Su Altı Dünyası ile İlk Tanışma: Tanıtım Dalışı (Discovery)

Facebooktwitterinstagram

İzmirli olmama rağmen hiç su kuşu değilim ben. Denize girdikten sonra 10 dk içinde geri çıkarım; çünkü ya üşümüş, ya yorulmuş ya da sıkılmış olurum. Ama kafamda maske, ayaklarımda palet varsa işte o zaman sırtım ıstakoz kıvamına gelene kadar yüzebilirim. En kocaman balığı görebilmek için kulaç atar, sonra karşıma zargana çıkınca ufak çaplı taşikardi geçiririm, mutluluktan tabii 🙂 O yüzden benim için denize girmenin en güzel yanı yüzmek değil, canlıları doğal ortamlarında görebilmektir. Su altı dünyası sürprizlerle dolu, ne zaman neyle karşılaşacağımız belli değil ama maske-palet ikilisiyle (şnorkel yani) görebileceklerimiz genelde sınırlı. Ben bu sınırları tanıtım dalışı yaparak aşmayı denedim ve sonrasında ilk işim koşa koşa gidip bröve almak oldu. Şimdi sıra bu deneyimin detaylarını sizlerle paylaşmaya geldi.

Tanıtım Dalışı

Fotoğraf kaynağı: Pixabay

Tanıtım Dalışı (Discovery) Nedir?

Öncelikle tanıtım dalışının pek çok farklı adları olduğunu belirteyim. Yurt dışındaki adını doğrudan kullananlar discovery dalışı olarak adlandırır veya keşif dalışı şeklinde tabir edilir. Buradan anlaşılacağı gibi tanıtım dalışı, dalış brövesi olmayan kişilerin bir eğitmen eşliğinde sığ denizde yaptıkları tüplü dalış tipidir, bir nevi denemedir, su altıyla ilk tanışmadır. Dalış brövesi almak için teorik ve pratik olmak üzere belli bir eğitimden geçmek gerekir. Bu eğitime başlamadan önce, tüplü dalışın nasıl bir deneyim olduğunu merak edenler için tanıtım dalışı yapmak güzel bir başlangıçtır diyebiliriz. Tanıtım dalışının bir başka özelliği de şu; su altı ile ünlü bölgeleri ziyaret eden ve brövesi olmayan turistlere, oradaki canlılığı keşfetme imkanı sunar. Örneğin ben ilk tanıtım dalışımı Maldivler‘de yaptım. Maldivler dünyanın en zengin ve en renkli dalış noktalarından birisi. Oraya kadar gidip de anemonların arasında cirit atan Nemo’ları kendi gözlerimle görmemek olmazdı. Tanıtım dalışı ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Yazının devamında bu bölgelerden de bahsedeceğim.

Tanıtım Dalışı (Discovery) Nasıl Yapılır?

Öncelikle dalış yapmak için seçtiğiniz merkezle gün ve saat konusunda anlaşırsınız. Yerine ve yoğunluğa göre değişiklik gösterebilir fakat genellikle aynı gün içine dalış ayarlayamazsınız. En erken bir gün sonrasına gün verirler. Anlaşılan tarihte eğitmenle buluşursunuz. Eğitmen size dalış öncesinde kısa bir bilgilendirme yapar; “Su altında iletişim nasıl sağlanır, nasıl doğru nefes alıp verilir, maske buğu yaptığında nasıl temizlenir, kulak eşitleme vs…” gibi temel konular netleştirilir. Bu bilgilendirme yola çıkmadan yapılacağı gibi teknede veya botta giderken de yapılabilir. Sonrasında eğitmenle birlikte suya girersiniz. İlk 5 dk su altına adapte olmanızı beklemekle geçer. Bu süre daha da uzayabilir; siz tamamen rahatlayana kadar harekete geçilmez. Bu sırada sizden maske tahliyesi yapmanız beklenebilir. Her şey yolunda gidiyorsa palet çırpmaya başlayabilirsiniz 🙂 Dalış boyunca endişe edeceğiniz hiç bir durum yoktur. Eğitmenle birlikte yapmış olduğunuz tanıtım dalışında en fazla 10 m’ye kadar inilir. Bu ne demek? Kendinizi kötü hissederseniz su üstüne çıkmanız  5 sn sürer. Ayrıca eğitmen sürekli yanınızdadır, sizi tutarak hareket eder, dengeniz için gerekli hava ayarlamalarını yapar. Siz sadece sağınıza solunuza bakıp palet çırparsınız. İşte bu kadar kolay ve zevkli bir deneyimdir tanıtım dalışı.

Tanıtım Dalışı

Fotoğraf kaynağı: Pixabay

Kimler Tanıtım Dalışı (Discovery) Yapabilir?

Dalış yapmaya engel teşkil eden bir sağlık sorunu olmayan herkes tanıtım dalışı yapabilir. Eğer ciddi bir kalp-damar veya kulak rahatsızlığınız varsa, dalış yapmadan önce bir doktora danışıp onayını almalısınız. Sanılanın aksine iyi bir yüzücü olmanıza gerek yok, hatta yurt dışında yüzme bilme şartı bile aranmaz. Çünkü dalışta kullandığınız malzemeler sizi su yüzeyinde tutabilir. Sadece suda ilerlemek için palet çırpmanız gerekir. Hareket etmeye, efor sarf etmeye alışkın bir yapınızın olması, su altında daha keyifli vakit geçirmenize yardımcı olur.

Farklı dalış sistemlerinin, yaş sınırı da farklı oluyor. Alt sınır, seçeceğiniz dalış merkezine göre 10 veya 14 yaş olarak değişkenlik gösterebilir. Genelde üst yaş sınırı yoktur ama bazı dalış merkezleri risk almamak adına 55-60 yaş civarını üst yaş sınırı olarak belirliyor.

Türkiye’de Tanıtım Dalışı (Discovery) Yapabileceğiniz Yerler

* Gökçeada

Türkiye’de dalış denince akla ilk gelen yer Kaş olsa da, bence başlangıç için en güzel yer Gökçeada. Burası Türkiye’nin ilk su altı milli parkına sahip. Oldukça berrak bir denizi var, görüş çok net. Kayalık yapısı nedeniyle çok farklı canlı türüne ev sahipliği yapıyor. Türlerin pek çoğu için üreme ve yumurtlama bölgesi olduğu söyleniyor.

* Kaş

Her ne kadar eski zenginliğinin kalmadığı söylense de, Kaş çoğu dalıcı için bir numaraları dalış merkezi. Popüler olmasından ötürü tanıtım dalışı yapabileceğiniz çok fazla yer seçeneği olması iyi bir avantaj. Dezavantajı ise, bence, kalabalık olması. Dalış için gidilen bölgede çok fazla insan ve tekne olması demek, su altındaki canlıların ürküp uzaklaşması demek. Yine de tanıtım dalışıyla Kaş‘ta görecekleriniz sizi bağımlı yapmaya yeterlidir.

Tanıtım Dalışı

Fotoğraf kaynağı: Pixabay

* Bodrum

Tanıtım dalışı yapabileceğiniz bir başka güzide nokta Bodrum’dur. Yaz tatili için pek çok yerli turistin tercihi olan merkezde, tatilcilerin yaptıkları aktiviteler arasında dalış ilk sırada yer almaz. Sizin yolunuz Bodrum’a düşerse bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ederim.

* Karaburun

Karaburun da, Gökçeada gibi kayalık bir su altı yapısına ve berrak bir denize sahiptir. Su altı canlılığı bakımından İzmirli dalıcılar için nimet niteliğindedir. Karaburun bünyesinde çok fazla dalış okulu vardır. Gönül rahatlığıyla tanıtım dalışı yapabileceğiniz yerlerden birisidir.

Bu yaz siz de hayatınızda bir ilke imza atıp tanıtım dalışı yapabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi kesinlikle endişe edecek veya korkacak bir aktivite değil. Buna benzer faaliyetlerde hep en zayıf halka olurum, nedense hiç beceremem, hep bir aksilik yaşarım. Eğer ben bile yapabildiysem, eminim herkes yapabilir.

**Gelecek olan yazılarımdan haberdar olmak isterseniz e-posta grubuna abone olabilir, Facebook sayfamı beğenebilir veya Instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Her türlü sorunuz için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabileceğiniz gibi, diğer hesaplarımdan da ulaşabilirsiniz.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

5 Cevaplar

 1. Mart 24, 2017

  […] da yapabileceğiniz bir dalış merkezi var. (Tanıtım dalışı ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.) Önündeki denizde yüzmesi ise ayrı bir keyif. Yemekleri ve akşam olunca […]

 2. Mayıs 4, 2017

  […] dalışı gerçekleştirdik. Bröveniz olmasa bile 10m’ye kadar eğitmenle birlikte 1 saatlik tanıtım dalışı yapabiliyorsunuz. Ben hayatımdaki ilk dalışı burada yaptım. Ölmeden önce yapılması […]

 3. Mayıs 10, 2017

  […] kadarıyla görüştüğümüz firma artık dalış organizasyonu yapmaya hazır, hatta tanıtım dalışı da yapıyorlar. Detaylar için tıklayınız. Bundan sonraki gidişimizde ilk işimiz Datça […]

 4. Haziran 22, 2017

  […] Her seviyeye uygun çok farklı bölgelerde dalış imkanı mevcut. Brövesi olmayanların discovery dalışı yapma şansı da var. Biz de ikinci günümüzde jet hızıyla bir dalış ayarladık. Sabah […]

 5. Temmuz 27, 2017

  […] eklentisi uyarı veriyor “Hiç internal link yok!” diye. “İstiyorsanız tanıtım dalışı hakkındaki yazımı okuyabilirsiniz.” diyeyim bari, ne […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir