En Çok Kullandığım Instagram Uygulamaları ve Bilgisayar Programları

Artık işim gücüm sosyal medya ve blog olduğu için dijital pazarlama trendlerini, influencerları, yabancı bloggerları, ilham veren fotoğrafçıları ve tasarımcıları yakından takip etmeye çalışıyorum. Ve açık sözlülükle diyebilirim ki Kullandığım Instagram Uygulamaları başlıklı bir içerik paylaşmayan kalmadı! Var olan ve tekrar edilen şeylere bir yenisini de ben eklemek istemezdim ancak ara ara Instagram’dan “Bunu nasıl yaptınız?” soruları geldiği için benim de elimin altında toplu bir cevabım olsun istedim.

2018 yılında hazırladığım bu yazının üstünden çok sular aktı. Instagram’a düzinelerce yeni özellik geldi; yazıda bulunan uygulamaların bir kısmı işlevini yitirdi. 2020 yılında hâlâ kullanışlı olduğunu düşündüklerime küçük notlar ilave edeceğim.

Instagram’da Kullandığım Mobil Uygulamalar

Cute CUT

Videoları istediğiniz gibi düzenleme imkanı sunan bir IOS uygulaması. Kırpma, hız ayarı, basit efektlerle yazı ekleme, farklı videoları birleştirme, videolar arasına geçişler koyma gibi video düzenlemede ihtiyaç duyduğum her şeyi bu uygulamada yapabiliyorum. Fakat en sevdiğim özelliği videoya müzik eklemek. 

Pek çok video düzenleme uygulamasından farklı olarak, Cute CUT’ta dosyaları farklı layer’lar (katmanlar) hâlinde ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca, seçtiğiniz dosyanın sadece sesini kullanma seçeneği var. Bu özelliği sayesinde, Record It! adındaki diğer bir uygulama aracılığıyla Spotify’dan istediğim müziği kaydedip videolarda kullanabiliyorum. Cute CUT’ın benim için tek dezavantajı, ücretsiz versiyonunda otomatik olarak sağ alt köşeye logo eklemesi.

[2020 güncellemesi] Record It! uygulaması artık ses kaydı yapmıyor. Ayrıca, artık Instagram hikâyesine yönelik video kolajları için tercih edilen uygulama TİKTOK.

Instagram uygulamaları Cute Cut

Crop Video

Sıkça kullandığım diğer bir video düzenleme uygulaması Crop Video. Bu uygulama Cute CUT’a göre biraz daha basit kalıyor; videoyu kırpma veya kısaltma gibi temel işlemleri yapabilirsiniz. Mesela 9:16 yerine 1:1 oranında paylaşmak istediğim bir video olursa bu uygulamada kesiyorum. Müzik ekleme özelliği de mevcut fakat sadece uygulama içinden veya Itunes’tan. (Hemen hemen aynı özellikleri sunan Video Crop-Trim’den farklı olarak ücretsiz versiyonunda daha az reklam gösteriyor.)

[2020 Güncellemesi] Instastory tasarımı için geliştirilen aplikasyonların pek çoğu video uyumlu olmaya başladı; uygulamalar içindeki şablonları kullanarak videoları dilediğiniz boyutta paylaşabiliyorsunuz. Bu sebeple Crop Video uygulaması, işlevini yitiren Instagram uygulamarı arasındaki yerini aldı.

InShot

Video ve fotoğraflara filtre, efekt, yazı, çıkartma ve müzik ekleyebileceğiniz bir başka uygulama InShot. (Evet, bunların hepsi düzenli olarak kullandığım Instagram uygulamaları :)) Itunes’tan müzik eklemenin yanı sıra videoları kırpma, bölme işlemlerini yapabilirsiniz. Ayrıca videonun üzerine mikrofonla ses kaydetme özelliği de var. Ben bu uygulamayı genellikle farklı bir yazı karakteri arayışında olduğum zaman veya videolara hazır filtre eklemek istediğimde kullanıyorum. Maalesef artık ücretsiz versiyonuna otomatik logo ilavesi yapıyor.

[2020 Güncellemesi] Ben InShot kullanmayı bıraktım fakat hâlâ aktif bir şekilde faydalanabileceğiniz bir uygulama.

Instagram uygulamaları INshot

Record It!

Record It!, “İyi ki buldum!” dediğim mobil uygulamalardan bir tanesi. Bu uygulama sayesinde telefon ekranındaki hareketleri, ses ile birlikte kaydedebiliyorum. Yukarıda da bahsettiğim üzere, Spotify’dan istediğim müziği kaydetmek ve videolara eklemek için Recort It! kullanıyorum. Blogda yeni bir yazının haberini vermek için paylaştığım ekran görüntülerini de yine bu uygulama ile elde ediyorum.

NOT: Spotify’dan müzik kullanma işlemini yalnızca Instagram hikayelerine yüklediğim videolar için yapıyorum. Onun dışındaki yerlere (Instagram ana sayfası, IGTV, Youtube…) yüklediğim videoların hepsinde “royalty free” yani telifsiz müzik kullanıyorum.

[2020 Güncellemesi] Yukarıda da bahsettiğim gibi, bu uygulama ses kaydetme özelliğini kaldırdı. Sadece ekran görüntüsünün kaydediyor fakat yine de aktif olarak kullanmaya devam ediyorum.

CutStory

Bildiğiniz gibi Instagram hikâye (Instastory) uzunluğu en fazla 15 saniyelik video yüklemenize izin veriyor. Daha uzun süreli çektiğiniz videoları 15 saniyelik parçalara bölerek arka arkaya, kesintiye uğramadan hikayelere yüklemenizi sağlayan bir uygulama CutStory. Kullanımı çok rahat fakat bu uygulamada da logo sorunu ile karşı karşıyayız.

[2020 Güncellemesi] Instagram’a yeni gelen özellik sayesinde hikâyeye eklenen uzun videolar otomatik olarak 15 saniyelik parçalara bölünüyor. Bu uygulamaya da ihtiyacımız kalmadı gibi. 

Over

Dikkat çekici Instagram hikâyeleri için kullandığım ve favorim olan uygulama Over. İki gün önceye kadar sadece fotoğraf kullanımına izin verirken artık videoları da tasarımımıza ekleyebiliyoruz. Fotoğrafa yazı yazmak, renkli başlık ilave etmek, hikâye oluşturmak, afiş tasarımı ve aklınıza gelebilecek her türlü grafik işini bu uygulamada yapabilirsiniz. Birkaç tane fotoğraftan oluşan kolajlar oluşturmak veya “Günün sözü”nü biraz daha estetik paylaşmak istiyorsanız aradığınız uygulama bu. Ücretli ve ücretsiz sunduğu hazır şablonlarını kullanabileceğiniz gibi tamamen kendi zevkinize göre şablonlar da hazırlayabilirsiniz.

[2020 Güncellemesi] Over, Instastory tasarımı için şahane bir uygulama olma özelliğini koruyor fakat kişisel olarak, benzer işlevi gören aplikasyonların kullanımı azaltmaya başladım.

Instagram Uygulamaları over instastory örnek tasarım

Adobe Spark Post

Prensip olarak Over’a çok benzeyen bir uygulama. Çektiğiniz fotoğraflarla afiş hazırlamak istediğinizde kullanabilirsiniz. Çok fazla yazı karakteri alternatifi var fakat çoğunda Türkçe karakter sorunu olduğu için eskisi kadar sık kullanmıyorum. Yeni gelen özelliği ile birlikte artık logove ikon ilavesi de yapılıyor. Profile sabitlenen hikâyelerin kapağına ikon koymak isteyenlere duyurulur.

[2020 Güncellemesi] Yeni gelen özellikleriyle birlikte telefonda kullanımı zorlaşmaya başladı; benim telefonumun eskiliğinden de kaynaklanıyor olabilir 🙂 Artık tüm grafik işlerimi Canva‘da hallediyorum.

Instagram uygulamaları Adobe spark afiş tasarımı

Rookie Cam

Rookie Cam, fotoğraf ve videolara vintage efekti vermek için kullanabileceğiniz bir uygulama. Şöyle bir dezavantajı var; bu uygulama aracılığıyla çekilmeyen videolar üzerinde düzenleme yapmanıza izin vermiyor. Telefonla alıp hikâye çekmeye bile zar zor alışmışken bir de uygulamayı açıp video çekmediğim için sadece fotoğraflarda kullanıyorum. Fotoğrafı eskitme, ışık hüzmesi ekleme gibi -bence gereksiz- her şeyi bu uygulamada yapabilirsiniz. Arada eserse hikâyelerde kullanıyorum. Eskitme efekti bana fazla geliyor ama malum, çok popüler. Belki sizin ilginizi çeker. Rookie Cam’in yazı karakterlerini çok sevdiğim için bazen sadece fotoğraf üzerine yazı yazmak için kullandığım oluyor.

Unfold

Unfold, Instagram hikâyeleri için tasarlanmış bir uygulama. Fotoğraf ve videolarınızla kolaj hazırlayıp üzerine yazı ekleyebiliyorsunuz. Minimalist şablonları çok hoşuma gitse de artık herkeste gördüğüm ve kişiselleştirme adına çok az seçenek sunduğu için mümkün olduğunca az kullanmaya çalışıyorum. En büyük avantajı kesme, biçme ile uğraştırmadan hazır şablonlara eklediğim fotoğraf ve videoları Instagram hikâyesine uyacak şekilde 9:16 formatında ve 15 saniye uzunlukta hazırlaması. O nedenle özellikle kısıtlı zamanda kullanması çok pratik.

[2020 Güncellemesi] Şu an Instastory paylaşımı için en aktif kullandığım uygulamalardan birisi. Eskiye göre daha fazla hikâye paylaştığım için hızlı ve pratik çözümlere önem vermeye başladım. Unfold da bu konuda beni hiç üzmüyor.

UNUM

UNUM, daha çok instagrammerların ilgisini çekecek bir uygulama. Preview, Planoly gibi uygulamalarla aynı işlevi görüyor, yani hazırladığınız fotoğrafları uygulamaya yükleyip Instagram arayüzü gibi görebiliyorsunuz. Bu sayede hangi fotoğraflar yan yana daha iyi duruyor, ona karar veriyorsunuz. Ben tabii ki bu özelliğini kullanmıyorum 🙂 Benim ilgilendiğim kısmı, ücretsiz versiyonunda bile bana özel sunduğu “paylaşım için en iyi zaman”, “en iyi çalışan hashtag” gibi istatistikler.

[2020 Güncellemesi] UNUM uygulaması da hâlâ canımı ciğerimiz.

Instagram’da Kullandığım Bilgisayar Programları

Lightroom

Instagram’da paylaştığım fotoğrafları uzun zamandır Lightroom’un PC versiyonunda düzenliyorum ama mobil uygulaması da mevcut. Bilgisayarda kullanmamın başlıca sebebi, uygulamada bulunmayan “Camera Calibration” özelliği. Ayrıca, uygulamanın sadece paralı verisyonunda bulunan bölgesel ışık ve renk ayarını da çok sık kullanıyorum. O nedenle bilgisayarda düzenleme yapmak çok daha rahat geliyor.

Lightroom’u sürreal fotoğraflar ve renkler oluşturmaktan ziyade, asıl fotoğrafı daha gerçeğe yakın hâle getirmek amacıyla kullanıyorum. Hikâyelerde kullandığım fotoğrafları ise mobil uygulamada düzenliyorum. Bunun haricinde kullandığım bir fotoğraf düzenleme programı veya filtre yok.

Instagram uygulamaları Lightroom edit örnek

Photoshop

Photoshop’u fotoğraf düzenlemek dışında her iş için kullanıyorum sanırım. Hikayelerde kullandığım ve çok sorulan haritaları Photoshop’ta kendim hazırlıyorum. Keşke uygulaması olsa…Onun yanı sıra, blog yazılarını duyurduğum afişleri de burada yapıyorum. (Programı yüklemediğim bir dönemde Adobe Spark ile idare etmişliğim var.)

İndirip denemedim ama Photoshop’un mobil uygulaması da mevcut. Fotoğraftan insan veya çöp silme gibi huylarım yok. Yapmayı beceremediğim için değil, tercih etmediğim için. Bir yer kalabalıksa, seyahat bloggerı olarak bunu insanlardan saklamak bana doğru gelmiyor. Elbette siz Photoshop veya başka bir uygulama kullanarak yapabilirsiniz.

[2020 Güncellemesi] Grafik hazırlamada Photoshop’tan çok daha pratik kullanımı olan Canva’yı kullanmaya başladım. “Canva nedir, ne işe yarar?” detaylı anlatımını görmek için Sosyal Medya İçin Grafik Hazırlama Rehberi: Canva Nasıl Kullanılır? yazısına bakabilirsiniz.

Hikâyelerde ve anasayfadaki gönderilerde kullandığım tüm Instagram uygulamalarını sıraladım. Zamanla yeni bir uygulama veya program keşfettikçe yeni yazılarda anlatırım. Bu tarz yazıların devamını görmek istiyorsanız yorumunuzu esirgemeyin 🙂

* Kapak görseli pixabay.com’dan alıntıdır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

“En Çok Kullandığım Instagram Uygulamaları ve Bilgisayar Programları” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

6 comments on “En Çok Kullandığım Instagram Uygulamaları ve Bilgisayar Programları

  1. Wowwww diyorum. Bu kadarini uygulamayi hatirlarmiyim bilemiyorum ama bilgi icin tesekkurler:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.