Skydiving Nedir? Namibya’dan Skydiving Notları

Her şey, Afrika seyahat planı yaparken daha önce o bölgeye gitmiş olan bir arkadaşımızla detaylar hakkında konuşmamızla başladı...Gözümüz dönmüş gibi "Victoria Falls'ta bungee jumping yapalım mı? Yok, yok...Cape Town'da yapalım onu. Vic'te rafting yaparız. Zipline da varmış. ATV safari neymiş acaba? Ona da bakalım. Helikopter turuna gerek var mı? Biraz pahalı gibi..." diyerek adrenalin dolu hayallerimizi bir solukta sıralarken, hoparlörü açık olan telefondan emir geldi: "Boş verin bungee jumping'i, zipline'ı filan! Namibya'ya gittiğinizde skydiving yapın. Hiçbir şey yapmasanız bile onu mutlaka yapın! Adrenalin istiyorsanız yerini tutan başka bir şey yok!" Bunu duyan Uğur, bütün heyecanını mimiklerine yansıtırken ben o sırada çaktırmadan mavi ekran verdim: Skydiving ne demek ya?! Sporunu uzaktan biliyormuşum aslında ama adına hiç hakim değilmişim meğer. Skydiving nedir, nerede yapılır, fiyatı ne kadardır? Gelin birlikte öğrenelim.

Skydiving Nedir?

Başlamadan önce belirteyim; bu yazı, sporu tanıtan profesyonel detayları değil, benim tek seferlik amatör deneyimim ve ufak araştırmalarımı içeriyor. Gelelim "Skydiving nedir?" sorusuna...Bu tip sıra dışı sporlar ülkemize çok geç geldiği için yabancı isimleri ağzımıza oturmuş oluyor, o nedenle yabancı ismini kullanarak devam ediyoruz fakat teknik adını merak edenler için yazayım "serbest paraşüt". Olay kabaca şöyle: Yüksek bir yerden (uçak, gökdelen, kayalık...) hoop! diye aşağı atlıyorsunuz, bir süre yaldır yaldır serbest düşüş yaptıktan sonra paraşütünüzü açıp süzüle süzüle yere iniyorsunuz. Bizim gibi adrenalin dolu turistik aktiviteleri sevenler arasında en yaygın yapılanı uçaktan atlamak. Kendi başınıza değil elbette, tandem yapıyorsunuz yani bütün kontrolü sağlayan bir uzmanla birlikte atlıyorsunuz. Çok severseniz, eğitimini alıp kendi başınıza da atlayış yapabilirsiniz.

Dünya üzerinde skydiving deneyebileceğiniz belli başlı ülkeler var, bunlardan bir tanesi Namibya. Diğer ülkeleri ve fiyat detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Skydiving Nedir

"Korkmadın mı?"

En çok sorulan sorulardan birisi bu oldu sanırım. Korktum! Hem de aşırı korktum! Korku ve heyecan gündelik hayatta çok sık karşıma çıkan duygular olduğu için bu korkuyu neye benzetebilirim, açıkçası bilmiyorum. İlk etapta her şey çok rahat. Rezervasyon aşamasında bol bol, gereksiz gereksiz güldüm mesela, sevinçten tabii. O esnada tek endişem, sürekli sis çöken Swakopmund'da havanın kapalı olması ve atlayıştan bir şey anlamayacak olmamdı. Sanki manzara seyredecek halim varmış gibi...Ekip toplandı, araçlarla atlayışın yapılacağı alana gittik. Orada bizi uçuracağını tahmin ettiğim uçağı uzaktan gördüğüm anda kalbime ilk darbe indi. Derin nefes aaal...Sakin oool...Ölecek halimiz yok...Çok eğleneceksiiin...

Sırada tanıtım konuşması var. En bilirkişi neler yapmamız gerektiğini anlatıyor. "Atlarken kafanı geriye yasla, atladıktan sonra ayaklarını arkada tut" gibi basit basit kuralları sanki müthiş zor bir olaymış, yapamayacakmışız gibi altını çize çize defalarca tekrar ediyor. (Çünkü YAPAMAMIŞIM!) Toplamda 8 kişiyiz, herkes tandem atlayacak. Uçağın kapasitesi, uzmanlarla birlikte 6 kişi olduğu için ikişerli gruplar halinde atlayış yapacağız. İlk grup hazırlanmaya başladı...Uçağın pervanelerinin çalıştığını görüyorum ve benim kalbime ikinci darbe iniyor. Namibya'da 5. günün sonunda internet bulduğum için kendimi, sosyal medyaya girerek sakinleştirmeye çalışıyorum.

İlk grup havalanırken biz de boynumuzu kırıp kısmi felç geçirene kadar gözümüzle onları takip ediyoruz çünkü bu havalanma tam 20 dakika sürüyor! Uçak iyice gözden kayboldu, yaklaşık 3400 metreye çıkacağını biliyordum da artık stratosfere çıktığını düşünmeye başladım. O anda kalbime üçüncü darbe indi. Derken Pata Pata Pata Pata! bir ses...Kameramanlardan ilkinin indiğini görüyorum ama böyle bir hız olamaz! Benim eller terlemeye başlıyor. Hemen arkasından ilk kurban süzülüyor, içime biraz su serpiliyor çünkü onların inişi daha rahat. Suratlarına bakıyorum, herkes aşırı mutlu. Bu arada Uğur'la tek kelime konuşmuyoruz, belli ki o da iyi değil. Sadece arada "Ayyyyyiiii!" filan gibi garip sesler çıkartıyoruz.

Hazırlık Aşaması

Kurbanlık koyun gibi sıramızın gelmesini beklerken adımız okunuyor, artık kalbime inen darbeler karnıma da geçiş yaptı. Bir saniye...Tuvaletim geldi sanırım. Acil gitmem lazım! Ama şimdi gidilmez, sıra bizde. Yukarıda sorun olur mu acaba, heyecandan filan? Bunlar kafamda dönerken üzerimize uygun tulumlar veriliyor, sadece ceketlerimizi çıkarıp üzerimize giymemiz gerekiyor ama ben "Soyunalım mı?" diye sorarak heyecandan IQ seviyemin ne kadar düştüğünü gösteriveriyorum hemen.

Nasıl boş ve endişeli baktıysam artık, en bilirkişi olan "Seni ben alacağım." dedi. Uzun uzun dönen diyaloglardan tek hatırladığım bu. Sonrasında birden kendimi uçağa binerken buldum. 6 kişi kucak kucağa oturduk, bizim dışımızda herkes çok rahat. Fakat gereksiz rahat, yani Kindle'dan kitap okuyan var! Bense içimden "Kapı açılırsa şiddetli rüzgarla birlikte savrulur muyum acaba? Aşırı adrenalinden kalbim durur mu ki? Oha, aşırı yükseldik! Herhalde birazdan atlarız. Bayılır mıyım? Tuvaletim de geldi...Ne işim var benim burada!! Kaç metredeyiz acaba şimdi? Oha, hala yükseliyoruz!" diye geçirerek heyecanımı saf korkuya dönüştürüyorum.

Skydiving Nedir

Ve Atlayış Zamanı...

Pilot işaretini verdi, 5 dakika sonra atlayacağız. Camdan bakıyorum ve aşağıda kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey göremiyorum. O anda hareket kabiliyetimi de tamamen yitirmişim sanırım. Zavallı adam, arkadan hem beni bağlamaya çalışıyor hem de elimi kolumu hareket ettiriyor. Verdiğimiz paranın her kuruşunu hak etti eye of the tiger. Uçağın kapısı açılır açılmaz yutkunmakta da zorluk çektiğimi fark ediyorum ama güzel haber: Korktuğum gibi kapıdan rüzgar girip de beni yerden yere vurmuyor. Hatta rüzgarı hissetmiyorum bile.

İlk atlayan Uğur'un kameramanı oldu. Atladı mı, onu da tam anlamadım açıkçası. Kapıya oturması ve yok olması (Evet, kelime tam olarak bu) bir oldu. Peşine Uğur kapıda belirdi ve kendisinin tam bir patates çuvalı gibi uçaktan yuvarlanışını gördüm. İstemsizce "Lanet olsun!" anlamına gelen kelimeyi haykırdığımı hatırlıyorum. Sonra bizim kameraman ve biz...Kapının ağzındayken hissettiğim merak, endişe, korku ve heyecanı daha önce hiç yaşamamıştım...Ve bir saniye içinde bütün bu duyguların sadece ve sadece eğlenceye dönüşmesi...Boğazım kuruyana kadar kahkaha atıyorum, arada çığlıklar...Sanırım şöyle tarif edebilirim: Lunaparkta Kamikaze'ye binince en tepeden aşağıya salınırken duyulan hissin 25 katı. Düşüyorum, resmen gökyüzünden düşüyorum! Düştükçe hızlanıyorum, hızlandıkça kahkahalarım da artıyor. Aşağıda uçsuz bucaksız okyanus ve çöl manzarası...

Yaklaşık 30 saniye süren serbest düşüşün ardından paraşüt açılınca anında yavaşladık. Biraz daha devam etseydik zaten bağırmaktan bademciklerimi Namib Çölü'ne armağan edecektim. "Paraşütle iniş de keyifliymiş." diye geçiriyorum içimden, "Neden daha önce yapmadık ki?"... Yere inişimiz ise coşkuyla karşılanıyor, alkış kıyamet. Onun etkisiyle ben de gaza geliyorum elbette, sanki her gün atlayan onlarca turistten birisi değilmişim gibi. Yere ayak bastığım an istediğim tek bir şey var: Tekrar yapmak!

Skydiving Nedir

Skydiving Nerede Yapılır?

Bu konuyu konuştuğum pek çok kişi, hevesle ne kadar çok yapmak istediğini belirtti. Demek herkes biliyormuş "Skydiving nedir?" diye. Neyse...Bunun için illaki kalkıp Namibya'ya gitmeniz gerekmiyor. Yurt dışında skydiving deneyebileceğiniz pek çok nokta var. Fakat bazı noktalarda bu aktivite "yapılacaklar listesi"ne eklenecek kadar klişe bir hale gelmiş durumda. Namib Çölü onlardan bir tanesiydi, üzerine çizik attık. Diğer popüler skydiving noktaları da şu şekilde:

* Everest Dağı / Nepal

* Palm Jumeirah, Dubai / Birleşik Arap Emirlikleri

* Fox Glacier / Yeni Zelanda

* Seville, İspanya

* Hawaii & Grand Canyon & Snohomish / ABD

* Interlaken / İsviçre

* North Wollongong Beach / Avustralya

* Pattaya / Tayland

* Denarau Adası / Fiji

Peki, Türkiye'de skydiving nerede yapılır? Bu sorunun cevabını ben de döndükten sonra öğrendim. Burnumuzun dibinde, İzmir'in Selçuk ilçesindeki Skydive Ephesus firması aracılığıyla tandem skydiving yapabiliyormuşsunuz.


"NAMİBYA'DA GEZİLECEK YERLER" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.


Skydiving Fiyatı Nedir?

Namib Çölü üzerinde yaptığımız skydiving için tek atlayış fiyatı 2500 Namibya Doları (700 TL), atlayışa ilave olarak kamera ve fotoğraf çekimi ise 900 Namibya Doları (253 TL) idi. Yanımızda hiçbir ekipman almamıza müsaade edilmediği için kamera çekimini almayı tercih ettik, aksi halde hiç fotoğrafımız olmayacaktı. Diğer lokasyonlarda durum ne? Efes'tekinin internet sitesinde fiyat 250€ (1125 TL) görünüyor. Kamera çekimleri hariç sadece atlayış fiyatları Yeni Zelanda'da ortalama 900 TL, Dubai'de ise 2000 TL.


"NAMİBYA GEZİ REHBERİ" YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.


Bilinmesi Gerekenler

Her firmanın farklı uygulaması olabiliyor ancak kurallar üç aşağı beş yukarı aynı.

* Skydiving yapabilmeniz için maksimum 95 kg olmanız gerekiyor. Bazı firmalar minimum kg kısıtlaması da koyuyor, genelde 35 kg.

* Namibya'da 1 gün önceden rezervasyon yaptırmamız yeterli oldu ancak her ülkede, her noktada durum aynı değil. Gitmeden çok önce rezervasyon yaptırmanız gerekebilir.

* Rezervasyon yaptırdığınız günde hava durumuna bağlı olarak planlarınız çöpe gidebilir, hazırlıklı olun.

* Kendi ekipmanınızı kullanmaya izin yok. Elinize GoPro bile bağlayamıyorsunuz.

Benim için skydiving hayatım boyunca her saniyesini hatırlayacağım muhteşem bir deneyim oldu. Atlayana kadar yaşadıklarımı gözünüzü korkutmak için yazmadım. Aksine korkulacak hiçbir şeyin olmadığını, imkanı olan herkesin en azından bir kere denemesi gerektiğini düşündüğüm için yazdım.

"Skydiving Nedir? Namibya'dan Skydiving Notları" yazısı hoşunuza gittiyse Namibya ile ilgili yazıları okumak için tıklayın.  Diğer yazılardan güncel olarak haberdar olmak için sayfanın altında bulunan formu doldurarak e-posta grubuna abone olabilir veya sosyal medya hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.