Tiflis'de bulunan, Gürcistan'ın en büyük kayak merkezlerinden birisi olan Gudauri, her mevsim Rusya, Avrupa ve hatta Uzak Doğu'dan binlerce kişiyi ağırlıyor. Fakat bu kadar yakınımızda olan bu merkez henüz Türkler tarafından tam keşfedilmemiş. Daha önceki Gudauri yazımda, buraya gitmeyi kafaya koyanlar için ulaşım, konaklama vb detayları anlatmıştım. Şimdi ise buyrun size Gudauri'ye gitmek için 10 sebep:

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep

1. VİZESİZ, HATTA PASAPORTSUZ GİTME İMKANI

Evet, bence Gudauri'nin en cazip tarafı bu. Vize derdiyle uğraşmak yok. İsterseniz TC vatandaşı olduğunuzu gösteren nüfus cüzdanınızla ülkeye giriş yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta var. Birincisi, nüfus cüzdanıyla çıkarsanız gümrükteki "Duty Free"lerden faydalanamazsınız. Bu nedenle biz hep pasaportla çıkış yapmayı tercih ediyoruz. İkincisi ise OHAL nedeniyle yeni uygulamaya geçmiş bir konu. Havaalanında pasaport kontrolünden geçmeden önce, KKTC ve Gürcistan çıkışları için ayrılmış olan bankoya uğrayıp biletinize çıkış yapabileceğinize dair bir damga bastırmanız gerekiyor. Aksi halde pasaport memuru tarafından geri gönderiliyorsunuz.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep

2. ABARTI UCUZLUĞU

Kabul edelim, kayak biraz pahalı bir spor. Ekipmanlarıydı, skipass'ıydı derken ciddi bir masraf ortaya çıkıyor. O yüzden bizim için kayak merkezinin ucuzluğu en önemli nokta. Daha önce Gudauri ile ilgili yazdığım yazıda detaylı olarak fiyatlardan bahsetmiştim. Günlük 40TL civarında alabileceğiniz skipass'ın yanı sıra, yeme-içme ve konaklama da yurt içi fiyatlarıla yarışır derecede ucuz. Herkese şu örneği veriyorum; bu sene Kartalkaya'da haftasonu 2 gün kayak tatili fiyatına, Gudauri'de 1 hafta tatil yaptık. Fakat burada kriter şu: erken rezervasyon. Yani "Hadi 1 ay sonraya plan yapayım" derseniz canınız sıkılır. Çünkü uygun fiyatlı evler ve oteller 1 sene önceden dolmaya başlar. Aynı şekilde, uçak bileti de erken alındığında ucuza bulunabiliyor. Ama onun dışındaki harcamalar ne zaman giderseniz gidin sabittir.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep

3. NEFES KESEN DAĞ MANZARASI

Eğer profesyonel bir dağcı filan değilseniz, böyle bir manzaraya şahit olmanız biraz zor. Gudauri, 3300 metre yüksekliğiyle, Avrupa'daki en yüksek kayak merkezlerinden birisi. Liftlerle veya kar motoruyla kolayca zirveye çıkabiliyorsunuz. Zirvedeyken dört tarafınızın karlı dağlarla çevrili olduğu, uçsuz bucaksız bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Konaklama merkezleri ise 2000-3000 metre arasına yayılmış durumda. Burada konaklayıp benzer görüntüye uyanmak ise paha biçilemez.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep

4. SIRA BEKLEME DERDİNİN OLMADIĞI BOŞ LİFTLER

Gudauri tenha bir kayak merkezi değil, aksine Avrupa'dan pek çok ziyaretçi ağırlıyor. Fakat dağ oldukça geniş ve liftler son derece yeterli. Bu sebeple liftlerde sıra oluşmuyor. Yeri gelmişken liftlerin çok de yeni olmadığını söylemeliyim. Böyle bir beklentiniz varsa hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep

5. FARKLI KIŞ SPORLARINI DENEME İMKANI

Gudauri, heliski yapabileceğiniz nadir merkezlerden birisi. Tabi bunun için biraz uzmanlık gerekiyor. Herhangi bir uzmanlık gerektirmeyen gözde aktivite ise paragliding, hani şu Ölüdeniz'de yapılan. Zirveden aşağıya doğru eğitmenle birlikte yamaç paraşütüyle salındığınız farklı bir deneyim. "Ben kaymıyorum." diyenler için kızak pistleri mevcut, hem de bayağı kocaman.


"SKYDIVING NEDİR? NAMİBYA'DAN SKYDIVING NOTLARI" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 


6. UZUN SÜREN KIŞ SEZONU

İşte gönül rahatlığıyla erken rezervasyon yapabileceğiniz bir neden. Bizdeki gibi "Kar yağdı, tuttu, eridi, hava patladı." derdi neredeyse yok. Kasım'da sezon açılıyor, Aralık gibi güzel bir kar yağıyor. Hava sıcaklığı -15'in altına hiç düşmediği için yağan kar buzlanma olmadan uzun süre kalıyor. Ocak-Şubat en yüksek sezon. Hava genelde sakin, güneş her zaman çıkmasa da şartlar kaymaya elverişli.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep

7. GÜRCÜLERİN TÜRK SEVGİSİ

"Yurt dışında nasıl anlaşırız? İngilizce bilmiyorum" diyorsanız, üzülmeyin. Gürcüler de bilmiyor. Ama gayet güzel Türkçe konuşuyorlar. Dağa transfer yapan aracın sürücüsünden, oteldeki resepsiyoniste, marketteki kasiyerden, kayak kiralayan adama kadar, ihtiyaç duyduğunuz her alanda birileri Türkçe konuşabiliyor, anlayabiliyor. Aynı zamanda Türkleri ne kadar çok sevdiklerine de değinmeden edemeyeceğim. 2016'da gittiğimizde, pasaport memuru hepimize şarap hediye etmişti mesela.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep

8. YEMEKLERİ

İddia ediyorum, dağda yediğiniz her şeyi çok beğeneceksiniz. Yemek konusunda oldukça başarılılar. Rastgele oturduğum bir cafede yediğim hamburgeri bile düşündükçe ağzımın suyu akmaya başlıyor. Çorbalar, et yemekleri, salatalar...Yemeden dönülmeyecek lezzetler ise, geleneceksel Gürcü pidesi "Khachapuri" ve mantısı "Khinkali"

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep

9. EV YAPIMI GÜRCÜ ŞARAPLARI

Gürcistan şarap yapımı konusunda oldukça köklü bir geçmişe sahip. Dolayısıyla ev yapımı şaraplar da oldukça yaygın. Her yerde, oturduğunuz her cafede, restaurantta veya kaldığınız otelde, girdiğiniz markette ev yapımı şarap bulmak mümkün. Lezzeti ise kelimelerle anlatmaya yetmez. Meyve suyu gibi saatlerce tatlı tatlı içilir. Ev yapımı şaraplar fotoğrafta görüldüğü gibi litrelik sürahilerde servis edilir. Fiyatı ise ortalama 10-14 TL arasında değişir.

Gudauri'ye Gitmek için 10 Sebep

10. GÜVENLİK

Gürcistan'ın dünyanın en güvenli ülkelerinden birisi olduğunu biliyor muydunuz? Yani hırsızlık, gasp, cinayet vb suç oranları oldukça düşük. O nedenle ailenizle birlikte gönül rahatlığıyla seyahat edebileceğiniz bir nokta.

"Kayak Tatilinde Gudauri'ye Gitmek İçin 10 Sebep" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

1 Response

  1. Mayıs 10, 2017

    […] Bir sonraki sene için  “Gudauri’ye Gitmek için 10 Sebep” başlıklı yazı da ilginizi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir