Youtube Videolarında Kullandığım 5 Faydalı İnternet Sitesi

Youtube kanalı icin faydalı siteler tavsiyeler

2020 yılına giriş yapmamızla birlikte “Kafamda bir fikir var, Youtube kanalı açmak istiyorum.” diyenlerin sayısı da ivme kazanarak artmaya başladı. Ben de, çok düzenli ve profesyonel olmasa da, bir süredir Kurumsal Turist Youtube kanalında seyahat ve Bahreyn’de yaşam ile ilgili videolar paylaşıyorum, belki biliyorsunuzdur. Bu yazıda ise Youtube kanalı için içerik oluştururken çok severek kullandığım ve Youtube’a yeni başlayanlar için faydalı olacağını düşündüğüm 5 web sitesini paylaştım.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Youtube Videolarında Kullandığım 5 Faydalı İnternet Sitesi blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Youtube Kanalı İçin Faydalı Web Siteleri

#1 Bitly

Eski bir Twitter kullanıcısıysanız çok yüksek ihtimalle Bitly ile tanışmışsınızdır. Ben Youtube videolarındaki açıklama kısmı (video description) için aktif bir şekilde kullanmaya başladım.

Peki Bitly nedir, ne işe yarar? Bitly, bir URL kısaltma servisidir. Şöyle ki; internette gezindiğiniz her sayfanın bir linki var, URL diyoruz. Bitly o linkleri bit.ly domaini ile daha kısa hâle getiriyor. (Ücretli versiyonunu kullanırsanız kendiniz de domain yaratabiliyorsunuz.)

Mesela, bu site içindeki “Ağustos Ayında Neler Keşfettim?” başlıklı yazıyı ele alalım; onun linki normalde şu şekilde: https://www.kurumsalturist.com/yasam/aylik-tavsiyeler-2/.html Ben bunu kısaltmak istediğim zaman Bitly’ye girip linki kopyalıyorum ve bana bit.ly/3mqCqfg şeklinde daha kısa, daha derli toplu bir link yaratıyor.

Youtube kanalı icin faydalı siteler link kısaltma bitly

Twitter’da karakter sınırı olduğu için daha az karakterli, yani daha kısa URL paylaşma ihtiyacı gayet anlaşılabilir. Peki Youtube kanalı ne alaka?

  • Genelde Kurumsal Turist blog adresine ait linkleri kısaltmayı tercih etmiyorum fakat bazı sitelerin link yapısı o kadar kötü oluyor ki 5 satır yer kaplıyor. Bilgi amaçlı koymak istediğim bir link olursa onu genelde Bitly ile yeniden oluşturuyorum.
  • Affiliate linkleri genelde çok uzun oluyor. Ayrıca, satış ortaklığına dahil olduğum platformdaki kimlik numaram da bu linkler içinde yer alıyor. Çalınma riskini en aza indirmek için açıkta paylaşacağım affiliate linklerini de mutlaka bit.ly şeklinde kısaltıyorum.
  • Youtube videolarındaki açıklama kısmının da bir karakter sınırı var. Şimdiye kadar hiçbir videoda o sınırı aşmadım ama belki sizin doldurmanız gereken bir durum olabilir ve linkleri kısaltmak isteyebilirsiniz.
  • En güzel kısmı da Bitly’de ücretsiz üye olup link kısaltmaya başladığınız zaman her bir linkin tıklama verilerini görebiliyorsunuz.

#2 Epidemic Sound

Evde bir şeyler anlattığım videoları bir şekilde idare ediyorum fakat seyahat videoları müziksiz olmuyor. Seyahat videolarının arka planına müzik eklemek de gerçek bir baş ağrısı!

Telif hakkı konusuna hakimseniz sebebini şıp diye anlamışsınızdır; değilseniz kısaca bahsedeyim. Popüler olsun veya olmasın, her sanat eserinin kullanım hakkı o eserin yaratıcısına aittir. Yani siz bir fotoğrafı, besteyi, hikâyeyi vs. kafanıza göre alıp kullanamazsınız. Eser sahibinin iznini almadan kullandığınız sürece suç işlemiş olursunuz.

Youtube’un da lisanslı ürün kullanımı konusunda oldukça katı kuralları var. Kullanım hakkına sahip olmadığınız bir şarkıyı videonuzun arka planına eklediğiniz zaman telif hakkı ihlâli uyarısı alırsınız.

Uyarı almakla da iş bitmiyor. Telif sorunu olan videolardan reklam geliri alamazsınız; o videoların gösterimi tamamen durabilir ve hatta telif hakkı ihlâlini sürekli hâle getirdiğiniz vakit kanalınızın kapanmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu sorunun en kolay çözümü Royalty Free Music denilen lisanssız şarkıları kullanmak. Youtube’un içerik üreticilerinin kullanımına sunduğu bir Ses Kitaplığı mevcut, oradaki parçaları ücretsiz bir şekilde videolarına ekleyebiliyorsunuz.

Fakat Ses Kitaplığı’nın çok sınırlı bir arşivi var. Hem bana yeterli gelmiyor hem de milyonlarca kanal aynı parçaları kullandığı için irite eden bir kulak aşinalığı oluşuyor. O yüzden Epidemic Sound’u kullanmayı tercih ediyorum.

Youtube kanalı için royalty free müzik Epidemic Sound

Epidemic Sound’un aylık $15 üyelik ücreti karşılığında sunduğu sınırsız bir müzik arşivi var. Bu arşivde her moda veya türe göre seçenekler bulabiliyorum. Sevdiğim parçalara benzer parçalar önermesi ve ünlü vloggerların hazırladığı albümler işimi oldukça kolaylaştırıyor. Sadece şarkı değil videoları zenginleştirebilecek her türlü ses (kuş, uçak, makine, testere, ayakkabı, nefes alma vs.) ve introlar da mevcut. 

Free Music Archive gibi sayısız ücretsiz site varken neden ücretlisini kullanıyorum? Çünkü buralardan indirdiğim, Royalty Free olduğu iddia edilen müziklerin çoğunda telif sorunu yaşadım. Bugün ücretsiz ve sorunsuz bir şekilde videoyu yüklesem de 1 sene sonra eser sahibinden hak talebi geliyor. Video Youtube’dan kaldırılmıyor ama videonun tüm reklam geliri eser sahibine aktarılıyor. O yüzden artık temiz temiz parasını verip dertsiz tasasız Epidemic Sound’u kullanıyorum.

#3 Canva

Canva, web tabanlı bir grafik tasarım programı. Internete bağlı olduğunuz bir cihazdan Canva’nın sitesine girerek veya mobil aplikasyonunu kullanarak ihtiyacınız olan her türlü grafiği hazırlayabilirsiniz. Sosyal Medya İçin Grafik Hazırlama Rehberi: Canva Nasıl Kullanılır? yazısında detaylarıyla bahsetmiştim.

Canva kullanarak Youtube kanalınızda kişiselleştirebileceğiniz 4 alan var: Youtube kanalı arka planı (Youtube cover image), videolar için küçük resimler (Youtube thumbnail), video açılış ekranı (Youtube intro) ve bitiş ekranı (Youtube outro)

Canva bu noktada oldukça pratik bir uygulama. Hiç Photoshop’la, görsel boyutlarıyla, oranlarıyla uğraşmaya gerek kalmadan Canva’nın içindeki hazır şablonları kullanabilirsiniz. Uygun fotoğrafınız yoksa Unsplash ile bağlantılı olan arşivinden ücretli veya ücretsiz imaj seçebilirsiniz. Hatta yeni eklenen videolu şablonları ile 5-10 saniyelik kısa videolar hazırlayıp vloglarınıza ekleyebilirsiniz. Buraya tıklayıp bir göz atın derim.

#4 Grammarly

Youtube videolarına altyazı eklemenin önemli olduğu konusunda herkes hemfikir sanırım. Altyazı eklemek videoları işitme engellilerin anlayabilmesine olanak tanıyor ve sesli izlemek istemeyenlere bir seçenek sunuyor. Video dilinden ilave bir dilde altyazı eklemek ise farklı bir kitleye ulaşmaya yardımcı oluyor.

Ben de birkaç aydır videolara İngilizce altyazı eklemeye başladım. Fakat hata yapmama konusunda fazla takıntılıyım sanırım; metni hazırladıktan sonra kontrolden geçirmeden yüklemek istemiyorum. Bu aşamada Grammarly kullanıyorum.


Grammar Check

Grammarly, adından da anlaşılacağı gibi İngilizce dil bilgisi uygulaması. British / American ayrımına göre hatalı yazılan kelimeler, noktalama işaretleri, çok kullanılan kelimelere alternatif kelime önerileri, bozuk cümle yapısı gibi farklı noktalarda uyarılarda bulunuyor. Ücretli veya ücretsiz versiyonlarına kayıt olduktan sonra hazırladığınız İngilizce bir makalenin imla kontrolünü yapabiliyorsunuz.

Sadece kelime hatası ve nokta, virgül düzeltmesi için Grammarly’nin ücretsiz versiyonu kullanabilirsiniz. Sadece altyazı için ücretlisine gerek de yok açıkçası. Ama hem Instagram hesabımda hem blogda İngilizce de yazdığım için ben ücretli versiyonunu kullanmayı tercih ediyorum.

Grammarly’i ücretsiz denemek için buraya tıklayın.

#5 Keywordtool.io

Youtube kanalı ve videolarınız için reklam vermiyorsanız, alışılmışın dışında, bir anda herkesin dikkatini çekecek bir içerik üretmiyorsanız, popüler bir konu yerine kısıtlı bir kitleye hitap edecek videolar paylaşıyorsanız videolarınız izlenmesi için SEO uyumuna kesinlikle önem vermeniz gerekiyor.

SEO uyumlu Youtube videoları hazırlamanın pek çok adımı var; bunlardan bir tanesi de doğru anahtar kelime analizi ve kullanımı. Anahtar kelime analizinin de farklı adımları var 🙂 SEO konusu derya deniz, ne yapalım! İşte Keywordtool bu aşamada devreye giriyor.

Keywordtool’u anahtar kelime analizi için kullanıyorum. Aslında çok daha geniş kapsamlı siteler de var fakat bana kalırsa ücretsiz olup da Türkçe içerikler için en iyi sonuç veren araç bu.

Haftalık düzenli değil de benim gibi “canım ne zaman isterse” düzeninde video paylaşıyorsanız videolarınızın izlenmesi için biraz sabırlı olmak gerekiyor. Youtube, Instagram gibi anında dönüş almaya başladığınız bir platform değil. Fakat Instagram’da içerikleriniz kısa sürede görünürlüğünü yitirirken Youtube’da aktif kalmaya devam ediyor. O yüzden SEO uyumu şart. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

“Youtube Videolarında Kullandığım 5 Faydalı İnternet Sitesi” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak isterseniz sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

DAHA SONRA OKUMAK İÇİN PİNTEREST’E KAYDEDİN.

Yeni başlayanlar için Youtube rehberi, kanal fikirleri, tüyolar
Yeni başlayanlar için Youtube rehberi, kanal fikirleri, tüyolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.