sadece bir tanesi. Kandalama’dan çıktıktan sonra yolumuzun üzerinde olması sebebiyle burayı ziyaret ettik. Yemek yapmaktan keyif alanların veya Ayurveda meraklılarının daha çok ilgisini çekebilecek bir mekan. Burada çeşitli baharat ve egzotik meyvelerin, numune diyebileceğimiz sayılarda ağaçları bulunuyor. Bir rehber eşliğinde sırayla bu ağaçları gezip, bilgi alıp, ara ara meyvelerden yedik. Sonrasında burada bulunan bitkilerden yapılan doğal krem ve sabunların tanıtımı ve satışı yapıldı. En şahane kısmı ise, her şey bittikten sonra 10 tane amca ortaya çıktı ve isteyenlere oturduğu yerde Sri Lanka masajı yapmayı teklif etti. Amcaya ayıp olur filan demeden tamamen kendimi masaja bıraktım. Sağ olsunlar, 5 dakikada insan nasıl bonfile et gibi yumuşar gösterdiler. Onun dışında; kahve, tarçın, vanilya, muskat vb. ağaçları görmek değişik bir deneyimdi ama Sri Lanka’da görülecek o kadar çok yer varken, kısa süreli bir Sri Lanka seyahati sırasında baharat bahçesi gezmek çok gerekli bir aktivite değil.

Sri Lanka Seyahati

Ananasın bitkisini ilk defa baharat bahçesinde gördüm. Meğer yerde yetişiyormuş.

Peradeniya Botanik Bahçesi

Sri Lanka’da yeşilin 50 tonunu tek bir yerde görmek istiyorsanız, botanik bahçeleri doğru adres. Ülkenin çeşitli yerlerinde ziyarete açık olan botanik bahçesi listesine buradan ulaşabilirsiniz. İçlerinden en büyüğü, 60 hektarlık alana kurulan, Kandy merkeze 5.5 km mesafede bulunan Peradeniya Botanik Bahçesi. O kadar büyük ki, hiçbir yeri atlamamak için bütün bahçeyi haritayla gezdik. Sonradan turistlere yönelik yapılan bir yer gibi düşünmüştüm ama buranın tarihi 1371 yılına dayanıyormuş. Yine zevk ve sefa düşkünü krallarda birisi tarafından yaptırılmış. Zamanla Asya’daki bütün endemikleri burada toplamışlar. Şuanda 4000 çeşit endemik bitki türü bulunduğu söyleniyor, sayamadım. Aynı zamanda bir orkide kompleksi ve bitki müzesi var. Evdeki kaktüsü bile kurutmayı başaran bir insan olarak, orkide kompleksinin önünde saygıla eğildim. Bahçede gördüğümüz, Sri Lanka ve diğer tropik bölgelerde bulunan ağaç türleri de oldukça etkili. Sadece yabancı değil, yerli turistlerin de uğrak mekanı olmuş. Bazı ağaçların önünde fotoğraf sırası var, o derece. Burayı ziyaret eden ünlüler arasında Kraliçe 2. Elizabeth, Marshal Tito, Yuri Gagarin de var. Yılda ortalama 2 milyon kişinin ziyaret ettiği söyleniyor. Yolunuz düşerse uğrayın derim ama en az 2 saatinizi alıyor gezmesi.

Sri Lanka Seyahati

Botanik bahçesinde buna benzer yüzlerce değişik ağaç türü var.

Kutsal Diş Tapınağı (Dalada Maligawa)

Ve geldik Sri Lanka’nın en önemli tapınağına: Kutsal Diş Tapınağı, Dalada Maligawa ya da Temple of the Tooth Relic. Önemli olmasının sebebi, Buda’nın kutsal sayılan dişlerinden birisinin burada tutuluyor olması. Buda’ya ait tek kalıntı bu olduğu için tarihteki önemi de büyük. Dişe sahip olan krallığın da sahibi oluyormuş, bu nedenle uğruna çok savaşlar verilmiş. Günümüze kadar Budistler için kutsal bir anlam taşımış, uğruna adaklar adanmış, ağıtlar yazılmış, törenler düzenlenmiş. Şimdi eski başkent Kandy’deki bu tapınakta bir mihrabın içinde saklanıyor ve sadece yılda 1 kere Budist kutlaması için dışarı çıkartılıyor. Burası 1998 yılında Tamil Kaplanları’nın bombalı saldırısına uğradı fakat mucizevi bir şekilde kalıntı ve tapınak hasar görmedi. Söylentiye göre, benzer saldırılar tekrarlanabilir korkusuyla son birkaç senedir replika diş sergileniyormuş. Yani burayı ziyaret edip de dişi görmeniz mümkün değil. Fakat Budizm’i, ayiniyle, rahipleriyle, inananlarıyla birlikte derinlemesine tanıyabileceğiniz bir yer.

Kutsal Diş Tapınağı, Sri Lanka’da gördüğüm en huzurlu yer olabilir. Kandy Gölü’nün yanında, yeşilliklerin ortasında yer alıyor. Hemen kuzeyinde eski Kraliyet Sarayı, şimdinin Arkeoloji Müzesi bulunuyor. Bu nedenle çevre ve peyzaj düzenlemesi çok iyi yapılmış. Buraya girişte de tapınak prosedürü uygulanıyor, çünkü hala ibadete açık. Günde 3 kez ayin düzenleniyor. Son derece de kalabalık, her gün hem turistlerin hem de Buda’ya şükranlarını sunmaya gelen Budistler’in akınına uğruyor.

Kandy Şehir Merkezi & Geleneksel Dans Gösterisi

Eski Krallığın son başkenti Kandy’e gidip, şehir merkezini turlamamak olmaz. Yukarıda saydıklarımı yaptığınız zaman Kandy’nin hakkını veriyorsunuz gerçi ama buraya kadar gelmişken etrafı da görmek lazım. Kandy baştan sona yemyeşil bir kent. Biz maalesef Muson yağmuruna denk geldik ve fazla verimli gezemedik. Ayrıca yüksek rakımda bulunması sebebiyle hava oldukça serin. Burada, Diş Tapınağı’na çok yakın geniş bir çarşı var. Yöresel almak istediğiniz ne varsa (kıyafet, hediyelik eşya, baharat, çay vs,) her şeyi bu çarşıdan oldukça uygun fiyatlara alabilirsiniz. Akşam ise şehir merkezinde, tiyatro salonu gibi bir yerde Geleneksel Dans Gösterisi düzenleniyor. Bir grup erkek ve kadın, yöresel çalgılar eşliğinde dans edip şarkı söylüyorlar. Arada atletik olanları çeşitli atlama-zıplama hareketleri yapıyor. En sonunda ise herkesi dışarı çağırıyorlar. Orada da 1-2 tane cevval arkadaşın ateş üzerinden yürümesini izliyorsunuz. Bize biraz gereksiz ve komik geldi ama değişik bir gösteri. Kıyafetleri ve dansları için gidilebilir.

Sri Lanka Seyahati

Sri Lankalı yerel dansçılar

Sri Lanka Gezilecek Yerler 4. Gün / Kandy → Bentota

Uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından, önümüzdeki 2 günü geçirmek üzere Bentota’ya vardık. Burası Hint Okyanusu’nun kıyısında, ufacık bir kıyı şehri. Sri Lanka seyahati öncesi beni en çok heyecanlandıran yerdi. Hatta ayırdığımız gün sayısına üzülmüştüm. Deniz-kum-güneş üçlüsü için 2 gün nasıl yeterli olabilirdi ki? Ama tabi hayaller okyanusta dalış keyfi, gerçekler otel odasında Muson yağmuru izlemece olunca, sıkıntıdan ölme noktasına geldiğimiz bir 2 gün geçirmiş olduk. Aslında Bentota Sri Lanka’nın en popüler deniz mekanlarından birisi. Su sporları meraklılarının akınına uğruyor. Bölgede lokal bir hava alanı bile var. Biz yanlış dönemde gittiğimiz için havanın azizliğine uğradık, şansımıza iki gün boyunca aralıksız yağmur yağdı, su sporlarıyla ilgilenme şansı bulamadık. Vaktimizin çoğunu otelde geçirmek zorunda kaldık ama bunun da tadını çıkarmanın bir yolunu bulduk. Burada hayatımızdaki pek çok ilke tanık olduğumuz için Bentota’nın hakkını yemeyelim.

Sri Lanka Seyahati - Bentota

Bentota’da kaldığımız otelden deniz manzarası. Muson etkisi yoğun şekilde hissediliyor.

Yağmur, hava sıcaklığını etkilemiyor. Aksine nem miktarı çok yüksek olduğu için son derece bunaltıcı bir hava vardı. Dolayısıyla, sahilde kırmızı bayrak sallanmasına rağmen, kendimizi okyanusun dalgalı sularına atmayı başardık. Hayatımda ilk defa sağanak yağmur altında denize girmiş oldum. Nem miktarı o kadar yüksekti ki, kuru kıyafetlerimin durduğu yerde ıslandığına şahit oldum. Kıyafetler mesele değil, fakat fotoğraf makineleri bile ıslanıyor. Dakikada bir makineleri silmek gerekiyor, camlı her yüzey buğu yapıyor. Kaldığımız otelin bahçesinde düzinelerce sincap vardı. Bu kadar insan aşığı sincabı ilk defa bir arada gördüm, biz bahçede otururken yanımızda kedi gibi takıldılar.

Bentota’da yapılacak aktivitelerden bir diğeri de nehir turu. 8 kişilik ufak bir kayıkla, yaklaşık 1 saat boyunca, kentin ortasından geçen Bentota Nehri’ni dolaşıyorsunuz. Ağaçlara yuvalanmış dev yarasa sürüleri görmek, palmiyelerle süslenmiş nehir kenarındaki evleri izlemek, adeta büyülü bir ormandaymışsınız hissi veren Mangrov ağaçlarının arasından geçmek isterseniz mutlaka bir tekne turuna katılmanızı öneririm.

Sri Lanka Gezilecek Yerler

Bentota Nehri’ndeki tekne turumuz

Sri Lanka Gezilecek Yerler 6. Gün / Bentota → Colombo

5. günümüzü de Bentota’da yağmur altında geçirdikten sonra geldik Sri Lanka Seyahati ‘nin son gününe. Yine uzun bir yol giderek başkent Colombo’ya vardık. Sri Lanka’yı ziyaret eden pek çok kişiden aynı şeyi duyacaksınız “Colombo’da hiçbir şey yok.” Sadece yarım gün ayırmanız bile yetebilir, hatta kısıtlı vaktiniz varsa, daha çok tarihi ve doğal güzellik görmek niyetindeyseniz Colombo’yu hiç gezmeseniz bile olur. Burası sanırım ülkedeki en modern şehir. Yöresel kıyafetler haricinde giyinmiş insanlar görmek mümkün en azından. Kerpiç ev sayısı yok denecek kadar az. Yollar daha düzgün, modern binalar göze çarpıyor. Wi-fi bulunan restaurantlar var. Daha çok ülkenin iş merkezi gibi.

Şehrin içinde yaptığımız genel bir turda aklımda kalanlar çakma Beyaz Saray ve çok güzel bakılmış parklar oldu. Ayrıca burada bol miktarda Hindu tapınağı görebilirsiniz. Biz akşam 5 gibi bir Hindu tapınağında şansımızı denedik ve içeri girmeyi başardık. Daha önce girmediyseniz mutlaka ama mutlaka görmeniz gereken bir ortam var içeride. Ayin başladığında gürültüyle davullar ve ziller çalmaya başlıyor. Her tarafta minik heykelcikler var, hepsi Hindu tanrısı. Tapınak görevlileri sırayla bu heykelleri geziyor, kafalarına süt, Hindistan cevizi suyu, ananas suyu vb. sıvılar döküp yıkıyorlar. Bu sırada da ibadete gelen Hindular dua okuyup secde ediyor. Ben biraz kabaca anlattım ama gerçekten hayatımda gördüğüm en değişik olaylardan birisiydi. Ziyaret etmek isterseniz ayin haricinde ziyarete kapalı oluyor. Fotoğraf çekmek de ekstra ücrete tabi.

SON TAVSİYELER

* Sri Lanka, bu minicik haliyle dünya çay üretiminde 3. sırada ve dünyanın en kaliteli çayları burada üretiliyor. Bu bitki nasıldır, nasıl üretilir kısaca öğrenmek isterseniz bir çay plantasyonunu ziyaret etmeden dönmeyin. Şehirler arasında pek çok noktada ziyaret edebileceğiniz yerler var. Hem bitkiyi yerinde görebilir hem de onlarca çeşit çayı tadabilirsiniz. Sevdiklerinize magnet yerine çay hediye etmek de iyi bir fikir.

* Red banana (kırmızı muz) ve sweet banana (sarı muz) yemeden dönmeyin. Mutlaka king coconut için. Tadı hayal kırıklığına uğratabilir ama için 🙂 Bir de wood apple var pek meşhur. Onun da suyu denenmeli.

* Biz yapmadık fakat kısa bir şehir turu için tuk-tuk kiralayabilirsiniz.

**Gelecek olan yazılarımdan haberdar olmak isterseniz e-posta grubuna abone olabilir, Facebook sayfamı beğenebilir veya Instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Her türlü sorunuz için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabileceğiniz gibi, diğer hesaplarımdan da ulaşabilirsiniz.

3 Responses

  1. Temmuz 14, 2017

    […] Sri Lanka‘nın uçsuz bucaksız yeşilliklerini gördüğümde “Ne güzel coğrafya! Ne kadar […]

  2. Temmuz 18, 2017

    […] kadar beter bir durum değil belki ama önünde duran bavulu açamamanın da hakkını yemeyelim. Sri Lanka‘ya eşimle tek bavul gittik ve otele geldiğimizde kilidinin bozulduğunu gördük. Koca […]

  3. Kasım 16, 2017

    […] Umarım gitmeyi düşünenler için fikir verebilmişimdir. Seyahat hakkındaki detaylı yazıma buradan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir