Sosyal Medya İçin Grafik Hazırlama Rehberi: Canva Nasıl Kullanılır?

Canva nedir nasil kullanilir poster hazirlama

Kendi bloğunuzu yazıyor veya sosyal medyada kişisel kullanım dışında paylaşımlar yapıyorsanız eliniz ayağınız olacak program ve uygulamaları da bilmeniz gerekir çünkü dijital içerik oluşturmak, sadece yazı yazmaktan ibaret değil. Özellikle işin görsel tarafını destekleyecek yazılımları öğrenmek önceliğiniz olmalı. Instagram hikâyesi, Youtube kapak görseli, Pinterest pini gibi farklı platformlardaki grafik işlerinizi halledecek kadar Photoshop veya Illustrator bilgisine hâkimseniz ne âlâ! Peki, bir gram anlamıyorsanız ne olacak? Ya “En havalı blogger” tadında gezip Comic Sans’lı paylaşım yapmaya devam edeceksiniz, ya işi bilen bir grafik tasarımcıya para ödeyip destek alacaksınız ya da bilgisayarı olan herkesin rahatlıkla kullanabileceği Canva uygulamasından faydalanacaksınız. Dünya üzerinde yaklaşık 15 milyon kişi sonuncuyu tercih ediyor.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız  Canva Nasıl Kullanılır?” blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Canva Nedir, Ne İşe Yarar?

Grafik tasarımı herkesin harcı değil; bu bir meslek dalı, grafik tasarımcılar senelerce bunun eğitimini alıyorlar; tercih edilen renkler, tonlar, fontlar, akımlar her sene değişiyor ve bunları yakından takip etmek gerekiyor; her detay ayrı bir mesai yani. Peki, blogger araştırma mı yapsın, yazı mı yazsın, SEO güncellemesi mi takip etsin, web sitesinin teknik işleriyle mi uğraşsın, reklam peşinde mi koşsun, grafik tasarım mı öğrensin; hangisini yapsın? En iyisi bunların hepsini mümkün olan en pratik ve ekonomik şekilde çözsün.

Bu noktada Canva ne işe yarar? Canva uygulaması bize diyor ki “Bu işlerden anlamaman çok normal ama yine de biraz estetik kaygısı güden kompozisyonlar paylaşmaya ne dersin? Amerika’yı yeniden keşfetmene gerek yok. Biz senin yerine her şeyi hazırladık; yüzlerce şablon oluşturduk; güzel güzel fotoğraflar, yeni nesil fontlar, ikonlar yükledik. Sen sadece kendine göre değişiklik yapacaksın.” Bu kadar basit mi? Evet, bu kadar basit!

Canva, özellikleriyle Photoshop programına çok benzeyen fakat kullanımı çok daha pratik olan web tabanlı bir uygulama. Yani Canva kullanmak için bilgisayara yükleme yapmıyorsunuz. İnternete bağlı olduğunuz sürece bütün grafik işlerinizi canva.com üzerinde halledebilirsiniz. Telefon veya tablette kullanmak da mümkün; kullandığınız cihaza Canva aplikasyonunu indirmeniz yeterli.

Uygulamaya ücretsiz üye olduktan sonra içindeki şablonları düzenleyerek veya kendiniz sıfırdan tasarımlar oluşturarak ihtiyacınız olan grafik çalışmalarını edinebiliyorsunuz; Instagram hikâyesi hazırlama örneği ile aşağıda detayları anlatacağım zaten. Konumuz blog olduğu için sosyal medya ve blogda ihtiyaç duyulan grafikler üzerinden anlattım ama aslında herkesin bir şekilde faydalanabileceği bir uygulama çünkü Canva ile:

 • Instagram hikâyesi (Instastory), gönderisi, reklamı
 • Youtube kanalı resmi ve küçük resimleri
 • Facebook arka planı, gönderisi, hikâyesi, reklamı
 • Linkedin arkaplanı
 • Pinterest afişi (pin) hazırlayabileceğiniz gibi

ve benzeri sayısız grafiği kolay ve etkili bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Üstelik “Ben beceremem.” lafını ortadan kaldırmaya yönelik Türkçe dil desteği de var.

Canva üyelik ücreti ne kadar? Canva Pro avantajlı mı?

Canva uygulamasına abone olup, belli başlı şablonları ve özellikleri hayat boyu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. İşyerinizde veya gündelik hayatınızda kişisel kullanım için faydalanmayı düşünüyorsanız ücretsiz versiyonu fazlasıyla işinizi görecektir.

Eğer daha profesyonel grafik tasarım işlerine ihtiyacınız varsa, ücretsiz sürümün sınırlandırdığı özellikleri daha geniş çaplı ve özgür kullanmak istediğiniz noktada Canva Pro’ya yani ücretli üyeliğe geçiş yapma ihtiyacı hissedeceğinizi düşünüyorum. Ücretsiz kullanımda olmayıp Pro’da kullanabileceğiniz özelliklere örnek vermek gerekirse:

 • Hazır şablon seçeneği Pro’da çok daha fazla. Yeni dönemde, videolarınızı kullanabildiğiniz şablonlar da geldi. Instagram hikâyelerinde veya video içeren reklam hazırlamak istediğinizde yeni özelliklerden faydalanabilirsiniz.
 • Ücretsiz versiyondaki fontlar yeterli gelmeyebilir; ayrıca pek çok fontta Türkçe karakter sıkıntısı olabiliyor. Pro versiyonunda çok daha geniş font aileleri var. Daha da güzeli, dafont.com gibi bir siteden kendi isteğinize göre font seçip Canva içine yüklemeye yapabilme imkânınız var.
 • Ücretsiz versiyonda hazır şablonların boyutlarında değişiklik yapamıyorsunuz, şablon boyutu neyse o. Canva Pro’da ise boyutları istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Pinterest pinleri altında seçtiğiniz bir şablonu Instastory’e uygulayabilirsiniz, örneğin. Bu da farklı platformlardaki paylaşımlar için müthiş bir kolaylık sağlıyor.
 • Fotoğraf paylaşımının bol olduğu bloglar için en büyük problemlerden bir tanesi fotoğraf boyutları. Hem fazladan yer kaplamaması hem de siteyi yavaşlatmaması için sıkıştırılmış görseller yüklemek gerekiyor. Canva Pro’da hazırladığınız çalışmayı düşük boyutlu ve sıkıştırılmış şekilde kaydetme seçeneğiniz var.
 • Her yazı için elimizin altında uygun fotoğraf olmayabiliyor veya çektiğimiz fotoğrafın kalitesini beğenmediğimiz için blog kapaklarında daha çarpıcı fotoğraflar kullanmayı tercih edebiliyoruz. Canva, ücretsiz fotoğraf sağlayan sitelerle doğrudan bağlantılı olduğu için, tasarım yaparken ihtiyacınız olan görsellere anında ulaşabiliyorsunuz. Fakat ücretsiz versiyonda, kullanabileceğiniz fotoğraflar da kısıtlı. ‘Tam sizin aradığınız gibi’ olan fotoğraflar genelde ücretli oluyor. Shutterstock gibi bir siteden fotoğraf satın alma ile kıyaslayınca Canva’da fiyatlar oldukça uygun.
 • Benzer durum logolar ve ikonlar için de geçerli. Sıradan, basit, her yerde bulabileceğiniz ikonlar ücretsiz versiyonda kullanıma açık. Ne zaman ki daha sıra dışı bir şeylere eliniz gitti, onlar paralı.

Tüm bunların yanında kendi marka kimliğinize yönelik kütüphaneye logonuzu yükleme, hazırladığınız tasarımı farklı dosya formatlarında kaydetme, arka plan silme gibi özellikleri de Canva Pro içinde bulabilirsiniz. En mantıklısı 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü kurcalayıp görmeniz. Böylece hangisine devam edeceğinize kendiniz karar verirsiniz. Ufak bir tavsiye; blog veya sosyal medyadan para kazanmayı düşünüyorsanız bu tip hayat kurtaran uygulamalara para harcarken kaz gelecek yerden tavuk esirgenmediğini unutmayın ve pintilik yapmaktan kaçının.

Canva Nasıl Kullanılır? Instagram Hikâyesi (Instastory) Hazırlama Örneği

Uygulamanın ne işe yaradığını veya ne kadar kolay olduğunu anlatmak için temel adımlarla Canva nasıl kullanılır; Canva’da instastory, Youtube kapak görseli, afiş, online poster, dergi veya davetiye nasıl hazırlanır, bir örnek üzerinden göstereceğim.

Canva’nın ana sayfasına tıklayıp giriş yapın. İlk defa kullanıyorsanız Google hesabı, Facebook hesabı veya geçerli bir mail adresi kullanarak kaydolmanız gerekir. (Kayıtlı kullanıcı olduktan sonra herhangi bir bilgisayar veya telefondan Canva’ya giriş yaptığınızda hazırladığınız tüm tasarımlara ulaşma şansınız var.)

Canva nedir nasil kullanilir üyelik

Giriş yaptıktan sonra Canva Pro’yu satın alabilir veya ücret ödemeden 30 günlük deneme süresini başlatabilirsiniz. Direkt satın almak isterseniz sizi tutmuş olmayayım tabii. Oyunuzu deneme sürümünden yana kullanıp devam edin.

Canva Pro’yu denedikten sonra satın almaktan vazgeçerseniz 30 gün içinde üyelik iptali yapmayı unutmayın!

Canva Ana Sayfa

Anasayfanın sol tarafındaki panel, tasarıma başlamadan önce kullanmak isteyeceğiniz kısımları gösteriyor.

Canva nedir nasil kullanilir ana sayfa

Tüm tasarımlarınız: Canva içinde yaptığınız çalışmaları topluca gördüğünüz kısım.

Marka kiti: Her tasarımda ayrı ayrı uğraşmamak için marka kimliğinizi belirten yüklemeleri buraya yapıyorsunuz. Mesela; marka bütünlüğünü sağlamak için hazırladığınız çalışmalarda bloğunuzun ana renklerini kullanmak istiyorsanız renk paletine istediğiniz renk kodlarını kaydedebilirsiniz. Logo ve font yükleme işlemi de buradan yapılıyor.

Ekip oluşturun: Çok kolay diye basite indirgedik ama aslında ajanslar bile Canva uygulamasını kullanıyor. Bu seçenek de Canva hesabınıza farklı kullanıcıları dahil edip tasarım ve klasörlerinizi onlarla paylaşmanıza olanak sağlıyor.

Tüm klasörleriniz: Tıpkı bilgisayarda yaptığınız gibi Canva uygulaması içinde de farklı klasörler oluşturup onların içinde çalışabilirsiniz. Oluşturduğunuz tüm klasörler, beğenilenler, satın alınanlar, yüklediğiniz dosyalar ve silinen çalışmalar toplu olarak burada bulunur.

Sizin için önerilenler: Canva’nın ne kadar engin bir şablon seçeneğinin olduğunun farkına vardığınız yer burası. Afiş tasarlamak için girip kendinizi haftalık ders planı çıkarırken bulabilirsiniz. Boş vakitlerde bol bol kurcalamalık yer.

Instagram hikaye örnekleri instastory hazirlama

Instagram’a hikâye tasarımı örneğinden gideceğimiz için şimdilik diğer seçenekleri geçiyorum. Burada, Instastory’e uygun şablonları görmek için “Instagram hikâyeleri” başlığını seçin.

 • Alternatif 2: “Sosyal medya” sekmesine tıklayıp oradan hikâye şablonlarına ulaşabilirsiniz.
 • Alternatif 3: Ana sayfadaki arama çubuğunu kullanabilirsiniz.
 • Alternatif 4: Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Tasarım oluşturun” düğmesine tıklayıp çıkan sayfadaki şablonlar arasından seçebilirsiniz.

Tasarım Paneli

Seçtiğiniz şablonun üstüne veya “Tasarım oluşturun” düğmesine tıkladığınız zaman aşağıda görünen sayfa açılır. Sırayla sol paneldeki sekmelerin ne işe yaradığına bakalım.

canva online poster tasarimi nasil yapilir

Şablonlar: Henüz şablon seçmediyseniz veya seçtiğiniz şablonu değiştirmek isterseniz bu sekme altından yeni şablon seçimi yapabilirsiniz. Çok fazla seçenek olduğunu düşünüp karar vermekte zorlanıyorsanız “seyahat”, “yemek”, “anket” vb. anahtar kelimeler yazıp alanınıza uygun arama yaparak sonuçları daraltabilirsiniz.

Yüklemeler: Bu sekmeye tıklayarak kendi çektiğiniz fotoğraf veya videoları yükleyip çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. “Görsel veya video yükle” düğmesine tıklayıp bilgisayarınızdaki klasörler içinden yüklemek istediğiniz dosyayı seçip yükleyin veya doğrudan alana sürükleyip bırakın.

Fotoğraf: Canva’nın kendi arşivindeki fotoğraflara ulaşabileceğiniz yer burası. Arama çubuğuna anahtar kelimeler girerek işinize yarayacak fotoğrafı daha hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Bileşenler: Sunumlarınızda işinize yarayabilecek tablolar, grafik çeşitleri ve ikonlar bu sekmede yer alıyor. Instagram’da öne çıkan hikâyelerinize renkli ikonlarla kapak hazırlamak isterseniz bu kısımdan faydalanabilirsiniz.

Metin: Çalışmanıza yazı ekleme işlemini bu sekmeden yapabilirsiniz. Sayfaya eklemek istediğiniz metin tipine tıklamanız yeterli. Birbiri ile uyumlu font ailelerini görebileceğiniz metin şablonları da mevcut.

Müzik: Canva’nın video düzenleme işlemleri henüz beta sürümünde olduğu için bu kısımlarda seçenekler daha dar fakat ilerleyen dönemlerde daha kapsamlı sonuçlarla karşılaşacağımızı düşünüyorum. Çalışmalarınıza kısa melodiler ekleyebileceğiniz sekme burası.

Videolar: Bu sekme altında ücretsiz kullanabileceğiniz hazır videolar bulunuyor. Tıklayıp dijital ortamlarda kullanacağınız çalışmalarınıza ekleyebilirsiniz.

Arka plan: Çalıştığınız sayfanın arka planını değiştirebileceğiniz sekme burası. Zevkinize göre renk veya doku ataması yapabilirsiniz.

Klasörler: Yukarı bahsettiğim farklı klasörde çalışma olayını, bu sekme altındaki “Yeni klasör oluştur” düğmesi ile yapabilirsiniz.

Tarzlar: Diyelim ki hazır bir şablon seçtiniz, fontlarını ve renklerini değiştirmek istiyorsunuz fakat uyumlu seçimler yapacağınızdan emin değilsiniz. Bu durumda “Tarzlar” sekmesi altında bulunan renk paletleri ve font gruplarından faydalanabilirsiniz. Seçtiğiniz tarzın üstüne tıkladığınız anda şablonunuz buna göre revize edilir.

Daha Fazla: Sık kullanmak istediğiniz diğer Canva uygulamalarını ve entegrasyonlarını burada bulabilirsiniz. Örneğin, Instagram veya Pinterest ikonuna tıklayarak hesaplarınızı bağlayabilirsiniz. Daha sonra, hazırladığınız tasarımı doğrudan bu mecralarda paylaşabilirsiniz.

Canva’da Instagram Hikayesi (Instastory) Hazırlama Aşamaları

Daha rahat anlaşılacağını düşündüğüm için bu kısmı ekran görüntüleri üzerine ilave ettiğim notlar ile anlatacağım. Örneği instastory hazırlama üzerinden verdim ama afiş, online poster, logo, CV, broüşer veye banner hazırlama aşamaları da birebir aynı.

1. Adım: Öğeler ve Komutlar

Sol panelde “Şablonlar” sekmesi altında seçtiğiniz şablonun üstüne tıkladığınız zaman, seçiminiz çalışma alanına aktarılır. Temel olarak arka plan, metin ve imaj öğeleri vardır. (Beta aşamasındaki video kullanımı için çok fazla özellik olmadığı için onu şimdilik dahil etmeyeceğim ama fotoğraf yerine video da ekleyebileceğinizi bilin.)

Canva nedir nasil kullanılır intastory ornegi

Bir öğe seçip farede sağ tıkladığınız zaman, aşağıda görünen komut listesi açılır. Aynı anda birden fazla öğeyi seçmek isterseniz klavyede shift tuşuna basılı tutarak seçim yapın.

Canva nasil kullanilir poster hazirlama

2. Adım: İmajı Değiştirme

Seçtiğiniz şablonda değiştirmek istediğiniz fotoğraf, video veya grafiğin üstüne tıklayın.Çalışma sayfası aşağıdaki gibi gözükecektir.

Online poster hazirlama tasarim ornegi

İmajları dilediğiniz şekilde değiştirdikten sonra aşağıdaki sekmelerden ayarlamaları yapabilirsiniz.

3. Adım: Metni değiştirme

Mevcut metinde oynama yapmak için yazının üstüne bir kere tıklayınca aşağıda görünen panel açılır. Metin üzerine çift tıklayarak kendi metniniz ile değiştirebilirsiniz.

3. Adım: Bileşenleri Değiştirme

Rengini veya boyutunu değiştirmek istediğiniz şeklin üzerine tıklayıp aşağıda görünen panelden düzenleyebilirsiniz. Bizim örneğimizde dikdörtgen bir kutu var; onun yerine yuvarlak bir şekil koymak isterseniz sol panelden “Bileşenler” sekmesine tıklayıp istediğiniz şekli seçebilirsiniz.

Tüm düzenlemeleri tamamladıktan sonra sağ üst köşedeki “İndir” sekmesine tıklayarak çalışmanızı bilgisayara yükleyebilir veya dilediğiniz bir platformda paylaşabilirsiniz.

Aklınızdan “Her hikâye için böyle uzun uzun uğraşacak mıyız?!” diye geçirdiyseniz sakin olsun 🙂 Ben Canva’da grafik oluşturmayı göstermek için her detayı uzun uzun açıkladım ve diğer tasarımlar için yol gösterici olmasını istedim. Instastory için doğrudan telefon uygulamasını kullanarak da gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Diğer bir yol da şu: Bilgisayarda kendi şablonlarınızı oluşturup kaydedersiniz; telefonda Canva’yı açınca hepsi karşınıza çıkar; sonra çektiğiniz fotoğraflarla pıt pıt güncellersiniz.

Canva’nın sundukları sadece bloggerlarla sınırlı değil; öğrenciyseniz veya sürekli sunum yaptığınız bir iş hayatınız varsa pek çok özelliğinden rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Canva uygulamasını denemek için sabırsızlandıysanız hemen buraya tıklayıp bir hesap oluşturun. Yazıyı, ilgilenebileceğini düşündüğünüz kişilerle paylaşmayı unutmayın. Daha sonra okumak için Pinterest’e kaydedin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

“Sosyal Medya İçin Grafik Hazırlama Rehberi: Canva Nasıl Kullanılır?” yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

1 comment on “Sosyal Medya İçin Grafik Hazırlama Rehberi: Canva Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir