Su Altı Dünyası ile İlk Tanışma: Tanıtım Dalışı (Discovery)

İzmirli olmama rağmen, belki de su fobisi olan annem sebebiyle, hiç su kuşu değilim ben. Denize girdikten sonra 10 dakika içinde geri çıkmayı tercih ederim; çünkü ya üşümüş, ya yorulmuş ya da sıkılmış olurum. Fakat kış gelince "Yaz gelsin de denize gidelim artııık !!" diye herkesten çok ağlayan da yine ben olurum çünkü yüzmek başka, denize olan düşkünlüğüm başka! Kafamda maske, ayaklarımda palet varsa sırtım ıstakoz kıvamına gelene kadar yüzebilirim. En kocaman balığı görebilmek için kulaç atar, sonra karşıma zargana çıkınca ufak çaplı taşikardi geçiririm, mutluluktan tabii 🙂 O yüzden, benim için denize girmenin en güzel yanı yüzmek değil, canlıları doğal ortamlarında görebilmek. Su altı dünyası sürprizlerle dolu, ne zaman neyle karşılaşacağımız belli değil ama maske-palet ikilisiyle (şnorkel yani) görebileceklerimiz genelde sınırlı. Ben bu sınırları tanıtım dalışı yaparak aşmayı denedim ve sonrasında ilk işim koşa koşa gidip bröve almak oldu. Bu deneyimi sizinle de paylaşmak istedim.

Tanıtım Dalışı (Discovery) Nedir?

Öncelikle tanıtım dalışının pek çok farklı adları olduğunu belirteyim. Yurt dışındaki adını doğrudan kullananlar discovery dalışı olarak adlandırır veya keşif dalışı şeklinde tabir edilir. Buradan anlaşılacağı gibi tanıtım dalışı, dalış brövesi olmayan kişilerin bir eğitmen eşliğinde sığ denizde yaptıkları tüplü dalış tipidir; bir nevi denemedir, su altıyla ilk tanışmadır.

Dalış brövesi almak için teorik ve pratik olmak üzere belli bir eğitimden geçmek gerekiyor. Ama nasıl bir deneyim olduğunu bilmeden, hele de bu konuda kendinize olan güveniniz biraz zayıfsa paldır küldür eğitim almak istemeyebilirsiniz. Bu eğitime başlamadan önce, tüplü dalışın nasıl bir şey olduğunu merak edenler için tanıtım dalışı yapmak güzel bir başlangıçtır diyebiliriz.

Tanıtım dalışının bir başka güzel özelliği de, su altı ile ünlü bölgeleri ziyaret eden ve brövesi olmayan turistlere, oradaki canlılığı keşfetme imkanı sunması. Örneğin, ben ilk tanıtım dalışımı Maldivler'de yaptım. Maldivler dünyanın en zengin ve en renkli dalış noktalarından birisi. Oraya kadar gidip de senelerdir belgesellerde seyrettiğim su altını kendi gözlerimle görmesem olmazdı. Bu arada belirtmeden geçmeyeyim, Maldivler veya benzeri başka tropik sahillerde dalış yapmadan da göreceğiniz çok fazla canlılık var. "Sahilde maskemizi taktık, yüzerken bir sürü balık gördük, yeter." diye düşünmeyin, dalışta onun 7 katını görüyorsunuz çünkü.


"MALDİVLER GEZİ NOTLARI: BURUŞANA KADAR YÜZMEYE HAZIR OLUN" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.


Tanıtım Dalışı (Discovery) Nasıl Yapılır?

Öncelikle dalış yapmak için seçtiğiniz merkezle gün ve saat konusunda anlaşırsınız. Yerine ve yoğunluğa göre değişiklik gösterebilir fakat genellikle aynı gün içine dalış ayarlamanız çok zordur. En erken bir gün sonrasına gün verirler. Anlaşılan tarihte eğitmenle buluşursunuz. Eğitmen size dalış öncesinde kısa bir bilgilendirme yapar. Su altında iletişim nasıl sağlanır, nasıl doğru nefes alıp verilir, maske buğu yaptığında nasıl temizlenir, kulak eşitleme vs... gibi temel konular netleştirilir. Bu bilgilendirme yola çıkmadan yapılacağı gibi teknede veya botta giderken de yapılabilir.

Sonrasında eğitmenle birlikte suya girersiniz. İlk 5 dakika su altına adapte olmanızı beklemekle geçer. Bu süre daha da uzayabilir; siz tamamen rahatlayana kadar harekete geçilmez, merak etmeyin. Bu sırada sizden maske tahliyesi yapmanız beklenebilir. Her şey yolunda gidiyorsa palet çırpmaya başlayabilirsiniz 🙂 Dalış boyunca endişe edeceğiniz hiç bir durum yoktur. Eğitmenle birlikte yapmış olduğunuz tanıtım dalışında en fazla 10 metreye kadar inilir. Bu ne demek? Kendinizi kötü hissederseniz su üstüne çıkmanız  5 saniye sürer demek. Ayrıca eğitmen sürekli yanınızdadır, sizi tutarak hareket eder, dengeniz için gerekli hava ayarlamalarını yapar. Siz sadece sağınıza solunuza bakıp palet çırparsınız. İşte bu kadar kolay ve zevkli bir deneyimdir tanıtım dalışı.

Eğitmen konusunda da içiniz rahat olabilir; önüne gelen herkes dalış eğitmeni olmaz, olamaz! Bunun için düzinelerce eğitimden geçip, sınava tabi tutulurlar. Lisansı olmayan hiç kimse bireysel dalış yapamadığı gibi, şimdiye kadar 1000 tane dalışı olsa bile discovery dalışı için lisansı olmayan hiçbir dalgıç da discovery dalışı yaptıramaz. Bu da demek oluyor ki kendinizi emanet ettiğiniz kişiler, dalış konusunda uzman olmalarının yanı sıra sadece discovery dalışına özel bir eğitimden geçmiş dalgıçlardır. (Fotoğraf kaynağı: Pixabay)

Tanıtım Dalışı

Kimler Tanıtım Dalışı (Discovery) Yapabilir?

Dalış yapmaya engel teşkil eden bir sağlık sorunu olmayan herkes tanıtım dalışı yapabilir. Eğer ciddi bir kalp-damar veya kulak rahatsızlığınız varsa, dalış yapmadan önce bir doktora danışıp onayını almanız gerekebilir. Sanılanın aksine iyi bir yüzücü olmanıza gerek yok, hatta bazı dalış merkezlerinde yüzme bilme şartı bile aranmaz çünkü dalışta kullandığınız malzemeler sizi su yüzeyinde tutabilir. Sadece suda ilerlemek için palet çırpmanız gerekir. Hareket etmeye, efor sarf etmeye alışkın bir yapınızın olması, su altında daha keyifli vakit geçirmenize yardımcı olur.

Farklı dalış sistemlerinin, yaş sınırı da farklı oluyor. Alt sınır, seçeceğiniz dalış merkezine göre 10 veya 14 yaş olarak değişkenlik gösterebilir. Genelde üst yaş sınırı yoktur ama bazı dalış merkezleri risk almamak adına 55-60 yaş civarını üst yaş sınırı olarak belirleyebiliyor.

Tanıtım Dalışı

Türkiye'de Tanıtım Dalışı (Discovery) Yapabileceğiniz Yerler

* Gökçeada

Türkiye'de dalış denince akla ilk gelen yer Kaş olsa da, bence başlangıç için en güzel yer Gökçeada. Burası Türkiye'nin ilk su altı milli parkına sahip. Oldukça berrak bir denizi var, görüş çok net. Kayalık yapısı nedeniyle çok farklı canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca türlerin pek çoğu için üreme ve yumurtlama bölgesi olduğu söyleniyor. Burada yaşayacağınız bir dalış deneyimi sizin için unutulmaz olabilir.

* Kaş

Her ne kadar eski zenginliğinin kalmadığı söylense de, Kaş çoğu dalıcı için bir numaraları dalış merkezi. Popüler olmasından ötürü tanıtım dalışı yapabileceğiniz çok fazla yer seçeneği olması iyi bir avantaj. Dezavantajı ise -bence- kalabalık olması. Dalış için gidilen bölgede çok fazla insan ve tekne olması demek, su altındaki canlıların ürküp uzaklaşması demek. Yine de tanıtım dalışıyla Kaş'ta görecekleriniz sizi bağımlı yapmaya yeterlidir.

Tanıtım Dalışı

* Bodrum

Tanıtım dalışı yapabileceğiniz bir başka güzide nokta da Bodrum. Yaz tatili için pek çok yerli turistin tercihi olan merkezde, tatilcilerin yaptıkları aktiviteler arasında dalış ilk sırada yer almaz. Siz onlardan olmayın bence, yolunuz Bodrum'a düşerse bu deneyimi yaşamadan dönmeyin.

* Karaburun

Karaburun da, Gökçeada gibi kayalık bir su altı yapısına ve berrak bir denize sahip. O nedenle su altı canlılığı bakımından İzmirli dalıcılar için nimet niteliğinde. Karaburun, bünyesinde çok fazla dalış okulu da barındırıyor. Gönül rahatlığıyla tanıtım dalışı yapabileceğiniz yerlerden birisi olduğu gibi bu işi bir adım öteye taşımaya niyetlenenler için başarılı bir eğitim noktası.

Eeee, bu yaz siz de hayatınızda bir ilke imza atıp tanıtım dalışı yapmaya karar verdiniz mi? Yukarıda bahsettiğim gibi kesinlikle endişe edecek veya korkacak bir aktivite değil. Ben, buna benzer faaliyetlerde hep en zayıf halka olurum, nedense hiç beceremem, her daim bir aksilik yaşarım. O nedenle soranlara şunu söylüyorum: Eğer ben bile yapabildiysem, eminim herkes yapabilir.

"Su Altı Dünyası ile İlk Tanışma: Tanıtım Dalışı (Discovery)" yazısı hoşunuza gittiyse diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.