Bundan yaklaşık 10 sene öncesine kadar festival denildiğinde bir adım geride dururdum. O zamana dek gördüğüm tek festival Eldivan Kiraz Festivali, onun da en coşkulu(!) anı Ankaralı Bilmemkim konseri olunca festival kavramı benim için anlamsız bir meydan kutlamasından öteye gidemedi. Ne zaman ki İtalya'da birkaç tane festivale denk gelip hayatımın en unutulmaz anlarını yaşadım, o zaman işler değişti. Eğlenmeyi amaç edinmiş insanları barındıran bir festival veya karnavalın hayatımızda -belki- sadece bir kere tanıklık edeceğimiz deneyimler sunduğunu gördüm. Yavaş yavaş ülkemizde de festivallerin turistik önemi anlaşılıyor, artık bizim de ün kazanmaya başlayan festivallerimiz var. Ama kabul edelim, bu olay yurt dışında bambaşka. "Onlar çok iyi, biz çok kötü" demiyorum, fakat festival geleneği Avrupa'da çok farklı. Ben de kendi çapımda en ilginç bulduğum Avrupa festivalleri listesini yaptım, buyurunuz.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Avrupa Festivalleri

Domates Festivali "La Tomatina" / İspanya

1957'ten beri her sene Ağustos ayının son Çarşamba gününde, Valencia'nın Bunol kasabasında gerçekleşen festival daha çok domates savaşına benziyor. Herkesin birbirine hunharca domates fırlattığı savaş, yaklaşık 1 saat sürüyor ve sonunda bütün şehir ve şehirdeki insanlar salçaya dönüşüyor. Bu esnada ziyan olan domates miktarı ise yaklaşık 150 ton!! Güvenliğin sağlanması ve gelenlere maksimum eğlence sunmak adına katılım sayısı son yıllarda sınırlandırılmış durumda. Katılmak isterseniz, festival bu sene 30 Ağustos Çarşamba gününe denk geliyor.


"BARSELONA: BİR İSPANYA MASALI" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.


Avrupa festivalleri

Fotoğraf kaynağı: Latomatina

Çiçek Festivali "Bloemencorso Zundert" / Hollanda

Dünya üzerinde birbirinden renkli düzinelerce çiçek festivali var, fakat bunların en büyüğü Hollanda'nın Zundert kasabasında gerçekleşen Bloemencorso Zundert. Festival ilk olarak 1936 yılında, kasabada yetişen yıldız çiçeklerinin tanıtımını daha iyi yapmak amacıyla gerçekleştirilmiş. O zamanlar bu çiçekler kullanılarak daha ufak ve mütevazi heykeller yapılıyormuş. Günümüzde ise ağzımızı açık bırakacak türden devasa heykeller yapılıyor ve bir geçit töreniyle şehir merkezinde gezdiriliyor. Festivalin her sene farklı bir konsepti var. Tamamen gönüllülerden oluşan 20 farklı takım, konsepte uygun şekilde sanat eseri olarak nitelendirilebilecek heykeller ortaya çıkartıyorlar. Tabii ki amaç yapılan yarışmada birinci olabilmek. Daha yakından görmeyi kafayı koyarsanız, festival her sene Eylül ayının ilk Pazar gününde kutlanıyor.

Avrupa festivalleri

Fotoğraf kaynağı: Corso Zundert

Venedik Karnavalı "Carnevale di Venezia" / İtalya

Avrupa festivalleri içinde ilk göz ağrım olan Venedik Karnavalı, her sene Şubat-Mart ayında yaklaşık 3 haftaya yayılan bir süreç içerisinde gerçekleşiyor. Fakat en can alıcı günü, kostüm yarışmasının düzenlendiği zaman. O gün, bütün şehir barok döneminden büyüleyici bir atmosfere sahip oluyor. Zaten normalde de etkileyici olan Venedik sokakları, birbirinden farklı ve renkli kostümlere bürünmüş ziyaretçilerle daha da mistik bir hale geliyor. Kostüm ayarlamadan giden ziyaretçiler ise ya oradan aldıkları maskeleri takıyor, ya da sokak sanatçılarına yüzlerini boyatıyor. Bu dönemde gitmenin dezavantajları da yok değil. Venedik'in en yüksek sezonu, dolayısıyla oteller çok önceden doluyor. Ayrıca şehir çok kalabalık olduğu için rahat rahat gezmek biraz sıkıntılı. Bir sokak başında veya köprü üstünde fotoğraf çekilmek için bile sıra beklediğiniz bir ortam var. Yine de pişman olmayacağınız unutulmaz bir deneyim.


"ROMA: ADIM ADIM TARİH" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.


Avrupa festivalleri

Sochi Kayak Festivali "BoogelWoogel Ski Festival" / Rusya

Nisan ayı başında Rusya'nın popüler kayak merkezi Sochi'de düzenlenen BoogelWoogel Kayak Festivali'nin fotoğraflarını görünce dedim ki: "Ben bunu nasıl kaçırdım?" Fakat sonra kaçırmamızın çok normal olduğunu anladım çünkü bu sene henüz ikincisi düzenleniyor bu festivalin. Buna rağmen festival zamanı yaklaşık 20.000 kişi kayak merkezini ziyaret ediyor. İlginç tarafı ise, yüzlerce kişinin aynı anda mayo ve bikinilerle kayması. Geçen sene aynı anda mayoyla kayan kişi sayısı bakımından Guinness rekoru kırılmış. Bu sene de rekor kırıldığı söyleniyor fakat henüz netleşmemiş durumda. Seneye belki biz de rekora yardımcı oluruz, kim bilir 🙂

Avrupa festivalleri

Fotoğraf kaynağı: The Sun

"Cascamorras" / İspanya

Avrupa festivalleri içinde en kirli olanı. Neden mi? Festivale katılanlar kendilerini baştan aşağıya makine yağına buluyor da ondan. Her sene 6 Eylül'de, İspanya'nın iki komşu kasabası Baza ve Guadix'de gerçekleşen festivalin hikayesi ilginç. Bundan yaklaşık 500 sene önce Guadix'li bir işçi olan Cascamorras, Baza'da çalışırken bakire Meryem'in heykelini buluyor ve Guadix'e götürmeye çalışıyor. Bu sırada Bazalılar durumu farkedip "Hayır, bu heykel bize ait" diyorlar. Senindi-benimdi kavgası yapılırken, en son şöyle bir anlaşma yapılıyor; eğer bir Guadix'li, kıyafetleri kirlenmeden Baza'ya girmeyi başarırsa, heykelin sahibi olur. O günden bugüne de bu tatlı(!) mücadele festival adı altında devam ediyor.

Avrupa festivalleri

Fotoğraf kaynağı: International Business Times

Ateş Festivali "Up Helly Aa" / İskoçya

Avrupa festivalleri içinde en görkemlisi demek çok mu iddialı olur, bilemiyorum ancak görenlerin tüylerini diken diken edeceğine eminim. Her yıl Ocak ayının son Salı günü, İskoçya'nın Lerwick kentinde düzenlenen festival, Vikingleri anmak üzerine kurulu. 1889 yılından beri kutlanan festivalde, güneşin batışı ile birlikte erkekler "Guizer" adı verilen Viking savaşçılarını temsil eden kostümlerini giyip meş'alelerini yakarak yürüyüşe geçiyor. Çalan davullar eşliğinde binlerce kişi sahildeki temsili Viking kadırgasına yürüyor. Finalde ise gerçek boyuttaki kadırga ateşe veriliyor. Festivale ait fotoğraflar, dönem filminden bir sahne gibi adeta.

Avrupa festivalleri

Fotoğraf kaynağı: Up Helly Aa

Portakal Festivali "Carnevale di Ivrea" / İtalya

İtalyanlar'da festivaller bitmiyor. Bu tarz bir yazıyı sadece İtalya için hazırlayabilecek kadar değişik festivalleri var. Bir diğer ilginç festival, kuzey İtalya'daki Ivrea kasabasında gerçekleşen Portakal Festivali. Festivalin can alıcı olayı, takımlar arası gerçekleşen portakal savaşı. Bu savaşa herkes katılamıyor, önceden bir takımın üyesi olmanız gerekli. Şehir meydanında, seyirciye zarar vermemesi için izole edilmiş bir alanda takımlar kilolarca portakalı birbirlerine atarak savaşıyorlar. Bu savaş, domates festivali kadar masum değil. Portakallar çok sert ve ciddi anlamda can yakıyor. Savaşa dahil olmak istemezseniz, tarafsız olduğunuzu belli etmek amacıyla üzerinizde kırmızı bir şeyler bulundurmanız gerekli. Savaş bittiğinde ise ortada portakal ve at pisliğinden oluşan berbat bir karışım kalıyor. Gıda maddelerinin ziyan olduğu benzer festivallerde savunma genellikle şudur: "Çürük mallar kullanılıyor." Maalesef gerçekler pek öyle değil. Ivrea'da savaşı, portakal kasalarının yanında izledik ve hepsi yenilebilir durumdaydı. Yani bu tip bir festivale katılırken neye ortak olduğunuzu bilin istedim. Diğer taraftan oldukça renkli bir ana şahitlik ediyorsunuz. Karar sizin, eğer katılmak isterseniz genellikle Şubat ayının son haftasında gerçekleşiyor. Buradan takip edebilirsiniz.

Avrupa festivalleri

Fotoğraf kaynağı: Storico Carnevale Ivrea

"Avrupa'nın En İlginç Festivalleri" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir