Keyifli Bir Kamp İçin Bunları Almayı Unutmayın

Kamp

Artan otel fiyatlarından mıdır, doğaya hasret kalışımızdan mıdır, Decathlon'un 30sn'de kurulan çadırlarını piyasa sürmesinden midir bilmem, son dönemde özellikle yaz tatillerinde çadır kurmayı tercih edenlerin sayısı bir hayli arttı. Çadırını kapan "En güzel kamp yerleri" listesini araştırmaya başlıyor. Fakat şu bir gerçek; dünyanın en güzel kamp yerine de gitseniz, eksik veya sorunlu malzemeniz varsa hiç keyif alamazsınız.

Senelerdir kamp yapıyoruz, her seferinde bir şeyler unutuluyor, acı çeken biz oluyoruz. O nedenle bu yazı daha çok "Kendime Not", ama ilk defa kampa gideceklerin, hatta müzik festivalinde çadır kuracakların da işine yarar mı yarar. Çadır-mat-uyku tulumu ayrılmaz üçlüsünün haricinde, nereye giderseniz gidin (tesis veya değil) yanınıza aldığınıza şükredeceğiniz malzeme listesi:

Kafa feneri: Gece bulunduğunuz mekanda aydınlatma olsa bile çadırın içi daima karanlık. "Cep telefonu var yeaaa!" demeyin. Kafa feneri kullanmaya başlayınca farkı anlayacaksınız. Çantanıza atmadan önce çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve mutlaka yanınıza yedek pil alın.

Çöp poşeti: Hayat kurtaran bu ürünü her seferinde unutmayı başarıyoruz. Sadece çöp atmak için değil; geri dönüş zamanı kirli, ıslak vb malzemelerinizi çantaya koymak için de gerekli.

Sivrisinek kovucu: Off, Defans adına ne derseniz artık. Siz ne kadar özen gösterseniz de bu hayvancıklar çadırın içine girmeyi başarıyor. Gerisini biliyorsunuz zaten.

Mini ilk yardım kiti: Ben bunun içeriğini biraz genişletiyorum. Yarabandı, pamuk haricinde bir takım ilaçlar da ekliyorum. Ağrıkesici mutlaka olmalı, alışkın olmadığımız kadar fazla oksijen veya farkında olmadan susuz kalmak baş ağrısı sebebi. Mide yanması için Renny,Talcid vb tabletlere niyeyse her seferinde ihtiyacımız oluyor. Kaşımaktan paramparça olmuş bir bacakla dönmek istemiyorsanız böcek ısırmalarına karşı merhem de önemli.

Islak mendil: Her derde deva dedikleri. Mümkünse 100lü paketlerden atın çantanıza.

Tuvalet kağıdı: Unutursanız acı çekersiniz 😟

Pürel: Sabun yerine geçer. Su kullanmadan elinizi dezenfekte edersiniz. Üstelik sabun gibi doğaya zarar vermezsiniz.

Çakmak: Sigara içen adamda bile bulunmaz, hep unutulur. Ateş yakmak için mümkünse fazla fazla alınmalı., kesin kaybolur çünkü.

Çakı: Yanınızda iyi bir çakı bulunması şart. Çok kullanacağınız bir alet olacağı için alırken ucuza kaçmamanızı tavsiye ederim. 12li isviçre çakısına gerek yok bence, iyi kessin, kendisinden beklenen görevi layıkıyla yerine getirsin yeter bence.

Kalın ip: Çadırı kurmak için kullandığınız ipin haricinde aldığınız ip her işe koşar. Islak çamaşırlarınızı asarsınız en kötü.

Çoklu priz: Elektrik bulduğunuz anda telefon, tablet, fotoğraf makinesi ne varsa şarj etmek için koşacaksınız ama sadece 1 adet priz bulacaksınız, o da dolu! O anda çoklu priziniz bir abide gibi parıldayacak.

Güneş kremi: Nedense mayoyla özdeşleşmiş bir malzeme. Denize gidiliyorsa mayoyla birlikte alınır, gidilmiyorsa aklımızın ucundan geçmez. Güneş kremi sonbahar da bile ihtiyaç olabiliyor. Bulundurmak şart.

Listemiz şimdilik bu kadar. Giyecek ve yiyecek kısmına girmedim. Zamana ve mekana göre çok farklılık gösteriyor ne alıp almayacağınız. Ama yukarıda saydıklarımı her kampa gidişinizde yanınıza alabilirsiniz.

4 comments on “Keyifli Bir Kamp İçin Bunları Almayı Unutmayın

  1. Merhaba,
    Mide yanması için Renny, Talcid vb tabletlere niyeyse her seferinde ihtiyacımız oluyor diye yazmışsınız. Bunun sebebi büyük ihtimalle sivrisinek ısırığına karşı kullanmış olduğunuz Off, Defans gibi koruyucu kimyasallardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.